Как да прогнозираме и овладеем кризата от пандемията? Как тя се отразява върху нашия живот и образователната система? Къде са границите на промяната на образователната система и учебния процес, в нагласата на учители, родители и ученици?
Георги Стоилчев, социолог и образователен експерт, прави своя обзор в "Нашият ден":
"Успяхме буквално за дни за превключим цялата образователна система от дневна форма на обучение в такава в електронна среда. Разбира се, не напълно успешно и не от самото начало през март при обявяването на извънредното положение. Много бързо успяхме да си настроим часовниците, така че да отговорим на предизвикателство, с което светът се сблъсква за първи път от 100 години. В България бяха отчетени едни от най-високите резултати по отношение на онлайн обучението – в Европа и в света (признанието е на Европейската комисия).
Успяхме да обхванем училищата в цялата страна, като предоставим едно адекватно синхронно обучение. Синхронно означава, че децата, само сменяйки физическата среда, продължаваха да се обучавт със същия интензитет като преди извънредното положение. Сравнението между България и развитите страни от Западна Европа е от ключово значение, защото там успяха да направят една неособено ефективна асинхронна форма на обучение. В този смисъл интеракцията, която ние успяхме да постигнем пролетта между учител и ученик, беше според мен на най-високото ниво в света. Това продължи и тази есен, когато едно по едно училищата започнаха да преминават в електронна среда от разстояние."
Имаше и деца, които не успяха да се включат в това синхронно обучение. "По данни на МОН, между 10-15% от децата не успяха да се включат активно в обучението синхронно. Поради липса на устройства, ограничен достъп на интеренет или неангажираност на децата и родителите към обучителния процес изобщо. Последният фактор е от най-голямо значение за това резултатите да не бъдат, каквито очаквахме. Тази неангажираност е от десетилетия..."
Стоилчев подчерта, че нежеланието на администрацията да приема новости го прави непримирим. Той има критика и към част от учителите, които продължават да твърдят, че трябва да се върнат децата в клас присъствено, защото електронното обучение не е достатъчно добро, недоверието в съществуването на вируса... Според него мерките са закъснели с около месец.
Чуйте цялото интервю с Георги Стоилчев в звуковия файл.
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg