Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Годината на Бетовен продължава

Даниел Баренбойм дирижира Западно-източният Диван оркестър
Снимка: Мануел Вака

В залата на операта в Бон Западно-източният Диван оркестър, ръководен от Даниел Баренбойм, на 17 декември изнесе концерт – последният от годината, в която се отбелязва 250-годишнина от рождението на Лудвиг ван Бетовен. Германският президент Франк-Валтер Щайнмайер откри събитието с реч от Берлин, като подчерта човешката страна на Бетовен: неговата смелост, страданието му от нарастваща глухота, самотата му: „Бетовен ни вдъхновява отвъд часа, деня, годината – той ни дава смелост за голямото приключение да бъдем хора заедно в този свят. Благодарим му за това и до днес.“

„За мен е голяма чест да празнувам тук, в града на раждането на Бетовен“, каза Баренбойм.

„От началото на възпоменателната година бяха публикувани над 6000 вестникарски и онлайн статии за Лудвиг ван Бетовен – сподели Ралф Биркнер, управляващ директор на Обществото за годишнината на Бетовен. Те достигнаха до аудитория от 3,5 милиарда души. Към това се добавят неизброени телевизионни и радиопрограми, онлайн публикации и събития – да не говорим за концерти, фокусирани върху композитора, прекарал първите 22 години от живота си в Бон, преди да се премести във Виена.“

Защо е цялата суетня?
„В музиката на Бетовен има сила и интензивност, които не могат да бъдат сравнени с тези на други композитори“, обясни Даниел Баренбойм. „В Бетовен можете да намерите всичко, което музиката може да изрази. Той има невероятно силен глас. Ако все още имаме музикален живот след 50 години – и тогава със сигурност ще се свири Бетовен“, допълни той.


Обществените средства от порядъка на 30 милиона евро (37 милиона долара) бяха насочени към Обществото за годишнината на Бетовен, което от своя страна субсидира около 200 проекта, включващи три години предварително планиране. Успешното първо тримесечие беше последвано от първото спиране през март. Оттогава планирането и преструктурирането се актуализира почти ежеседмично, със забележителни резултати. Досега само 12 проекта са били приключени напълно. Повечето се проведоха онлайн и няколко бяха отложени за удължената годишнина, която ще завърши през септември 2021 г. с Бетовенов фестивал в Бон.

Новост е виртуална обиколка на къщата на Бетовен, къщата, в която е роден композиторът, вероятно на 16 декември 1770 г., която е реорганизирана и разширена през декември 2019 г. От онова време е запазен само регистърът за кръщенията от 17 декември.

Малте Бокер, главен изпълнителен директор на Обществото за юбилея на Бетовен, каза: „Ако някой композитор заслужава двугодишен празник, това е Бетовен.“ Той обяви и допълнителни акценти през следващата година в Бон, като спомена концерти на открито с поп певеца Роби Уилямс, рап групата Die Fantastischen Vier и емблематичната електробанда Kraftwerk, както и изложби, и възстановка на откриването на Паметника на Бетовен на пазарния площад в Бон за 75-ия рожден ден на композитора през 1845 г.

Денят на кръщението на композитора беше честван със служба на живо в църквата „Св. Ремигий“ в Бон на 17 декември от 16 часа. Всички основни събития се проведоха при липса публика, поради ограничения, свързани с пандемията.
На концерта оркестърът на Баренбойм изпълни Концерт за пиано и оркестър №3 в до минор, оп. 37 със солист самия Баренбойм и симфония №5 в до минор, оп. 67. Концертът ще бъде излъчен на 31 декември от 19.30 часа по програма „Христо Ботев“ в предаването „Метроном“.

Западно-източният Диван оркестър е част от международния музикален свят повече от 20 години. Даниел Баренбойм го основава през 1999 г. заедно с Едуард В. Саид – с цел улесняване на диалога между различните култури в Близкия изток чрез опита за съвместно музициране. В състава му влизат музиканти от Йордания, Израел, Египет, Палестина и Сирия. Името на оркестъра е препратка към стихосбирка на немския поет Йохан Волфганг фон Гьоте. Според основателя на оркестъра Даниел Баренбойм „Диванът“ е замислен като проект срещу невежеството. Оркестърът изпълнява симфониите на Бетовен в големите концертни зали по света: в Берлин и Ню Йорк, в Азия и Южна Америка, на фестивала в Залцбург и известните променадни концерти на Би Би Си. В духа на годината юбилейният концерт също иска да даде социален и политически сигнал. „По-специално Петата симфония трябва да бъде сигнал за надежда в белязаната с коронавируса 2020 година. Тя започва с трагична ярост, но завършва в лъчезарен триумф и по този начин ни води „От тъмнината към светлината“ – каза федералният президент Франк-Валтер Щайнмайер.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Аида" на Верди с новогодишна премиера в Метрополитън

След почти 40 години най-мащабната опера на Джузепе Верди "Аида" се завръща на сцената на Метрополитън опера - Ню Йорк. Интересът към тази творба не намалява, дори след внушителните почти 1200 представления, осъществени от оперната къща през годините. Музикалният директор Яник Незе-Сеген заема подиума за новогодишната премиера на грандиозната нова..

публикувано на 25.01.25 в 08:05
Костадин Генчев

За страстта в музиката – с вдъхновения и петолиния

На 14 декември 2024 кавалджията, аранжор и автор на музика Костадин Генчев навърши 55 години. Това бе повод в едно от изданията на предаването "Портрети" да се потопим в красивия му музикален свят и да поговорим за творческия му път. А той е богат и както самият Костадин се изразява доста "шарен": "Роден съм в Габрово и всъщност първо започнах не..

публикувано на 24.01.25 в 09:15

15 години квартет "Светоглас"

"Светоглас" е първата българска мъжка вокална формация за старинна полифонична музика. Основана е през 2009 година, като нейната цел е многогласно пресъздаване на българската фолклорна и църковна музика. Изпълненията на формацията винаги будят възхищение и удивление в слушателите, но наравно с това, те са и еталон за майсторско музициране.

публикувано на 23.01.25 в 09:10

Bulgar Klezmer Band с концерти и творчески работилници в София

Първият клезмер оркестър в България има богат опит в различни музикални стилове, но страстта на музикантите към традиционната клезмер музика (музиката на ашкеназките евреи от Източна Европа) е онова, което ги обединява.  Създадена през септември 2022 г., групата прави първите си концерти на различни култови места в града и така се превръща в първата..

публикувано на 21.01.25 в 16:45

Най-важно е да се правят концерти за младите

Боян Виденов е роден в София, в семейство на музиканти. Напуска родината съвсем малък и получава завидно европейско музикално образование. На 23 години основава Манхаймската филхармония – оркестър за обучение на млади професионалисти от цяла Европа, които искат да продължат кариерата си в престижните оркестри. През 2019 основава платформата за..

публикувано на 21.01.25 в 14:50