Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Харалан Александров: Обществото ни е силно фрагментирано – електорално, ментално и културно

| обновено на 20.01.21 в 13:17
Снимка: БГНЕС

Може би конкретните събития около встъпването в длъжност (или както го наричат напоследък инаугурация) на новия президент на САЩ Джо Байдън изглеждат като нещо, което не ни засяга пряко. Световният избирател обаче се променя под въздействието на тази динамика и вероятно променя мястото, на което се намира. Дали и как? 

Социалният антрополог Харалан Александров отговаря на тези и други въпроси в "Нашият ден":

"Така важният преход в управлението на САЩ, страната с най-голямо влияние върху процесите в света, е за първи път толкова драматичен – от много години. И част от драматизма се основава на нажежените страсти, на разрушителните поведения на част от американските избиратели – нещо, което не е толкова изненадващо, предвид развитието на икономиката и на обществените отношения и силното изостряне на неравенствата, поява на големи групи губещи през последните години. Това, което е стряскащо, е, че се случва тъкмо в Съединените щати – този стожер на демокрацията, стабилността и предсказуемостта (поне що се отнася до вътрешната политика). Истината е, че тепърва започваме да изучаваме тези процеси."

Харалан Александров уточни, че имаме нова ситуация от гледна точка на нагласи и поведения на големи електорални групи. Тя се влияе, най-общо, от специфичните културни, икономически промени, от технологичната промяна, която създаде нов паралелен свят – тоталната реалност на социалните медии, в които хората създават нови мнения, групират се, създават нови граници и коалиции.

"Ефектите от всички тези натрупвания са очевидната радикализация на политическото поведение на значими групи хора. Това, разбира се, вещае дестабилизация в публичния живот."

Как българският избирател се повлиява от тези процеси

"Имахме възможност с колеги да изследваме българската диаспора – но тя е специфична група в европейските страни и в САЩ. Мога да кажа, че българите са много разделени на социален признак – голяма част от тях подкрепяха Тръмп... Това, на което съм свидетел през тези контакти, ме кара да мисля, че в момента в САЩ разделението е по-дълбоко и по-драматично, отколкото в България. 

Що се отнася до нашия случай – тези процеси са съвсем видими. Съществуват ясно обособени групи от възбудени, активни, мотивирани, ангажирани граждани, които обаче не познават останалата част от света – много силно е фрагментирано обществото, не само електорално (което вероятно ще се отрази на следващия парламент), а ментално и културно. Това е новото явление. Оказва се, че универсалните средства за комуникация, безкрайният достъп до информация, който дава интернет, огромната възможност за себеизява и публичност, която предоставят социалните медии, не са довели до по-голяма социална кохезия, а напротив – до по-голямо разделение и фрагментиране."

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поколението Z цени семейството си и не иска да емигрира

"Млада България" е проект на "Булевард България", в който заедно със социолозите от агенция "Насока" и различни експерти се изследват нагласите на поколението Z или съвременните млади хора в страната. Две представителни социологически проучвания обхващат широк спектър от теми– от страховете и мечтите, до ежедневните занимания и визията за развитие на..

публикувано на 06.11.24 в 13:25

Повишен интерес към противогрипните ваксини: съветите на д-р Атанасов

Сезонният грип е едно от основните предизвикателства за общественото здраве всяка година, но за щастие съществуват методи за защита. Според д-р Александър Атанасов, педиатър с опит в поставянето на ваксини извън задължителния имунизационен календар, имунизацията все още остава най-добрият известен начин за предпазване от грип и неговите потенциални..

публикувано на 06.11.24 в 12:19

"Аз съм тук": Нови хоризонти за възрастни хора чрез изкуство и танц

В рубриката "Разговорът" се съсредоточихме върху една тема, която засяга всеки от нас – остаряването и как то се възприема в българското общество. Поводът за разговора беше документалният филм за проекта за достъп до изкуство за възрастни хора "Аз съм тук". За неговото значение и развитие разказа ръководителят на проекта, Надежда Дичева, в ефира на..

публикувано на 06.11.24 в 11:50

Липса на плажове и работа, или митове за крайбрежието на Добруджа

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" бе засегнат въпросът за възможността и предизвикателствата на живота по крайбрежието на Добруджа. В студиото гостува Павлин Стоянов, известен като "разказвач на истории с щастлив край", който сподели своите наблюдения и личен опит по темата. Павлин Стоянов подчерта важността на чистия..

обновено на 06.11.24 в 11:45

Първото събитие на "Human Rights Talks" събира активисти и културни дейци в "Топлоцентрала"

На 7 ноември 2024 г. от 19:00 часа бар-сцена "Топлоцентрала" ще бъде домакин на първото събитие от поредицата "Human Rights Talks" – инициатива, посветена на теми, свързани с правата на човека, създадена от Амнести Интернешънъл България. Събитието ще събере на едно място активисти, представители на гражданските организации, артисти, журналисти и..

обновено на 06.11.24 в 10:52