Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Света Анна – покровителката на майките, бременните жени и семейството

Днес е Денят на св. Анна – покровителката на майките, бременните жени и семейството.

Българската православна църква отбелязва зачатието на света Анна – майката на Богородица. Тя се почита от християните като покровителка на брака, семейството и майчинството. 

Култът към светицата се разпространява широко през VI век, когато в Константинопол е построена първата църква, носеща името ѝ. 

Въпреки своя праведен и скромен живот Анна и съпругът ѝ Йоаким нямали деца близо 20 години. Двамата отправяли непрестанни молитви към Бога да се смили да ги дари с дете. Един ден Ангел Господен се явил пред Анна, която упреквала себе си за бездетството, и я известил, че ще роди дъщеря за спасението на света на име Мария. Чувайки тези думи, Ана дала обещание, че ще посвети момичето на Бога. Двамата съпрузи изпълнили своя обет и когато малката Мария навършила тригодишна възраст, я завели в Йерусалимския храм.

Народът нарича празника по различен начин, но от древността този ден е свързан с най-дългата нощ и обръщането на слънцето на изток към пролетта. Основната насоченост на всички ритуали е към жената, майката, съпругата, което е на първо място в една традиционна култура. Именно защото светицата е успяла да преодолее своето бездетие благодарение на непоколебима вяра, първо момите започват да гадаят какво им предстои – а гаданията и благопожеланията са в основата на прехода.

Според поверието от днес започват родилните мъки на Богородица, която е дала на човечеството Исус Христос. Ето защо младите и бременните жени не трябва да работят на този ден, за да родят по-лесно.

"Нашият ден" отбеляза Зачатието на светицата с един разговор в ефира с фолклориста доц. д-р Петя Банкова – за народните обичаи на този ден.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иво Инджев

Иво Инджев: Имам една лудост – да пиша всеки ден

На 17 април Иво Инджев ще представи новата си книга "Остродумия". И макар да беше поканен в "Мрежата", като добър познавач и анализатор на конфликтите в Близкия изток, нямаше как да не поговорим за него самия, като за остродумец, и за това какво съдържа новата му книга:  " Това е представителна изва д ка от 10 000 лични публикации в личния ми..

публикувано на 13.04.25 в 09:47
Чавдар Антов в ателието си

Дърворезба, изкуство и етнография в Меляне

Село Меляне е на брега на река Огоста, в непосредствена близост до Лопушанския манастир. То е и родното място на художника и дърворезбар Чавдар Антов, който създава в сградата на училището Център за изкуство, занаяти и етнография "Училището". В миналото село Меляне е известно с производството на бъчви, а днес посетителите му търсят да се..

публикувано на 13.04.25 в 08:40
Вартануш Топакбашян, Ана-Мария Кръстева и монсиньор Христо Пройков

Тържествен вход на Господ Иисус Христос в Йерусалим и предстоящата Страстна седмица

Тържественият вход на Господ Иисус Христос в Йерусалим е един от най-обичаните и почитани празници в християнския календар, който се празнува с различни обичаи и традиции в различните християнски деноминации. Какви ще научим днес, но при всички тях празникът е време за радост и размисъл, свързано с последните дни от земния живот на Иисус Христос..

обновено на 12.04.25 в 14:32
София Желева

Когато излезе Духа от бутилката

Всеки гражданин, чиято личност е накърнена чрез статия в електронно издание, съдържаща отправени към него обиди и клевети, има право наред с иск за присъждане на парично обезщетение за неимуществени вреди, да поиска премахването ѝ от собственика на електронното издание. Изданието "Дефакто" цитира решението на ВКС по касационна жалба на съдия..

публикувано на 12.04.25 в 10:21

На гости в Писарово

Село Писарово се намира в община Искър, плевенска област и в него живеят над 800 човека. Селото е с дълга история, обявено е за населено място преди повече от 450 години. Тогава името му било Пецин ров, след това Пецерово, а по-късно след освобождението – Писарово. Църквата в селото носи името на св. Параскева. По предания на жителите през..

публикувано на 12.04.25 в 09:25