Лена Бориславова – един млад адвокат, носител на наградата "Млад юрист", отличена в класацията "30 под 30" на списание Forbes в категорията за право и политика – е "Главен герой" на "Нашият ден".
Тя завършва първа по успех СУ “Св. Климент Охридски”, изучава европейско право половин година в Германия, стипендиант е на Комисия “Фулбрайт” и през 2016 г. завършва магистратура по право в “Харвард”, САЩ.
Лена Бориславова практикува главно гражданско и търговско право, както и в областта на насърчаване на инвестициите, и тъкмо като "вътрешен човек", коментира ставащото у нас:
"Интерес към България има, макар че покрай политическите състресения имиджът ни е все повече на държава, в която не се спазва буквата на закона.
Имаме голям потенциал и кадърни хора, останали в страната. Ние можем да предложим свестни и образовани хора, качествена работна ръка, интелигентен колектив, който би могъл да развие която и да е чужда индустрия, но на политическо ниво вземаме поредица от погрешни решения, почиващи върху погрешни приоритети, това е личното ми мнение.
Не можем да купуваме военни кораби, в момент, в който се нуждаем от медицински хеликоптери, не може да инвестираме в потънали проекти, които са финансова яма като АЕЦ "Белене", вместо да мислим как да сме по-конкуретнни и енергийно независими.
Правила има и те не са никак лоши, но трябва да се спазват и тълкуват в духа, в който са създадени." – казва адв. Бориславова.
Адв. Бориславова води курс за студенти по пледиране и помага за подготовката им за участие в международни състезания по право. Системно и редовно подпомага различни благотворителни каузи. Тя вярва, че образованието трябва да е основният ни приоритет днес, ако искаме да вървим напред и да разширяваме хоризонтите си и дава пример:
"Ако задържим младите си лекари, ще имаме едно много по-качествено медицинско обслужване и много по-щадяща медицина, но ги гоним и после ни е страх, когато ни се наложи да влезем в болница, че няма да има кой да се погрижи за нас."
Като част от екипа на адвокатска кантора Лена работи в сферата на конкурентното право, банково и финансово, търговско право, защита на личните данни, мерки срещу изпирането на пари и процесуално представителство, и консултира редица международни клиенти и световно утвърдени брандове, решили да осъществяват част от своята бизнес дейност в България. Лична професионална кауза на Лена е създаването на подходяща бизнес среда с експортен потенциал и насърчаване на чуждестранни инвестиции в страната. През изминалата година Лена защитава интересите на голямо чуждестранно предприятие по Закона за насърчаване на инвестициите във връзка с разширяване на неговото производство в България в автомобилния сектор, а към настоящия момент активно работи с BESCO по изготвянето на законопроект за изменение на Търговския закон и създаването на нова форма на сдружаване, която да е подходяща за стартиращи компании и участие на инвестиционни фондове. В свободното си време Лена подкрепя pro bono с цялостно правно съдействие и обслужване различни НПО организации с каузи за развитие на потенциала на младите хора в България и успешното им реализиране в страната, като например сдружение "Тук-Там" и "СайънсЪп". Лена участва като лектор в програмата за обучение на магистри и докторанти, организирана от Центъра по приложни изследвания и иновации (CASI) към Биологическия факултет на СУ, която е насочена към развиване на предприемаческия дух и създаването на успешен собствен бизнес, научни открития и патенти от студентите. Лена е гост-лектор и в различни формати (семинари, отворени дни и др.) на Комисия "Фулбрайт" по теми като социална и расова равнопоставеност, социално сближаване, основи на демокрацията и правна рамка за защита на тези концепции. През 2020 завършва успешно Лидерската академия към Съвета на жените в бизнеса в България. Лена е възпитаник на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и на Harvard Law School, USA; има признание за Next generation lawyer в сферата на европейското и конкурентно право в изданието за 2019 г. на международния справочник Legal 500, и е отличена и в списъка на младите лидери за Европа на списание Forbes "30 under 30" list за 2018 г. в категория "Право и политика".
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg