След съвместното разследване на „Белингкат“, CNN и „Шпигел“ станаха ясни имената на осем служители на руската Федерална служба за сигурност, които са участвали в атентата срещу Алексей Навални. В екипа от разследващи журналисти е и Христо Грозев от „Белингкат“, който разказа в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ за пътя на разследането им.
Предисторията
„Когато се захванахме с тази тема, бях убеден, че няма да успеем, тъй като е много трудно да разследваш нещо, което се е случило в една затворена страна. На мен например ми е забранено да пътувам до Русия, така че имах минимална надежда, че ще стигнем до истината. Помогна ни едно предишно разследване, което ни създаде ясна картина за това къде в Русия се произвежда нервнопаралитичното вещество „Новичок“, което е серия от токсини. Стигнахме до един институт, който се казва „Сигнал“, където са скрити всички бивши военни учени, разработвали през 90-те "Новичок". Оказа се, че в Русия има няколко такива института, където са скрити руски учени. Този институт се управлява от един специалист по невропаралитични вещества г-н Жиров. Всъщност открихме, че този специалист е имал конкретни телефонни обаждания с Главното разузнавателно управление (ГРУ) в дните преди отравянето и на Скрипал в Англия през 2018 година, и преди отравянето на Емилян Гебрев в България.
Навални
„Когато започнахме да разглеждаме казуса с Навални, решихме да проверим дали същият човек Жиров от института „Сигнал“ не е общувал и с хора от Федералната служба за сигурност (ФСБ), защото е по-логично ФСБ да се занимава с такива операции в страната. Неочаквано за нас, открихме такива контакти през лятото на 2020-а, преди отравянето на Навални в Томск. Друг негов контакт открихме месеци по-рано, на 6-и юли. Ние нямахме информация какво се е случило на 6-и юли. Тогава се обадих на Алексей Навални и го попитах. Той ми отговори, че точно тогава, докато са били в Калининград, жена му е пострадала и няколко часа е била в безсъзнание. Тогава започнахме да проверяваме тези хора, с които е общувал шефът на „Сигнал“, и се оказа, че те са пътували в Калининград, по времето, когато там е бил Навални. Така създадохме хипотезата, че това са хората, които са извършили престъплението срещу Навални в Томск. Започнахме да следим полетите и телефоните им. И видяхме, че реално са преследвали Навални навсякъде, където той е ходел. Били са в Томск в деня на отравянето му. Имали са резервирани билети за полет в същия ден, но са ги отказали. Летели са дни по-късно, но не от Томск, а от съседен град, където също има институт, който обаче работи по прикриване на следи от химическо заразяване.“
Защо не убиха Навални, както убиха Немцов
„Никой няма точен отговор, но една от хипотезите е, че именно чрез прилагане на химическо оръжие, от типа на "Новичок" и при правилно дозиране, може да бъде инсценирана смърт, която да бъде описана като естествена. Но е важно да се избере минималната доза за причиняване на смърт, защото целта е смъртта да настъпи поне ден след отравянето, за да има време да се заметат следите. При Немцов беше друг вид държавно насилие – чрез проксита и с това Кремъл си направиха лоша услуга. Защото в интерес на Кремъл е да се елиминират хора, но винаги да може да се попита – къде са доказателствата. Ние се консултирахме с много специалисти по химически вещества, които ни казаха, че първо, при прилагане на отрова от типа на "Новичок" не можеш просто да сплашиш човека. Т.е. трябва да си готов да убиеш човек, щом си решил да използваш това вещество. Второто е, че всички тези нервни токсини се усещат от отровения човек едва когато вече е настъпил критичният момент. Те явно са търсили тази доза, която няма да остави следи.“
Изводите
„За мен всичко, което открихме през последния месец, е най-големият шок в живота ми, защото за толкова години като журналист, който разследва държавни престъпления, наистина не съм вярвал, че има система или организация, която е на бюджета на държавата, чиято единствена задача е да следи и да убива чрез отрови „врагове на народа“. Мислех си, че това е свършило в късния социализъм, но се оказа, че съществува и днес, и ние, и светът нямаме представа за това. Западните специални служби също нямат представа, че такива институти съществуват. За мен това отваря очите ни за едно държавно насилие, което може би не е само в Русия, но и в други държави, за което ние нямаме представа.“
Осемте от ФСБ
„Имаме едно инстинктивно чувство за съжаление за тези хора, които се опитаха да отровят Навални, защото мисля, че след нашето разкритие те ще имат големи проблеми и дано са само кариерни, а не физиологически. Защото за един от тях ние доказахме, че е нарушил всички правила на агентурната работа, като е включвал три пъти личния си телефон, макар и за кратко, по време на тайна мисия, когато е бил дълбоко законспириран, с друга самоличност и телефон. Дори това само по себе си е, прилагайки стандартите на ФСБ и КГБ, би се наказало с нещо много сериозно. Още този понеделник очаквайте развитие по темата.“
Ще се върне ли Навални в Русия
„Той ще се върне в Русия и то сравнително скоро. Всички опити на негови близки и познати, дори и мои, да го убедим да изчака и да не рискува, се оказват напразни, защото той е убеден, че ако не се върне, ще се превърне в един от многото емигранти, които лесно ще бъдат обявени от руската власт, че е агент на Запада. Тоест, той трябва да бъде руснак, в Русия – политически активист, блогър, но в Русия. За мен това е правилно политическо решение, но не знам да ли е правилно за човек, който е баща на две деца.“
По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора. Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..
Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..
Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..
В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..
Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии? По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg