Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Софийският международен литературен фестивал започва днес. На нов ред

7
Тодора Радева, програмен директор на Софийския международен литературен фестивал
Снимка: Марица Колчева

Тази година, както вече знаете, подобно на много големи международни събития и Софийският литературен фестивал (10-13 декември 2020 г.) ще се проведе онлайн. Поканените автори ще се включват пряко от съответния град, страна, континент, където живеят или пребивават в момента. Модераторите ще водят разговорите от София. Събитията ще се предават с превод на живо и възможност за писмени въпроси във фейсбук, а веднага след това ще бъдат качвани в англоезична версия в ютюб-канала на фестивала, бидейки достъпни вече и за международна публика.

Да, признават организаторите, ще ни липсва фестивалният дух, срещите на живо, автографите, тайните поетически четения и всичко, с което сме свикнали от предишните издания в НДК, но пък… кога иначе ние, читателите, бихме имали възможността да се срещнем на живо (пък макар и на екран) и да зададем въпросите си на Салман Рушди, примерно? Също така, пандемията и карантината ни учат и на други неща – това издание на фестивала, както показва практиката и от други фестивали от март насам, ще бъде много по-добре документирано от изданията от предходните години… и срещите с гостуващите автори ще останат достъпни навеки.

В нашето онлайн издание в подвижното студио на „Аларма“ с гост програмния директор на Софийския международен литературен фестивал Тодора Радева говорим за всички тези неща, както и за предизвикателствата, които пандемията отправи към всички организатори на значими културни събития тази година. И за бъдещето също така – онова близко бъдеще, в което пандемията е отминала, но ние сме запазили добрите практики и от нейно време и сме ги комбинирали с традиционните начини на провеждане на събития отпреди март 2020 г.


Големият акцент на първия фестивален ден безспорно е онлайн срещата със Салман Рушди от 20 часа тази вечер, където и нашият екип изпрати своя въпрос, свързан с прототипа на интернет групите за обществена съпротива в романа „Среднощни деца“ (1981) и с описания в същия роман мракобесен период от управлението на Индира Ганди (Извънредното положение от 1975-77 г.), в който можем да привидим и някои заплахи за свободата и демокрацията в Западния свят конкретно през 2020 г. Сред авторите, гости на фестивала, с които ще слушате телефонни интервюта в „Аларма“ тези дни, са Ешкол Нево (Израел), Селя Ахава (Финландия) и старият приятел на предаването Етгар Керет, чийто нов сборник с разкази „Авария на края на галактиката“ излиза до дни.

Софийски международен литературен фестивал – на нов ред, визуална концепция: The Smarts


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Поетическите сънища на Владимир Левчев

Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..

публикувано на 05.04.25 в 09:15

Нов криминален роман от Лиз Нюджънт

Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...

публикувано на 04.04.25 в 16:25
Вяра Табакова и Васил Драганов

Нов живот на стари истории

Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..

публикувано на 04.04.25 в 16:05

24 пана показват ролята на азбуката в културната история на славянските народи

В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват  1140 години от успението на св. Методий .  Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи...

публикувано на 04.04.25 в 15:45

"Златният кос" на 50!

В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира.  Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..

публикувано на 04.04.25 в 15:25