Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Николай Маринов, МЗХГ

Преброяването на земеделските стопанства в България

Снимка: Радио Шумен

За преброяването на земеделските стопанства в България – каква е картината на българското селско стопанство, която то описва? От 1 септември 2020 г. стартира, първоначално онлайн, а после и аналогово преброяване. Целта на преброяването е да се получи обобщена и изчерпателна информация за броя, типа и размера на земеделските стопанства. Фермерите посочват броя на отглежданите култури и селскостопански животни, както и колко работници са наети в стопанството. Наличието на статистически данни, съпоставими с тези на останалите държави членки относно структурата на земеделските стопанства, е важно за определяне развитието на Общата селскостопанската политика. То спомага да се определят насоките за развитие на българското земеделие. Информацията ще даде възможност за адекватно планиране, разработване, прилагане и мониторинг на националните политики и политиките на ЕС.

Николай Маринов, директор на Главна дирекция "Земеделие и регионална политика" в Министерството на земеделието, коментира в ''Нашият ден'':

"Това е третото преброяване за България. Първото беше през 2003 г. , второто – през 2010 г. (вече като член на ЕС). Основните цели са да направим изследване на структурата на земеделските стопанства, която ще обхване всички стопанства на територията на страната; ще добием прецизни данни за заетостта и използването на работна сила, за да можем да формираме адекватни политики в областта на земеделието. В областта на растениевъдството ще получим информация за това колко са реколтираните площи, какво е производството – следният добив на култури за последната година и по години. В животновъдството – броят на селскостопанските животни, дейността на кланиците за месо, млекопреработвателни предприятия, птицевъдство, пчеларство... И особено, имаме един много добър инструмент – система за земеделска и счетоводна информация, който дава оценка на доходите на земеделските стопанства и въздействието на селскостопанската политика."

България има около 50 млн. дка използваема земя, каква част е обработваема

"В моменат се извършва преброяване на около 200 хиляди земеделски стопанства (към днешния ден – близо 192 хиляди). До 18 декември трябва да приключим. Можем да дадем предварителни данни само за това, че се увеличават декарите обработваема земя, увеличават се трайните насаждения... Обработваемата земя е около 35 млн. дка, с около 34,5 млн. дка участва в схемите и мерките за подпомагане към ДФ "Земеделие"

Намалява броят на земеделските стопанства

"Става дума само за окрупняване – това е нормално за целия свят. Концентрацията на хората отива в големите градове, наситеността на земеделските стопанства с нова модернизирана техника способства за намаляване на работна сила (в зеленчукопроизводството, в овощарството...). Това са съвсем нормални тенденции." 

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Водещата на "Нашият ден" Нина Цанева – гласът на авиацията, който вдъхновява

Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) връчи своите традиционни годишни награди. Отличена от АБАИ в категория "Медии" е водещата на "Нашият ден" Нина Цанева, която заслужено получи грамота "Гласът, който вдъхновява".   С представянето на теми, свързани с авиационното дело в България, Цанева се превърна в истински глас на..

публикувано на 12.12.24 в 11:59
Учениците от Българското неделно училище в Париж

Коледният брой на вестник "Вазовчета" – подарък за българските семейства по света

Отвеждаме слушателите на "Нашият ден" в Париж, където Българското неделно училище "Иван Вазов" създаде коледен подарък за българските семейства от цял свят. Янета Димитрова , заместник-директор на училището и преподавател по БЕЛ разказва какво можем да открием на страниците на международния коледен брой на вестник "Вазовчета", създаден от..

публикувано на 12.12.24 в 09:36

Две коледни инициативи на студентите от Софийския университет

В "Нашият ден" представяме две коледни инициативи на студентите от Софийския университет "Св. Климент Охридски" , които за поредна година ще стоплят сърцата на куп непознати възрастни хора и деца. За десети път Студентски съвет при СУ организира най-топлото си събитие, като приканва студенти, преподаватели и приятели на Алма Матер да се..

публикувано на 12.12.24 в 09:07
 Алис Русева

За тревожността, като естествена реакция на организма

"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат. Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение..

публикувано на 11.12.24 в 15:29

Ранната диагностика е ключова за лечението на хроничните бъбречни заболявания

"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с..

обновено на 11.12.24 в 13:58