Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Председателят на СБХ Любен Генов с открито писмо до министъра на културата Боил Банов

Новите мерки спрямо галериите са несправедливи или противоречиви

Художниците настояват допуснатото по отношение на театрите да бъде валидно и за галериите

| обновено на 11.12.20 в 15:21
СБХ
Снимка: СБХ

Председателят на Съюза на българските художници Любен Генов отправи открито писмо до министъра на културата Боил Банов, в което настоява галериите да не бъдат затваряни по време на карантината и текущата им дейност да не бъде ограничавана.

Председателят на СБХ акцентира, че изложбените площи, които и досега са функционирали, спазвайки всички наложени противоепидемични мерки за ограничаване разпространението на пандемията, са по-безопасни от театрите, на които бе позволено да работят. – "В галериите се събират значително по-малко хора за по-кратко време".

Любен Генов - сн. Ани ПетроваЛюбен Генов призовава за преразглеждане на заповедта, в която той намира някои от новите мерки за „несправедливи или противоречиви“. Той аргументирано изисква от името на гилдията допуснатото по отношение на театрите да бъде валидно и за галериите. „За нас, художниците, за екипите на галериите и за нашата публика е очевидно, че при посещението на изложби, в които зрителите влизат поединично и на по-големи интервали от време, престоят в художествените експозиции по принцип е доста по-кратък, отколкото на публиката в театралния салон, не е свързан с по-големи рискове от заразяване с Covid-19“, подчертава председателят на СБХ. 

Любен Генов смята, че би било достатъчно преустановяването само на откриванията и други галерийни събития, предполагащи струпване на много хора на едно място.

В звуковите файлове можете да чуете интервюто на Юлия Петрова с Любен Генов, както и позицията на галеристи от страната – Виктория Митева от варненската галерия "Папийон" и Гергана Борисова от софийската галерия "Арте".

До началото на предаването "Артефир" няма реакция от Министерството на културата.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Свързани новини

Ще оцелеят ли галериите при затварянето заради коронавируса

3000 художници и критици са членовете на Съюза на българските художници (СБХ).  "Всички сме разтревожени, нормално е. Ние освен творческа организация, също сме и галерия с изложбени площи с огромни мащаби и в същото време сме и частна галерия,..

публикувано на 26.11.20 в 13:33
ВИЖТЕ ОЩЕ
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло..

публикувано на 21.11.24 в 08:05

В сърцето на авторския театър

Далеч от въпроси като "Какво е искал да каже авторът?", а и "Какво е искал да каже героят?", с ясното съзнание, че авторът и разказвачът не са едно и също нещо и напълно в обстоятелствата на това, че колкото автори, толкова и формулировки на дадено..

публикувано на 20.11.24 в 17:50