Коронавирусът е огромен политически фактор в целия свят, не само в България. Доколко коронавирусът влияе на електоралните нагласи у нас? Колко умело се използва пандемията от страна на родните политици?
Журналистът Петко Георгиев коментира в "Нашият ден":
"Мисля, че в нашия случай да се види пряка причинно-следствена връзка между развитието на политическия процес и Covid кризата е трудно. На първо място, защото правителството не създава впечатление за някакво координирано действие, за някаква политика, която да се води убедително и неотклонно и за мерки, които стриктно да се спазват – те се променят толкова бързо, че хората нямат време да се адаптират към тях... Това не влияе директно негативно на правителството, просто защото българинът по принцип е скептичен и очакванията към собствената му държава не са много високи.
Този политически процес, който тече в момента и предстоящите избори, ще са по-скоро референдум за популярността на Бойко Борисов, отколкото допитване до хората доколко са доволни от начина, по който държавата се справя с Covid кризата."
Според Петко Георгиев до времето на изборите кризата ще продължава. "Много важен въпрос е как се организират избори по време на такава криза?" За журналиста Бойко Борисов представлява един изграден в продължение вече на 10 години политически модел на управление, с водещ компонент налагането на стил на управление, който излиза извън институционалната рамка на демократичната държава. Парламентът, институциите, министрите – техните решения се въртят на 180 градуса в зависимост от едноличните решения на министър-председателя. Това е моделът."
"А голяма част от избирателите гласуват емоционално, а не рационално."
За датата на изборите, за машинното, електронното и дистанционното гласуване, за посланията на "Отровното трио", за доминиращите нагласи в обществото – чуйте повече в звуковия файл.
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg