През месец януари 2021 г. по повод 50-годишния юбилей на програма "Христо Ботев" предаването "Нашият ден" среща с лица и гласове от програмата. Цветан Цветанов, редактор в програма "Христо Ботев", предаването "Аларма", е гост на "Истории в ефира".
Алармирането за цветността на необятния ни свят
"Аз не харесвам името "Аларма", харесвам и уважавам човека, който го измисли – Милена Воденичарова. Имах и други идеи – "Полетът на къртицата" и други, но все пак радиото е консервативна институция. Не се чувствам алармиращ, чувствам се тих човек, който си действа по тихия начин, всичко шумно и Шумно някак си не ми е присъщо."
Радиофестивалът „Аларма Пънк Джаз“
"Фестивалът не съществува от 1 година. Имаше един 12-годишен период, в който това беше акцентът. Това е един период от живота на "Аларма", който аз много си го ценя, но все пак гледам напред."
Момент от миналото?
"Няма такъв момент. Познавам много хора, които уважавам, които по някакъв начин живеят в миналото. На мен ми е по-интересно все пак какво следва."
Субкултурите
"Сега те са много повече. Едно време бяха метали, пънкари, хипари – защото сме в България и всичко върви 30 години назад. Мисля, че по света тази фрагментация на много по-малки общности съществува далеч преди интернет. Както казва Кърт Вонегът, "ние сме това, на което се правим, така че да внимаваме на какво се правим". Важното е да знаем какво искаме. В това общество, разбито на много малки субкултурки, кръгове и т.н., когато сме надмогнали онова време, когато телевизорът ни казваше нещата, въпреки това сякаш хората са станали телевизори. Аз точно затова гледам на радиото като на алтернативата на телевизора. Ако ти се превърнеш в радио, ти се превръщаш в човек, който сам си нарежда нещата – ти си адекватен човек даже в агресивното интернет пространство. Ако ти се превърнеш в телевизор, значи само препредаваш това, което ти влиза от телевизора в главата. Това е обикновена метафора, но така усещам нещата, когато се движа по улицата."
Музиката може лесно да те вкара в правия път
"Музиката е нещо необятно. Като те попитат каква музика слушаш... каква е тази музика... музиката на "Аларма", музиката в "Аларма"? Ами, о, Боже – в "Аларма" има около 200 вида музика – жанрове, поджанрове и някои, които са такива хибриди, че още ги няма написани.
Кое е това, което ни крепи в тесността на света
"Ние сме там, където се кръстосва огънят между агресивната посредственост, която съществува в огромни неизброими количества, и света на интелектуалците конформисти – ние сме по средата, силно притиснати от двете страни. И двете са еднакво ужасни. Спасяваме се, като вярваме повече в собствената си преценка."
Цветан Цветанов потвърди нееднократно, че има време, особено за четене...
Чуйте повече в звуковия файл.
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg