Какво се случи и какво не се случи през безпрецедентната 2020-а? Имаме ли ориентири как да се измъкнем от кризата и съумяхме ли да усилим защитната мрежа, която да ни задържи било в личен, било в обществен план.
"Нашият ден" прави опит за обзор на годината с Екатерина Маркова, социолог от Института по философия и социология на БАН, и с Милена Якимова, социолог и преподавател във Философския факултет на Софийския университет.
"Кризата с пандемията не промени обществото. Значителните промени изискват повече време, смята Екатерина Маркова. Тази безпрецедентна криза, като всяка друга, извади на показ всичко, най-доброто и най-лошото. Ще дам пример със семейната криза – когато всички бяхме вкъщи, затварянето ни накара да се сближим, прекарвайки много време заедно. При други семейства обаче затвърди агресията, отчуждаването.
Едно е сигурно: Няма да се справим поединично, страхът не е работеща стратегия. Нужни са съвместни действия, а противопоставянето е много остро, защото кризата е остра. Има голям дебат дали демократичният моде е показал слабости и ще претърпи промяна", каза Екатерина Маркова.
"Да, "емпатия" стана ключова дума, но нека говорим и за солидарност – допълва Милена Якимова. Солидарността предполага институции. В българия има дефицит на солидарност.
Дебатите над състоянието на обществената тъкан са отпреди 2020 и единственото съгласие е, че не живеем в почтено общество. На професионален език почтено общество е това, в което институциите пречат на произвола на силния върху слабия. Трябва да възстановим контрола си върху институциите. Имаме да задаваме въпроси: къде са ваксинационните центрове, например."
Пресечна точка в двата разговора е, че не бива да спираме да се питаме: "Какво мога а направя аз? – това ще ни лекува от собствените ни тревожности, може да звучи лексиконно, но е онова, което можем да направим като всекидневни хора."
"Има блага – като свободата, образованието, емпатията, които колкото повече изразходваш, толкова повече увеличаваш" – внася лъч оптимизъм Милена Якимова.
Владимир Митев е репортер в Румънска редакция на радио "България". Говори свободно румънски език. Отделно от това е завършил "Иранистика" в СУ "Св. Климент Охридски" и създател също на блога "Персийският мост на приятелството". Участник в много и различни международни проекти. Блогът "Персийският мост на приятелството" набра доста популярност по..
Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..
В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов : "Чистото и задълбочено политическо..
Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg