Накъде отива светът – според речите на световните лидери по време на виртуалния Световен икономически форум в Давос?
В първото изцяло онлайн издание на световния икономически форум „Давос” лидерите по света призовават за единство в борбата с коронавирусната пандемия и виждат светлина в тунела заради разработката на ваксини. Руският президент Владимир Путин, от своя страна, предупреди участниците в Световния икономически форум в Давос за опасността от нови въоръжени конфликти. Той се включи във форума за първи път от 2009 г., което беше разчетено от някои наблюдатели като демонстрация на готовност за диалог със Запада.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обърна внимание върху зависимостта от климатичните промени и разпространението на болести – тема, която е изключително близка и до управляващия директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева. Европейските лидери се обявиха за създаване на публично-частна програма за подготовка за биозащита.
В речта си по видеоконферентна връзка пред форума в Давос Владимир Путин подчерта, че нерешените и нарастващи вътрешни социално-икономически проблеми могат да подтикнат към търсене на външни врагове. Руският президент прогнозира, че ще се увеличава натискът над страните, които отказват да изпълняват ролята на послушни сателити. По думите му това ще става чрез търговски бариери, нелегитимни санкции и ограничения във финансовата, технологичната и информационната сфера.
Ангела Меркел сравни настоящата ситуация с природно бедствие, което се случва веднъж на 100 години. Това показва, че човечеството все още е зависимо от природата и че е време за рестартиране на политиките за развитие.
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш призова за създаване на глобална коалиция за постигане на въглеродна неутралност – "Трябва да сложим край на перверзните субсидии за изкопаеми горива от пари на данъкоплатците, трябва да сложим цена на въглерода".
Коментар в "Нашият ден" прави Димитър Джангозов, международен анализатор от Института за дясна политика.
"Изказването на Путин не предлага нещо ново, което да не сме виждали. Той каза, както обикновено, както положителни неща в сътрудничеството си със Запада – като удължаването на този договор, който договори с новоизбрания президент на САЩ Джо Байдън, така и говори за неравенствата, разкритикува Вашингтонския консенсус и т.н. Както Русия, така и ЕС в лицето на Урсула фон дер Лайен засегнаха въпроса с технологичните гиганти. Това е една линия, по която ЕС и САЩ имат различни подходи. Тези различия тепърва ще се задълбочават.
На тези форуми не се вземат, разбира се, стратегическите решения, но се рамкират някои позиции. Особено интересно ми е да виждам, че от различни световни лидери се говори активно за това, което от Световния икономически форум разглеждат като Четвърта индустриална революция и Големия рестарт. Това са политики за устойчиво развитие – от Зелената икономика през един социално-либерален подход за повече равенството между расите, половете и различни малцинства, както и високите технологии – ще влияят сериозно през следващите десетилетия."
Чуйте повече в звуковия файл.
В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно". Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем. Японците например имат термина..
От 3 до 5 декември в кино "Люмиер" ще се проведе 19-ото издание на фестивала за приключенско кино, туризъм и активен начин на живот "Дни на предизвикателствата" . Елиза Стоева запознава слушателите на "Нашият ден" с акцентите в програмата. "За три дни ще се опитаме да обхванем огромен спектър от предизвикателства. Очакват ни над 10..
Фондация BCause отбелязва международната инициатива #GivingTuesday или Щедрият вторник на 3 декември за 20-и пореден път. Тази световна инициатива, възникнала в САЩ през 2012 г. като контрапункт на манията по безконтролното пазаруване след Черния петък, цели да обедини бизнеса, благотворителните организации и местните общности в подкрепа на..
Ефирът на предаването "Нашият ден" от днес е и платформа за изява на хора, чиито идеи и бизнес модели са насочени към устойчиво бъдеще и разрешаването на екологични проблеми. В новата поредица "Зелените новатори на България" слушателите ще се запознаят с вдъхновяващи личности и техните усилия за справяне с климатичните предизвикателства...
В ефира на предаването "Нашият ден" Атанас Димитров, председател на църковното настоятелство на новоизграждащия се храм "Св. Патриарх Евтимий Търновски" в квартал "Люлин", разказа за инициативата "Децата на Люлин". Тази дългосрочна гражданска инициатива се фокусира върху създаването на православен храм в най-големия жилищен комплекс на..
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg