Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българските медии и присъствието на различните малцинства в тях

Наскоро светът отбеляза Международния ден на средствата за масова информация. От времето на Френската революция хората започнаха да наричат пресата Четвъртата власт. По-късно присъединиха към нея радиото и телевизията, а днес и интернет медиите. Но още от 18 век се очерта и основната им роля във формирането на общественото мнение. Както и на неговата манипулация посредством повтарящи се и надграждани послания, често кодирани с езика на омразата. А тази омраза най-често бива насочвана към различни малцинства. Как българските медии отразяват проблемите на малцинствата, независимо от принципа им на формиране; как отделни техни представители присъстват и как биват представяни – за всичко това в Деня на Българското радио – разговар с доктора по конституционно право Симона Велева.


Д-р Симона Велева е автор и на книгата „Свободата на словото“. Свободата на словото е пряко свързана с вътрешната свобода на журналиста от предразсъдъци. Възможна ли е обаче за журналистите и свободата от страха да отразяват проблемите на малцинствените групи такива, каквито са, а не такива каквито те са в масовото съзнание? Чуйте отговора на Симона Велева.


Какъв образ изграждат българските медии на различните малцинства и на отделните им представители; пренасят ли индивидуалните им качества върху цялата група – към този разговор се включи и доц. Алексей Пампоров от Института по философия и социология на БАН, който много пъти е бил част от екипи, изследващи и анализиращи медиите. „Много често, когато се говори за роми, се говори ангро. Ако имаме 300 000 души, които говорят ромски, и 300-400 000, които изобщо не говорят ромски, имат различни обичаи и култура, но по една инерция се наричат роми. Същото важи и за бежанците. Много често не се прави разграничение между страните на произход, а те са ключови за интеграцията им.“ – казва доц. Пампоров.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Светлина, сянка и спомени – две изложби, които говорят

Две изложби се откриват днес в Градската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна – "В огледалото на Рембранд" и арт инсталацията "Васил Стоилов – архитектурни мотиви". Повече за тях ще чуем сега от редактора Ани Маринова. Слушайте! 

обновено на 08.04.25 в 10:03

Десетото издание на инициативата "Иди, учи и се върни" е отворено за кандидати

Сдружението "Тук-там" вече 10 години подкрепя българските студенти, които искат да получат магистърска степен в чужбина и да приложат наученото в България.  В "Нашият ден" Мила Топалова , член на УС на сдружението, мениджър "Образователни инициативи", представя възможностите за получаване на стипендия по програмата "Иди, учи и се върни" ...

публикувано на 08.04.25 в 09:25

Семинар за метъла и българската идентичност в постсоциалистическа перспектива

Семинар на тема "Българи, останали докрай и в Плиска си пренесли трона: разказването на националното в жанровете на метъл музиката след 1990 г. в България" ще се състои днес от 14:30 часа в Института по етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН. В България възходът на твърдия звук местно производство може да бъде проследен назад някъде до..

публикувано на 08.04.25 в 09:23

История с мечки – или какво трябва да знаем, когато отидем с кошница в гората

Последното издание на популярното ловно-рибарско предаване "И рибар съм, и ловец съм" е посветено, както винаги, на теми, изключително интересни за природолюбителите.  Като например, големия традиционен за началото на април празник – Празника на гората! А вторият сюжет ни спира дъха, защото става дума за мечки! Нашите родни български мечки в..

публикувано на 07.04.25 в 16:45
Васил Велев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Мъдри мисли за наследствените демокрации в Азия

Журналистът и пътешественик Васил Велев споделя своите мисли за различните видове управления в Азия. Наследствени демокрации или наследствени монархии? Общото между Дюран Дюран, Баден-Баден и народнодемократичната република. За един султанат, бивша руска стриптийзьорка, един крал и военните режими. Икономика, богатства, коне и кучета, рак и водка...

публикувано на 07.04.25 в 14:04