Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Подкрепете деца с увреждания и семейства в риск в Русе, Бяла и Павликени

Снимка: eq-bg.org

Чрез коледни дарове директно помагате на дете, живеещо в резидентни къщички в Русе и в Бяла или дарявате за семейство в риск.

„Коледен Дар“ е благотворителната кампания на сдружение „Еквилибриум“. То се грижи за 56 деца в 5 центъра за настаняване от семеен тип (ЦНСТ), 50от децата са с тежки увреждания и необходимост от медицинска грижа.

Други 5 услуги на сдружението подкрепят над 100 семейства в риск или в тежко финансово положение.

„Еквилибриум“ предлага 10 варианта за коледен дар – от 10 до 300 лева. Закупувайки коледен дар, вие дарявате лакомства, дрехи, обувки, храни, витамини, хранителни добавки или дърва за огрев, таблети, компютри. Сами решавате кои Коледни дарове искате да купите.От сдружението ви изпращат електронен ваучер за всеки избран Коледен дар. Можете да го подарите вместо традиционен коледен подарък на ваши близки и приятели, като им обясните как Коледният дар ще направи празниците и живота на децата по-щастливи.

Повече за инициативата и как можете да се включите в нея разказва Галина Бисет, управител на сдружение „Еквилибриум.

С дар „Сладка коледа“ в размер на 10 лева едно дете ще получи коледни лакомства.

Други възможности за дарове са: „Зима е“ и „Готови за зимни игри“, които са съответно 60 лева и 40 лева, с които ще бъдат закупени топли ботушки или зимно яке за дете в нужда.

„Коледният дар „Храна за душата“ струва 100 лева.

От 50 деца с увреждания, за които се грижим, 8 деца имат нужда от постоянна медицинска грижа, тези деца живеят с назални или стомашни стоми – те се хранят през носа или през стомаха с ентерални храни и тези 100 лева покриват нуждите от специалната храна за едно дете за 2 седмици.“ – разказва Галина Бисет.

Коледният дар „Нов живот се роди“ за 150 лева подкрепя новородено в уязвимо семейство, тази сума покрива нуждите на бебето за 1 месец – памперси, козметика, кошче, бебешки храни, шишета и др.

Най-големият коледен дар е на стойност 300 лева, с тази сума се осигурява електронно устройство, за да може детето да учи дистанционно. Ако хората имат възможност могат да дарят таблет или компютър, вместо да изпращат пари.

„Всички дарители получават обратна връзка от нас по мейл за всяка сума със снимки на закупените подаръци, както и информация за децата или семействата и техните потребности. Дарителят получава електронна коледна картичка, която може да подари на свой близък и така да го направи съпричастен към своята кауза.

Правим по-лична и директна връзка между дарителя и децата или семейството, които получават коледен дар.“ – допълни Галина Бисет.

На фейсбук страницата на сдружение „Еквилибриум“ можете да изберете коледния дар и да го изпратите като веднага ще получите обратна връзка кое дете или семейство ще го получи.

Кампанията „Коледен Дар“ продължава до 31 декември.

Други 76 деца без родителска грижа живеят в ЦНСТ в комплекса за социални услуги в Павликени. От тях 60 деца са с трайни увреждания.

Всяка година децата изработват коледни украси, които предлагат на коледния си базар, но сега заради пандемията това става онлайн.

Който иска да помогне на децата в Павликени, може да закупи от техните ръчно изработени свещници, календарчета или украси като пише на страницата на Център за социална рехабилитация и интеграция към КСУ Павликени във Фейсбук.

Подробности за децата в Павликени и банковата сметка, на която можете да дарите средства можете да видите тук.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йоанна Елми

Цензурата е нещо различно от това да кажеш, че определено твърдение не е вярно

С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за проверка на фактите от независими експерти и ще възприеме т.нар. "модел на общностни бележки". Започнаха дискусии във всички социални мрежи – до какво би довело това във времената на фалшивите новини и..

публикувано на 10.01.25 в 17:00
Протест в Грузия срещу закона за чуждестранните агенти

Темука Капанадзе: Грузия няма да се превърне в Беларус

За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през последните месеци. "Отначало протестите бяха малки, а после, когато разбрахме, че искат да спрат преговорите за членството ни в ЕС, тогава голяма маса хора реагира и протестите станаха големи. Дори..

публикувано на 10.01.25 в 16:30
Снимката е илюстративна

Улична инфраструктура в наследствен имот

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Калин Тихолов: "Притежавам наследствен имот, който е бил одържавен по време на комунизма. В средата на 50-те години на виналия век през парцела е прокаран уличен водопровод. Имотът ни е възстановен..

публикувано на 10.01.25 в 14:45
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Какви са конституционните ребуси в началото на новата година?

Какви са конституционните ребуси в началото на новата година? Това е темата на юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида". Какво целят внесените проекти за изменение на Закона за съдебната власт? Наистина ли предполагат реални реформи в съдебната власт?  Д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в..

публикувано на 10.01.25 в 12:40

Доброволци на възраст 17-25 години стават вдъхновители за деца в центрове за настаняване

Столичната община започва нова инициатива, наречена "По-голям брат/сестра", която има за цел да осигури подкрепа, приятелство и вдъхновение за децата, живеещи в центрове за настаняване от семеен тип. Програмата е подготвена по инициатива на заместник-кмета по социални дейности Надежда Бачева, която сподели повече за нея в ефира на "Нашият ден". Какво е..

обновено на 10.01.25 в 12:35