Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

AfriKaia – първият Африкански културен център у нас

Мария Коса и Виктор Велчев
Снимка: личен архив

Центърът за африканска култура и изкуства AfriKaia в София, чието официално откриване предстои до седмици, е стара мечта на един млад човек – преподавателката по африкански танци Мария Коса (израснала в Сребърна, но с корени от Мозамбик). В проекта участват още редица разпознаваеми вече личности от афросцената у нас – перкусионистът-пътешественик Виктор „Мандия“ Велчев (проявил се и като репортер на „Аларма“ от Буркина Фасо по време на първата вълна на пандемията), Лора Шумкова (позната извън литературните среди и като специалист по кизомба), Мария Ladygreen Никифорова, Деян Петров от перкусионната група „Ямбадон“ и множество други артисти и „посланици“ на различните африкански култури и изкуства у нас (не само от София, но от цялата страна) – кой посредством корените си, кой по линия на духовно родство, дългогодишни интереси и натрупани с времето познания и умения.

Мария Коса е сред основните инициатори на честванията на Международния ден на Африка, които започнаха преди няколко години (тогава – като част от програмата на несъществуващото вече сдружение „Културовеци“), а през 2020 г. заедно със съмишленици, много от които вече изброихме, създава фейсбук-страницата Афро.БГ, която е една много добра платформа, обединяваща хора от африкански произход в България, африканци, дошли да живеят у нас и хора, интересуващи се от африканска култура, изкуства, кухня, мода, история и т.н. В този контекст центърът AfriKaia е не просто следващата стъпка, а цяла нова глава от историята... Той ще се различава от традиционните културни центрове, които познаваме (общински или към дадено посолство) по това, че програмата му ще се прави от хората за хората. Предвиждат се уроци по различни африкански танци, по традиционни инструменти (мбира, джембе, балафон), книжарница за африкански литератури, изложби на африканско изкуство, концерти... 

Не на последно място – в този нов „слънчев дом“ („кая“ означава дом на езика шангана – б.а.) на Афро.БГ ще има възможност да се провеждат (след края на пандемията) на място много от събитията, които през годините са били пръснати на други сцени в София (знаем колко болезнен е у нас въпросът, дори да нямаше пандемия, с адекватните независими места за провеждане на малки и средно големи културни събития). Ще има и специални занимания за деца от смесени бракове с африкански произход, които ще могат да се срещат помежду си и да се запознават с традициите на своите предци. За всички тези неща, както и за кампанията, която тече в момента за подпомагане на по-бързото приключване на ремонта на сградата на AfriKaia, разговаряме с Мария Коса и Виктор „Мандия“ Велчев.

Разговорът с Виктор, който ще разказва и за завръщането си от Буркина Фасо и ще ни посвири и на балафон, и с Мария ще продължи тази вечер в „Аларма“ по програма „Христо Ботев“ от 21.30 до 23.00 часа. Заповядайте!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Маестро Валентин Пейчинов отново в България

Световноизвестният българо-американски оперен бас, дългогодишен солист в Метрополитън опера в Ню Йорк и вокален педагог – маестро Валентин Пейчинов е в България по повод новите Майсторски класове, които организира в родината. Тази година събитието е част от програмата на 55-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици". Маестро Валентин..

публикувано на 01.07.24 в 16:35
Виктор Янакиев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Виктор Янакиев – класически музикант

През 1992 година родителите на Виктор заминават за Аржентина, където основават класически оркестър. Там се ражда Виктор, който като дете говори само испански и английски език. След завършване на средното си образование той идва в България и решава да остане тук. Защо? За аржентинския фолклор, "двете различни Аржентини", тангото, китарата, певеца,..

публикувано на 01.07.24 в 13:19

Българският "Лоенгрин" – празник на вокалното изкуство и оркестрово майсторство

"Неделният следобед" на 30 юни бе посветен изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър "Лоенгрин" в..

публикувано на 01.07.24 в 12:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 31 юли 2024 г.

1 юли Изпълнения на Алина Ибрахимова (цигулка) и Седрик Тибергиан (пиано). 3.00 часа – Хавергал Брайън (1876-1972), "Легенда". 3.08 часа – Еужен Изаи (1858-1931), Елегична поема за цигулка и пиано, оп. 12. 3.23 часа – Цезар Франк (1822-1890), Соната за цигулка в Ла мажор. 3.53 часа – Лили Буланже (1893-1918), Ноктюрно. 3.56 часа – Цезар Франк..

публикувано на 30.06.24 в 10:40

Британският критик Грегор Таси – впечатлен от солистите, хора и оркестъра на Софийската опера

Днешното издание на "Неделния следобед" е посветено изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър..

публикувано на 30.06.24 в 08:05