Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Христо Грозев: Не вярвах, че има държавна организация със задача да убива чрез отрови

| обновено на 19.12.20 в 17:34
Христо Грозев
Снимка: ЕПА/БГНЕС

След съвместното разследване на „Белингкат“, CNN и „Шпигел“ станаха ясни имената на осем служители на руската Федерална служба за сигурност, които са участвали в атентата срещу Алексей Навални. В екипа от разследващи журналисти е и Христо Грозев от „Белингкат“, който разказа в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ за пътя на разследането им.

Предисторията

„Когато се захванахме с тази тема, бях убеден, че няма да успеем, тъй като е много трудно да разследваш нещо, което се е случило в една затворена страна. На мен например ми е забранено да пътувам до Русия, така че имах минимална надежда, че ще стигнем до истината. Помогна ни едно предишно разследване, което ни създаде ясна картина за това къде в Русия се произвежда нервнопаралитичното вещество „Новичок“, което е серия от токсини. Стигнахме до един институт, който се казва „Сигнал“, където са скрити всички бивши военни учени, разработвали през 90-те "Новичок". Оказа се, че в Русия има няколко такива института, където са скрити руски учени. Този институт се управлява от един специалист по невропаралитични вещества г-н Жиров. Всъщност открихме, че този специалист е имал конкретни телефонни обаждания с Главното разузнавателно управление (ГРУ) в дните преди отравянето и на Скрипал в Англия през 2018 година, и преди отравянето на Емилян Гебрев в България.

Навални

„Когато започнахме да разглеждаме казуса с Навални, решихме да проверим дали същият човек Жиров от института „Сигнал“ не е общувал и с хора от Федералната служба за сигурност (ФСБ), защото е по-логично ФСБ да се занимава с такива операции в страната. Неочаквано за нас, открихме такива контакти през лятото на 2020-а, преди отравянето на Навални в Томск. Друг негов контакт открихме месеци по-рано, на 6-и юли. Ние нямахме информация какво се е случило на 6-и юли. Тогава се обадих на Алексей Навални и го попитах. Той ми отговори, че точно тогава, докато са били в Калининград, жена му е пострадала и няколко часа е била в безсъзнание. Тогава започнахме да проверяваме тези хора, с които е общувал шефът на „Сигнал“, и се оказа, че те са пътували в Калининград, по времето, когато там е бил Навални. Така създадохме хипотезата, че това са хората, които са извършили престъплението срещу Навални в Томск. Започнахме да следим полетите и телефоните им. И видяхме, че реално са преследвали Навални навсякъде, където той е ходел. Били са в Томск в деня на отравянето му. Имали са резервирани билети за полет в същия ден, но са ги отказали. Летели са дни по-късно, но не от Томск, а от съседен град, където също има институт, който обаче работи по прикриване на следи от химическо заразяване.“

Защо не убиха Навални, както убиха Немцов

„Никой няма точен отговор, но една от хипотезите е, че именно чрез прилагане на химическо оръжие, от типа на "Новичок" и при правилно дозиране, може да бъде инсценирана смърт, която да бъде описана като естествена. Но е важно да се избере минималната доза за причиняване на смърт, защото целта е смъртта да настъпи поне ден след отравянето, за да има време да се заметат следите. При Немцов беше друг вид държавно насилие – чрез проксита и с това Кремъл си направиха лоша услуга. Защото в интерес на Кремъл е да се елиминират хора, но винаги да може да се попита – къде са доказателствата. Ние се консултирахме с много специалисти по химически вещества, които ни казаха, че първо, при прилагане на отрова от типа на "Новичок" не можеш просто да сплашиш човека. Т.е. трябва да си готов да убиеш човек, щом си решил да използваш това вещество. Второто е, че всички тези нервни токсини се усещат от отровения човек едва когато вече е настъпил критичният момент. Те явно са търсили тази доза, която няма да остави следи.

Изводите

„За мен всичко, което открихме през последния месец, е най-големият шок в живота ми, защото за толкова години като журналист, който разследва държавни престъпления, наистина не съм вярвал, че има система или организация, която е на бюджета на държавата, чиято единствена задача е да следи и да убива чрез отрови „врагове на народа“. Мислех си, че това е свършило в късния социализъм, но се оказа, че съществува и днес, и ние, и светът нямаме представа за това. Западните специални служби също нямат представа, че такива институти съществуват. За мен това отваря очите ни за едно държавно насилие, което може би не е само в Русия, но и в други държави, за което ние нямаме представа.“

Осемте от ФСБ

„Имаме едно инстинктивно чувство за съжаление за тези хора, които се опитаха да отровят Навални, защото мисля, че след нашето разкритие те ще имат големи проблеми и дано са само кариерни, а не физиологически. Защото за един от тях ние доказахме, че е нарушил всички правила на агентурната работа, като е включвал три пъти личния си телефон, макар и за кратко, по време на тайна мисия, когато е бил дълбоко законспириран, с друга самоличност и телефон. Дори това само по себе си е, прилагайки стандартите на ФСБ и КГБ, би се наказало с нещо много сериозно. Още този понеделник очаквайте развитие по темата.

Ще се върне ли Навални в Русия

Той ще се върне в Русия и то сравнително скоро. Всички опити на негови близки и познати, дори и мои, да го убедим да изчака и да не рискува, се оказват напразни, защото той е убеден, че ако не се върне, ще се превърне в един от многото емигранти, които лесно ще бъдат обявени от руската власт, че е агент на Запада. Тоест, той трябва да бъде руснак, в Русия – политически активист, блогър, но в Русия. За мен това е правилно политическо решение, но не знам да ли е правилно за човек, който е баща на две деца.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България и глобалните тенденции: Какво да очакваме за свободата на словото през 2025 г.?

През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..

обновено на 09.01.25 в 12:18
Христо Хинков

Какво научихме от Covid-19 и готови ли сме за бъдеща здравна криза?

През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..

обновено на 09.01.25 в 10:28

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00

Дисертация разглежда ролята на дулите в родилната грижа

В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..

обновено на 08.01.25 в 13:21