Драматизъм и творчески разкрития в рамките на три епохи бележат съдбата на писателката и поетеса Яна Язова – псевдоним на Люба Тодорова Ганчева, родена е в Лом през 1912 година. Във фокуса на прожекторите дълги години е най-вече връзката ѝ с проф. Александър Балабанов, до когото според мнозина красавицата изглежда като единствената му правописна грешка.
Независимо от отровата на злите езици, смяната на политически и икономически системи и мистерията около смъртта и архивите й – творчеството на Яна Язова трудно, но сигурно си пробива път през цяло едно столетие. През 2020-а, когато се навършиха 108 години от рождението ѝ, интересът към произведенията на Яна Язова е по-голям от всякога – дори афоризмите ѝ се оказват твърде съвременни.
Яна Язова умира при неизяснени и до днес обстоятелства през 1974 година. Тялото е открито в дома ѝ със следи от насилие. Следва драматичното откриване и скриване на архива ѝ, включващ ръкописи на неиздадени исторически романи с ключови имена и особени послания. В центъра на скандала се оказва романът ѝ „Левски“, в който писателката сравнява Апостола на свободата с Иисус Христос и говори за важни срещи на Полуострова на Кръста с Полумесеца.
През 1985 година драматичната съдба на Яна Язова по странен начин става мисия за журналиста и литературен изследовател Петър Величков. Именно той се превръща в пазител на ръкописите ѝ, като издава за първи път части от романите ѝ в литературния вестник „АБВ“ през 80-те, за да предотврати публикуването им под чуждо име. Защо и как се стига до подобни съмнения и къде е истината? – чуйте разказа на Петър Величков за задочните му и толкова съдбовни срещи с Яна Язова, за съдебните процеси с Николай Хайтов и намесата на Тодор Живков, за събирането парченце по парченце на един женски образ и творец, който продължава да гледа в бъдещето.
В Деня на народните будители журналистите от националната програма за култура и образование "Христо Ботев" на БНР раздадоха своите Златни будилници. Програмата избира 1 ноември за свой празник през 2002 г. и тази традиция продължава през годините. Оттогава съществува и наградата "Златен будилник", а нейните носители получават отличия за будителски..
На 1 ноември – празникът на програма "Христо Ботев", в предаването "Мрежата" разговаряме с директора на програмата Кин Стоянов . "Културата в реално време" – това е мотото, което програма "Христо Ботев" следва през цялата година, участвайки активно и на живо в културните събития в страната чрез изнесени предавания извън ефирните студия,..
В редакция "Хумор и сатира" винаги сме много актуални дори и когато си спомняме за ярки личности от миналия век и в това можете да се уверите в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Кирил Варийски, чийто 70-и рожден ден..
В Деня на народните будители гост в студиото на "Артефир" е Йордан Радичков , автор, издател и внук на големия български писател Радичков. Младите хора винаги са обичали творчеството на Йордан Радичков, което е изконно свързано с новото, с това, което предстои, с идеи, които още са непрочетени и неразбрани, по думите на госта. Радичков..
На софийския площад "Вацлав Хавел" беше открита скулптурата "Сърцето пътува" на чешкия артист Курт Гебауер, автор на проекта "Сърце" в памет на Хавел в Прага. "Курт Гебауер е един от известните чешки скулптори "със своята универсалност и способност да работи с околната среда. Негови скулптури са сред езера, паркове или архитектурни ансамбли."..
Мечтаният от мнозина остров Бора Бора е малко късче земя от архипелага Дружествени острови на Френска Полинезия, заобиколено от лагуна и риф. В центъра му..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
В средата на 60-те години пред знаменития френски маестро се отварят широко вратите на най-реномираните театри на Стария континент и отвъд океана...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg