Тази година, както вече знаете, подобно на много големи международни събития и Софийският литературен фестивал (10-13 декември 2020 г.) ще се проведе онлайн. Поканените автори ще се включват пряко от съответния град, страна, континент, където живеят или пребивават в момента. Модераторите ще водят разговорите от София. Събитията ще се предават с превод на живо и възможност за писмени въпроси във фейсбук, а веднага след това ще бъдат качвани в англоезична версия в ютюб-канала на фестивала, бидейки достъпни вече и за международна публика.
Да, признават организаторите, ще ни липсва фестивалният дух, срещите на живо, автографите, тайните поетически четения и всичко, с което сме свикнали от предишните издания в НДК, но пък… кога иначе ние, читателите, бихме имали възможността да се срещнем на живо (пък макар и на екран) и да зададем въпросите си на Салман Рушди, примерно? Също така, пандемията и карантината ни учат и на други неща – това издание на фестивала, както показва практиката и от други фестивали от март насам, ще бъде много по-добре документирано от изданията от предходните години… и срещите с гостуващите автори ще останат достъпни навеки.
В нашето онлайн издание в подвижното студио на „Аларма“ с гост програмния директор на Софийския международен литературен фестивал Тодора Радева говорим за всички тези неща, както и за предизвикателствата, които пандемията отправи към всички организатори на значими културни събития тази година. И за бъдещето също така – онова близко бъдеще, в което пандемията е отминала, но ние сме запазили добрите практики и от нейно време и сме ги комбинирали с традиционните начини на провеждане на събития отпреди март 2020 г.
Големият акцент на първия фестивален ден безспорно е онлайн срещата със Салман Рушди от 20 часа тази вечер, където и нашият екип изпрати своя въпрос, свързан с прототипа на интернет групите за обществена съпротива в романа „Среднощни деца“ (1981) и с описания в същия роман мракобесен период от управлението на Индира Ганди (Извънредното положение от 1975-77 г.), в който можем да привидим и някои заплахи за свободата и демокрацията в Западния свят конкретно през 2020 г. Сред авторите, гости на фестивала, с които ще слушате телефонни интервюта в „Аларма“ тези дни, са Ешкол Нево (Израел), Селя Ахава (Финландия) и старият приятел на предаването Етгар Керет, чийто нов сборник с разкази „Авария на края на галактиката“ излиза до дни.
Софийски международен литературен фестивал – на нов ред, визуална концепция: The SmartsВ Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов. Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg