Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В света на Харуки Мураками

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Определят го като един от най-влиятелните съвременни романисти, а името му няколко пъти е спрягано и за Нобелова награда. Харуки Мураками е едно нестандартно съчетание между светоусещането на Изтока и културата на Запада. Роден е в Киото, Япония, но винаги се е интересувал повече от американска литература. На това критиците отдават „западния“ му стил на писане, който го отличава от останалите японски автори.

Мураками е автор, който се интересува от различни сфери на изкуството и това личи във всичките му романи. Отвежда те в един привидно спокоен свят, в който изведнъж започват да валят риби от небето или ненадейно те заговаря някоя улична котка. В книгите му може да се забележи и един особен интерес към музиката. Самият Мураками притежава огромна колекция от музикални плочи, а в един период от живота си е собственик на джаз бар. На български са излизали „Хроника на птицата с пружина“, „Кафка на плажа“, „Спутник, моя любов“, „Норвежка гора“ и др.

За красивия свят на Мураками е разговара с Кремена Димитрова, директор „Комуникации“ към издателство „Колибри“, които са посветили цялата седмица на Харуки Мураками. Тя споделя, че това е автор с невероятно въображение, който те отвежда на неподозирани места, описвайки съвсем прости неща: „Той е вселена, в него всеки открива по нещо. В книгите му има много закодирани пластове. Една книга може да бъде прочетена няколко пъти, но читателят всеки ден ще открива нови и нови детайли“.

Още за творчеството на Харуки Мураками може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50

Всичко е измама!

В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..

публикувано на 22.11.24 в 16:30