Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за Федя Филкова

Снимка: БГНЕС

На 70-годишна възраст на 16 декември си отиде поетесата и преводачка Федя Филкова. Мнозина я познаваха предимно като съпругата на поета Николай Кънчев и по-скоро като преводач, отколкото като един поет, който трябва да бъде слаган наравно с другите съвременни български поети. 

"Спомням си, когато излезе нейната антология "Толкова е кратко. Стихотворения 1969-2019", Федя Филкова отказа тогава да говори за собствената си книга и разговарях с проф. Михаил Неделчев. И колкото пъти завръщах разговора към това каква е Федя Филкова като поет, толкова пъти проф. Неделчев говореше за Николай Кънчев. Не знам каква е тая орис, въпреки че Федя беше предана на Николай, поет като Федя Филкова има собствен глас, различен от този на съпруга ѝ. Неслучайно Александър Геров я нарича в писмо "българската Емили Дикинсън". Обръщайте внимание на поетите, на творците, които не шумят, не бият барабан, не развяват знамена постоянно да обясняват колоко са велики, обърнете внимание на стойностната поезия" – апелира Силвия Чолева.

"Ще ни се да вярваме, че смъртта не триумфира. Макар че смъртта триумфира дискретно и деликатно в последните публикувани стихотворения на Федя Филкова – не само в антологичната ѝ книга "Толкова е кратко". Федя Филкова беше спътница в живота на един от най-големите български поети Николай Кънчев, но тя беше абсолютно различна от него – като поет – самостоятелен, независим, опърничав... И съм съгласен, и не съм съгласен с определението, че е "българската Емили Дикинсън". Тя беше много нежна, много деликатна, тя осмисляше природата, у нея имаше извънреден такт към описанието, внушението на катастрофи. При нея колизиите бяха глухи, субтилни... и в същото време в едни много малки текстове тя съумяваше ясно и просто и да изненада читателя, и да бъде напълно непринудена, и да бъде извънредно изискана, да бъде дама, да бъде остра, да бъде предана на истината." – казва за Федя Филкова Марин Бодаков.

"Винаги съм се учудвал и възхищавал на Федя – тя беше аристократ и се държеше като аристократ. Толкова фина, нежна, обрана... а в същото време тя никога няма да бие тъпана за себе си и винаги се радваше на чуждите успехи. Затова и направи наградата на името на Николай Кънчев и "Поетичен Никулден". С нейната смърт изгубихме един изключителен човек, който само с жест може да те възпита и да те въздържи да не направиш някоя дивотия. С нейната смърт светът стана доста по-сив. Светът помръкна..." – разказва Митко Новков.

В звуковите файлове можете да чуете спомените на Силвия Чолева, Митко Новков и Марин Бодаков.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бисер Лазаров

"Следобедът на един фавн" през погледа на Бисер Лазаров

Изложба живопис открива в галерия "Нюанс" известният художник и преподавател в НХА Бисер Лазаров.  Вернисажът е на 15 април от 18 до 20 часа, а експозицията ще остане в галерията до 11 май . Присъства един мой сантимент, свързан с моя стара любов към литературните течения на хедонизма и бохемството, чиито прекрасни представители са Оскар Уайлд и..

публикувано на 15.04.25 в 17:57
Иво Милев

"Чакай и се надявай" с Иво Милев

"Какво може да направи един биограф, вече разказал живота на Владимир Димитров-Майстора, на Алеко Константинов-Щастливеца, на Илия Бешков? Как какво – да ни разкаже и своя живот. Книгата "Чакай и се надявай" ни връща в едно време на надежди, на устреми, на жажда за знание и съзидание. Но и на трудности, чието преодоляване е стимул за всеки от нас,..

публикувано на 15.04.25 в 17:43

Душата – не просто като метафора

Новата книга "Дарбата на душата" на един от най-добрите регресионни терапевти в България – Яна Аврамова-Атанасова е продължението, което мнозина очакваха. След като ни въведе в света на регресията и невидимите измерения на съществуването, авторката на книгата "Регресия" сега ни повежда още по-дълбоко – към самата същност на човешката душа и нейните..

публикувано на 15.04.25 в 17:28

"Аз, художникът" – ретроспективна изложба на Стефан Гацев в СГХГ

Изложбата "Аз, художникът" , посветена на 90 годишнината от рождението на Стефан Гацев (1935–1986),  пресъздава хронологично творческия му път. Завършил първия випуск на Художествената гимназия, а след това "Живопис" в Националната художествена академия при проф. Илия Петров и "Декоративно-монументални изкуства" в ателието на проф. Георги..

публикувано на 15.04.25 в 16:07

Връзка между човек и природа в новата изложба на Нора Ампова

"Йокута" e името на новата изложба на Нора Ампова. Заглавието идва от шведската дума gökotta – копнежът да се събудиш рано, за да чуеш първата песен на птиците. Това северно понятие става концептуална рамка за произведенията, чрез които художничката изследва връзката между човек и природа, памет и лична метаморфоза. Водена от копнеж по..

публикувано на 15.04.25 в 12:55