Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Акад. Петрунов: Единствено качествена и масова имунизация ще ни предпази от инфекцията

Акад. Богдан Петрунов
Снимка: Георги Нейков, БНР

Мерки и ваксини по време на пандемия – всички се вълнуват от въпроса дали наистина ваксината може да ни предпази от коронавируса, от новите щамове и мутации. Дали меките, които се предприемат на национално и държавно ниво, са адекватни? Всичко това се обсъжда на различни нива и форуми.

Коментар в "Нашият ден" направи акад. д-р Богдан Петрунов, създател на Отделение по медицински науки при БАН. 

"Ваксинирах – да. Днес си направих втората доза, така че съм напълно имунизиран. От непрофесионалното и некомпетентно говорене на много колеги и неколеги се получават противоречиви сигнали към обществото. А това създава излишни паника, напрежение и неяснота. Мисля, че трябва, когато се говори, да се прави при наличието само на сериозни данни

Мерките, които се вземат от държавата в момента, са напълно адекватни и съответстват на всичко, което се прави в света. Още от началото на пандемията ние имаме едни от най-либералните мерки в цяла Европа. И е много трудно да се балансира между здравето и икономиката – безспорно това е сложен въпрос. Очевидно, за момента се справяме много добре, тъй като се намираме на прилично място по отношение на броя на заразените. 

Единственото по-тревожно е високият брой на смъртните случаи. Тук има много фактори, свързани с това. Основният фактор е това, че България е на едно от първите места в някои от системните хронични заболявания – сърдечно-съдови, онкологични, ендокринни заболявания. Много фактори дават обяснение за това – начин на живот, начин на хранене, социално-икономическо ниво, навици, дори начин на мислене. Второто много важно е това, че ние продължаваме да не си обръщаме внимание. Дори хората с определени прояви, симптоми, които очевидно говорят за нещо нередно, за възпалителен процес и състояние, близко до това на коронавируса, не обръщат внимание и късно се обръщат към лекар. В резултат на това се явяват много тежки случаи в отделенията и много трудно след това могат да бъдат лекувани качествено."

Имунизирането

"Това е собствено решение – въпрос на осъзната необходимост и осъзнато знание за това, че трябва да бъдеш имунизиран. Няма нищо друго в момента, което да ни предпази от разпространението на инфекцията. Единствено това е една качествена имунизация – и то масова имунизация. Тя трябва да обхване голяма част от населението, за дадем т.нар. "колективен имунитет". Заедно с имунитета на вече преоледувалите – да постигнем 70% ниво на обхващане, на покритие на инфекцията. Всеки, който се яви за имунизация, трябва да се консултира с личния си лекар – какви хронични заболявания има, има ли нещо, което го тревожи и т.н. 

Всяка една от ваксините, които пристигат у нас, има точна и ясна характеристика, където е упоменато къде са възможностите за получаване на странични ефекти и към кои болни трябва да бъде съсредоточено вниманието."

Чуйте повече подробности в звуковия файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво не достига в живота на християнина

Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..

публикувано на 24.11.24 в 09:35

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30