Известният белaруски драматург, режисьор и член на Коoрдинационния съвет на беларуската опозиция Андрей Курейчик в края на август и началото на септември написа пиеса за революцията в Беларус.
Прототипите на героите в „Унизените. Беларус“ всъщност са реални личности: Александър Лукашенко, Николай Лукашенко, Светлана Тихановская, Александър Тарайковски, Мария Колесникова и други.
В пиесата се интерпретират събитията преди, по време и след фалшифицирането на изборите от 9-и август 2020 година. В текста са използвани реални интервюта на политици, лични истории, разказани от протестиращите, както и изтекли в интернет изобличаващи разговори в избирателните комисии. Пиесата представя коренно различни гледни точки към събитията на различни типове хора от беларуското общество, художествено преосмислени от автора.
„Случващото във връзка с обновяването на Беларус се нуждае от подкрепата на целия свят. Затова е необходимо да се опознаят героите – и добрите, и злодеите. Трябва да се почувства с какви емоции живеят хората в Беларус сега, за да се разбере самата природа на конфликтите, които предизвикаха мирната беларуска Революция“, споделя в интервю Андрей Курейчик.
Явор Гърдев и актьорите от Плевенския театър направиха свой онлайн вариант на пиесата, като част от международната инициатива за солидарност „Insulted.Belarus.Worldwide Readings“.
Онлайн представление на Драматично-куклен театър „Иван Радоев“, Плевен
„Унизените. Беларус“ от Андрей Курейчик, превод Майя Пачникова
Постановка, редакция, видеография, режисура на монтажа – Явор Гърдев
Музика, видеография, видеомонтаж, звукозапис, звуков дизайн – Калин Николов
Визуална среда, костюмография, реквизит, графичен дизайн – Николай Димитров - Над
Участват:
• Стария – Иван Бърнев
• Младия – Антъни Пенев
• Новата – Бориса Сарафова
• Лъчезарната – Надя Керанова
• Клюна – Адриан Филипов
• Мъртвия – Александър Кънев
• Назидателната – Красимира Кузманова-Кокран
В звуковия файл чуйте разговора в „Артефир“ на Милена Лекова с режисьора Явор Гърдев.
Съвсем не на шега на 1 април в галерия "Ракурси" Валентин Ангелов подреди изложба със свои картини под името "Понякога вали през април". Това е неговата 13 експозиция в галерията и е поглед към търсенията му през последната година. Посетителите ще се насладят на серия от маслени платна, акварелни рисунки и графики. Сюрреалистичните му..
Когато чуем израза "двойнствен живот", често си представяме човек, който може би не води много честен такъв. В контекста на професиите обаче, това може да вземе невероятни обрати, които будят повече възхищение, отколкото съмнение. Такъв е случаят и на Ния Атанасова. Основното ѝ занимание е детската хирургия, но извън него е развила страстта да..
Константин Павлов е признат като оригинален творец със силно влияние върху модерната българска поезия и култура. Той е между най-значителните български поети на XX век. Поетът, драматург и киносценарист е роден на 2 април 1933 година. Завършва гимназия през 1952 г. Следва право в Софийския държавен университет . Работил е като редактор в Радио..
Четем будистки приказки за щастие. Те са от сборника "Отвори сърцето си" с вдъхновяващи истории за надеждата, любовта и прошката, за превъзмогването на страха и освобождаването от страданието, които отразяват мъдростта на будизма. Авторът е Аджан Брам , англичанин, завършил физика в Кеймбридж, който решава да стане будистки монах в Тайланд и..
В рубриката Културен отпечатък на предаването Terra Култура акцентът този път пада върху изключително любопитно заглавие – дебютния роман на легендарния музикант Пийт Таунзенд, "Тревожни години" . Повод за разговора е излизането на българското издание, а специален гост в студиото е редакторът на книгата Юлия Петкова. Издателство..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg