Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за Федя Филкова

Снимка: БГНЕС

На 70-годишна възраст на 16 декември си отиде поетесата и преводачка Федя Филкова. Мнозина я познаваха предимно като съпругата на поета Николай Кънчев и по-скоро като преводач, отколкото като един поет, който трябва да бъде слаган наравно с другите съвременни български поети. 

"Спомням си, когато излезе нейната антология "Толкова е кратко. Стихотворения 1969-2019", Федя Филкова отказа тогава да говори за собствената си книга и разговарях с проф. Михаил Неделчев. И колкото пъти завръщах разговора към това каква е Федя Филкова като поет, толкова пъти проф. Неделчев говореше за Николай Кънчев. Не знам каква е тая орис, въпреки че Федя беше предана на Николай, поет като Федя Филкова има собствен глас, различен от този на съпруга ѝ. Неслучайно Александър Геров я нарича в писмо "българската Емили Дикинсън". Обръщайте внимание на поетите, на творците, които не шумят, не бият барабан, не развяват знамена постоянно да обясняват колоко са велики, обърнете внимание на стойностната поезия" – апелира Силвия Чолева.

"Ще ни се да вярваме, че смъртта не триумфира. Макар че смъртта триумфира дискретно и деликатно в последните публикувани стихотворения на Федя Филкова – не само в антологичната ѝ книга "Толкова е кратко". Федя Филкова беше спътница в живота на един от най-големите български поети Николай Кънчев, но тя беше абсолютно различна от него – като поет – самостоятелен, независим, опърничав... И съм съгласен, и не съм съгласен с определението, че е "българската Емили Дикинсън". Тя беше много нежна, много деликатна, тя осмисляше природата, у нея имаше извънреден такт към описанието, внушението на катастрофи. При нея колизиите бяха глухи, субтилни... и в същото време в едни много малки текстове тя съумяваше ясно и просто и да изненада читателя, и да бъде напълно непринудена, и да бъде извънредно изискана, да бъде дама, да бъде остра, да бъде предана на истината." – казва за Федя Филкова Марин Бодаков.

"Винаги съм се учудвал и възхищавал на Федя – тя беше аристократ и се държеше като аристократ. Толкова фина, нежна, обрана... а в същото време тя никога няма да бие тъпана за себе си и винаги се радваше на чуждите успехи. Затова и направи наградата на името на Николай Кънчев и "Поетичен Никулден". С нейната смърт изгубихме един изключителен човек, който само с жест може да те възпита и да те въздържи да не направиш някоя дивотия. С нейната смърт светът стана доста по-сив. Светът помръкна..." – разказва Митко Новков.

В звуковите файлове можете да чуете спомените на Силвия Чолева, Митко Новков и Марин Бодаков.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50