Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Композиторът Георги Костов на 80 години

Снимка: Музей за история на радиото в България

Какво би бил един юбилей, ако не бъде отбелязан подобаващо с много музика и приятни изненади. На 22 януари 2021 г. екипът на предаването „Музикалните вечери“ има възможността първи да отбележи празника по повод 80-годишния юбилей на композитора, педагога, общественика и дългогодишен ректор на НМА „Проф. Панчо Владигеров“ проф. Георги Костов.

Роден на 21 януари 1941 г. в София, композиторският му талант е забелязан през 1956 г. от композитора Пенчо Стоянов. Той го представя на патриарха на българската класическа музика Панчо Владигеров, при когото Костов се дипломира със специалност „Композиция“ в Музикалната академия (тогава Българска държавна консерватория) през 1966 г.

Когато е само на 17 години (1958 г.) Георги Костов създава първото си голямо циклично произведение – Концерт за кларинет и оркестър, който е и първият български инструментален концерт за този инструмент, а творбата носи на своя автор и първото му отличие за композиция през следващата 1959 г. В следващите години Костов получава отличия за композиция и от международните конкурси в Хелзинки (1969), София (1974), Берлин (1976), Тренто (1991) и др., а през 1972 г. неговият симфоничен опус „Три диафонични танца“ е сред 10-те препоръчани творби в „Международната трибуна на композитора“ в Париж под егидата на ЮНЕСКО. Други по-значими произведения на Георги Костов в класическите жанрове са: Концерт за валдхорна, струнен оркестър и тимпани, Концертино за виола и оркестър, „Поема“ за тромпет, струнен оркестър и тимпани, Концерт за тромпет, струнен оркестър и ударни, Кончерто гросо за струнен оркестър, „Ръченица“ за духов оркестър, произведенията за симфоничен оркестър „Младежка увертюра“, „Ритмични движения“, „Антифонни диалози“, Дивертименто за джазов и симфоничен оркестър, както и музика за различни камерни ансамбли и солови клавирни творби.

Георги Костов е автор и на голям брой произведения в сферата на популярните жанрове и музиката за деца. Неговият песенен цикъл за детски хор „Песни за животни” по текстове на Елин Пелин в изпълнение на Националния детски радиохор под диригентството на акад. Христо Недялков е лауреат на конкурса на ORT, а хоровата песен „Чудното хоро” по текст на Асен Разцветников и до днес е част от международния радиообмен на BBC в запис на детски хор „Бодра песен“ гр. Шумен под диригентството на проф. Венета Вичева.

В областта на забавната музика по-известни песни на Георги Костов са: „Без радио не мога“ – лауреат на „Мелодия на годината“ 1968 г., „Остани“ и „Градините на любовта“ – лауреати от „Златният Орфей“ през 1976 и 1980 г., „Пролетни гласове“ (1980) и „Пътуване“ (1981) – отличени с Втори награди от националния радиоконкурс „Пролет“, както и песента „Да те жадувам“, обявена за песен на столетието (1981).

Георги Костов развива и активна преподавателска дейност: през 1985 г. става професор по хармония и композиция, а между 1989 и 2008 г. е и ректор на НМА. За своите творчески постижения и заслуги към националната култура, Георги Костов е носител и на най-високото държавно отличие на България – орден „Стара планина“.

В предаването своите благопожелания към юбиляра и спомените си от творческите си контакти с него споделят тромбонистът проф. Атанас Карафезлиев, пианистката доц. Лилия Костова – дъщеря на композитора, д-р Мариан Георгиев, диригентът Кръстин Настев и Невена Ненова, преподавател в Националното училище по изкуствата „Проф. Веселин Стоянов“ гр. Русе.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Роберто Деверьо" на Доницети в постановка от Амстердам

Спектакъл от сцената на Нидерландската национална опера ще проследим тази събота (4 април от 20 часа) чрез международния радиообмен. Това е операта "Роберто Деверьо" на италианския композитор Гаетано Доницети, с която трупата на театъра и тандема режисьор – диригент, Йетске Мийнсен и Енрике Мацола, завършват историческата трилогия на Тюдорите. В нея..

публикувано на 05.04.25 в 08:15

"Роберто Деверьо", опера от Гаетано Доницети в три действия

Операта е базирана върху трагедията на Франсоа Ансело "Елизабет Английска". Либрето: Салваторе Камарано. Световна премиера: 29 октомври 1837, Неапол, театър "Сан Карло". В България операта не е поставяна никога. Действащи лица: • Елизабет Първа, кралица на Англия – сопран • Херцог Нотингам – баритон • Сара, херцогиня Нотингам – мецосопран •  Роберто..

публикувано на 04.04.25 в 11:45

Арнау Гарофе Фарас: Испанецът, който намери музикалния си дом в България

Венсан Гайо от Франция: В България се чувствам свободен! От Варшава до София: Историята на преводача, който владее и езика на музиката Едина Жолчак-Димитрова от Унгария: Чувствам се прекрасно в България! Животът на една френска бизнесдама в България Стивън Монтгомъри: Англичанинът, който обикна България Полският рапър Куба..

обновено на 04.04.25 в 10:57

Етиопски пънк-джаз в петък вечер

Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от най-важните етио-джаз групи в света днес (с елементи на откровен пънк, прогресив рок и фрий джаз), пристига в София на 4 април, първия петък на месеца, по покана на концертната поредица "Аларма..

публикувано на 03.04.25 в 20:22

Цигански ритми и виртуозност от "Кварто" в "Циганка"

На международния ден на ромите "Кварто" музикантите ще изненадат публиката с изключителна програма със символно значение. Цигански музикални шедьоври, сред които: "Астурия" от Исак Албенис, "Кармен-фантазия" от Жорж Бизе-Пабло Сарасате, "Цигански напеви" от Пабло Сарасате, "Унгарски танци" от Йоханес Брамс, "Румънски танци" от Бела Барток,..

публикувано на 03.04.25 в 08:05