Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петко Георгиев: Изборите – по-скоро референдум за Борисов, отколкото за справяне с Covid-19

| обновено на 11.12.20 в 15:36
Петко Георгиев
Снимка: БНТ стоп-кадър

Коронавирусът е огромен политически фактор в целия свят, не само в България. Доколко коронавирусът влияе на електоралните нагласи у нас? Колко умело се използва пандемията от страна на родните политици? 

Журналистът Петко Георгиев коментира в "Нашият ден":

"Мисля, че в нашия случай да се види пряка причинно-следствена връзка между развитието на политическия процес и Covid кризата е трудно. На първо място, защото правителството не създава впечатление за някакво координирано действие, за някаква политика, която да се води убедително и неотклонно и за мерки, които стриктно да се спазват – те се променят толкова бързо, че хората нямат време да се адаптират към тях... Това не влияе директно негативно на правителството, просто защото българинът по принцип е скептичен и очакванията към собствената му държава не са много високи. 

Този политически процес, който тече в момента и предстоящите избори, ще са по-скоро референдум за популярността на Бойко Борисов, отколкото допитване до хората доколко са доволни от начина, по който държавата се справя с Covid кризата."

Според Петко Георгиев до времето на изборите кризата ще продължава. "Много важен въпрос е как се организират избори по време на такава криза?" За журналиста Бойко Борисов представлява един изграден в продължение вече на 10 години политически модел на управление, с водещ компонент налагането на стил на управление, който излиза извън институционалната рамка на демократичната държава. Парламентът, институциите, министрите – техните решения се въртят на 180 градуса в зависимост от едноличните решения на министър-председателя. Това е моделът."

"А голяма част от избирателите гласуват емоционално, а не рационално."

За датата на изборите, за машинното, електронното и дистанционното гласуване, за посланията на "Отровното трио", за доминиращите нагласи в обществото – чуйте повече в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стояна Георгиева

Стояна Георгиева: Журналистиката има значение

Руската федерация забрани две български медии и още 79 от ЕС да се разпространяват на територията ѝ. За България това са вестник "24 часа" и неговият сайт 24chasa.bg, както и новинарският сайт Mediapool.bg. Новината дойде от руското Външно министерство преди дни и е в отговор на решението на Европейския съюз да забрани руските медии – РИА "Новости",..

публикувано на 29.06.24 в 08:50

Анево – село за пример

Село Анево се намира в Южна България и е единствено в община Сопот, област Пловдив. В периода 1974 - 1996 г. Анево е било квартал на град Сопот. Към днешна дата в селото живеят около 1000 жители. Счита се, че Анево възниква в края на XIV век след нахлуването на османците в българските земи, след като близката крепост "Аневско градище" е завзета от тях...

публикувано на 29.06.24 в 08:45
Оливие Живр и Михайлина Павлова

Звукът като символ на епохата и системата

Във Френския институт в София бе представен един невероятен проект на Оливие Живр, антрополог, балканист, преподавател и изследовател в лионския университет Lumière Lyon 2.  В един прекрасен ден той тръгва по следите на звука или по-скоро по следите на известната у нас Радиоточка, която виси на стената в почти всички български домове. Той се среща с..

публикувано на 28.06.24 в 16:30
Научна конференция на тема:

Кои са акцентите в организираната от Арбитражния съд при БСК научна конференция?

На 18 юни 2024 г. в сградата на БСК се проведе научна конференция, организирана от Арбитражния съд при БСК, озаглавена "Общи въпроси на арбитражното и съдебното производство".  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, дългогодишен консултант на  "Законът и Темида" разказа подробности от конференцията в..

публикувано на 28.06.24 в 15:15

"Започни млад": Вдъхновение за млади предприемачи

Насърчаването на младите хора с предприемачески дух да останат и да се развиват в България е от изключително значение за бъдещето на страната ни. За да задържим младите таланти в България, са необходими целенасочени усилия и промяна в нагласите и примера, който те получават. Пламен Попов, учредител и член на управителния съвет на Фондация..

обновено на 28.06.24 в 14:43