След дебютния си филм „Знам какво направи“ Станислава Айви отново влиза в ролята на режисьор, за да разкаже историята на резследващ журналист, който попада в капана на конспиративните теории, докато търси истината за случващото се в и със света.
„Ехо“ е отражение на пандемията, която завладя здравето и съзнанието на хората през изминалата вече 2020 година. Изолацията и виртуалната коминукация, до кято тя доведе, карат и главния герой в късометражния филм да постави под съмнение психиката и разума си.
Сценария за филма, който е в постпродукция, Станислава пише заедно с оператора Томислав Михайлов-Чочо. През май той ѝ предлага идеята и не след дълго, с помощта на Национален фонд „Култура“ и Фондация „Фридрих Науман“, започват снимки в същата тази пандемична обстановка. Работят заедно с актьорите Иван Бърнев, който е в ролята на вманиачилия се в конспирациите журналист, Христо Петков, Атанас Атанасов, Яна Кузова и Нели Монеджикова.
„Ехо“ има две основни послания, свързани с менталното здраве и свободата на словото. Целта на филма обаче е една – да достигнат посланията до колкото се може повече зрителите. Неслучайно късометражната игрална история ще бъде със свободен достъп, когато излезе. Кога ще се случи, това е въпрос на време, точното време. Напълно е възможно това да е именно някой януарски ден.
За „Ехо“-то на пандемията и смисъла да споделяш и говориш за проблемите си киножурналистката и режисьор Станислава Айви разказва в звуковия файл.
Срещаме го в ателието на Ловешкия драматичен театър. Захласнати сме от вълшебството, което витае в хаоса тук и от непрекъснато усмихващите се сини очи на Тишо – така го наричат приятелите му. Творческата му визитка е дълга, затова тук само ще кажем, че го сварваме между две изложби – "Абракадабра", открита това лято в Благоевград, и "Върху утайката"..
Валери Нисим Меворах, познат като Валери Петров , е писател, журналист, преводач, драматург и дипломат. Учудващо е, че любимият на всички ни създател на "Копче за сън" и "Морско синьо" всъщност е лекар. Първата книга на Валери Петров "Птици към север" излиза от печат, когато авторът е едва на 18 години. Оттогава до смъртта си през 2014..
На гости в "Тийн Тайм" е Юлиана Сайска – актриса и експерт по психо-драма, специалист по движенчески театър, майка на тийнейджър и бивш състезател по художествена гимнастика. В младежките си години Юлиана е била смесица от тревожност, увереност, търсене на себе си и правилните избори. Желанието да споделя и осмисля човешките чувства..
За революциите и еволюциите, жестокостта на свободата и сезона на илюзиите в "Нашият ден" разговаряме с поета, писател и драматург Стефан Цанев – тазгодишният носител на Специалната награда "Перото" за цялостен принос към българския литературен контекст. 7 ноември е ден, обвързан със спомена за Октомврийската революция. Цанев коментира..
Видеоартът без съмнение е едно от най-влиятелните направления в съвременното визуално изкуство. Появило се като радикален отговор на технологичния напредък и връзката ни с дигиталните медии, днес това изкуство е критична платформа за коментар върху социални, политически и лични теми. И същевременно създава специфични реалности и нови измерения на..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" бе засегнат въпросът за възможността и предизвикателствата на живота по крайбрежието на..
38-ото издание на Киномания ще предложи 50 филма на любителите на качественото кино. Очаква се наситена програма от специални събития, премиери на..
"Приемането на българската литература от страна на читателите се промени. В момента най-търсените и четени книги са на български автори", коментира в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg