Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Театрален летопис за 100-годишнината на Варненския драматичен театър

Драматичен театър - Варна
Снимка: архив

Всяко изкуство има минало. Има и хора, които умеят да разчетат това минало и да го съберат като зърна. Театроведът Никола Вандов прави театрален летопис за 100-годишнината на Варненския драматичен театър "Стоян Бъчваров". За 100-тния си рожден ден на 12 март 2021 г. екипът на театъра вече подготвя юбилейно представление с режисьор Боян Иванов, а по-късно ще излезе и летописът.

Говори се, че първият директор Стоян Бъчваров режисира в първия сезон на първата професионална варненска театрална трупа (1921-1922) 48 постановки! За това „репертоарно наводнение“ разказва авторът на летописа, театроведът Никола Вандов. 

"В тези летописи събирам какво е останало като памет и библиографирам отзиви. Вътре не са изказани никакви съждения – това е обективен паметник за свършеното. Който иска повече подробности, ще прочете библиографията към даден спектакъл и ще види как са го оценявали.

По-често от другите театри Варненският театър е бил в много добро състояние. А има периоди – и те не са един и два – в които е бил водещ от провинциалните театри, пък и от софийските. Негови спектакли са печелили признания на големи наши критици." – казва Никола Вандов.

За епичното изграждане на Варненския театър, за личността на първия директор Стоян Бъчваров, за Варненската трупа, за варненския зрител и варненската общественост, за полагането на традициите – чуйте повече в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антология разкрива живота на средновековните хора

Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси.  В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..

публикувано на 28.11.24 в 16:22

Лица от Кавала

"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..

публикувано на 28.11.24 в 16:10

Юн Фосе – драматургът, който предусеща бъдещето

Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..

публикувано на 28.11.24 в 13:05

Софийският международен литературен фестивал – поле за среща със световни писатели

От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК.  Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..

публикувано на 28.11.24 в 11:10

Преподавателят и Принцът: Нишкови за фотографията – като страст и професия

В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..

публикувано на 28.11.24 в 09:46