Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Скот Кинси, Завинул и Луниваз

"Джаз клуб" представя пиеси от албум, посветен на музиката на Джо Завинул – “We Speak Luniwaz”. Това са пиеси, създадени от Завинул и съвременни творби, замислени и изсвирени в неговата стилистика; композиции, на които музикалният говор е на езика на Завинул. Освен неговата личност, основна фигура в тази блестяща продукция е пианистът Скот Кинси (Scott Kinsey), обявен за протеже на Джо Завинул. 

Zawinul – човекът на музиката, овладял синтезатора почти до съвършенство, композитор-концептуалист, могъща, влиятелна фигура в цялата история на джаза. Самият Завинул възлага на Скот Кинси именно той да бъде продължител на неговото дело. Чудно или не, стиловите похвати на Завинул наистина се вплитат в звуково-естетическата амалгама на импровизациите и музикалната инвенция на Кинси. Това става ясно от 20-годишната му дейност като основен член на квартета „Трайбъл Тек“ (заедно с Гари Уилис, Кърк Ковингтън и Скот Хендерсън); видно е от реализацията на проектите „Кинестетикс“; продукциите с индийската басистка-и-певица Наина Кунду; работата му с АRС Trio; квартета му Human Element, който българската публика срещна заедно с Гарисън, Новак и Тунчбоячиян, за да се стигне до осъществения през 2019 година албум, обект на вниманието ни в "Джаз клуб": “We Speak Luniwaz”.

В звукозаписите са Кинси – заедно с Адриан Феро и Джими Хаслип – бас; Арто Тунчбоячиян – перкусия и вокали; Герго Борлай – барабани; Катис Бъкингам – саксофони и флейта; Робърт Томас, Брад Дъц, Сирил Атеф – перкусия; Наина Кунду – вокали.

Албумът носи името “We Speak Luniwaz”, иначе казано: „Ние говорим Луниваз“ или Луниуоз, т.е. езика на Завинул или Зоуинул, както се произнася в САЩ името на родения във Виена композитор, но погледнато обратно. Прочитането наопаки е успоредна закачка и с продукцията на Майлс Дейвис “Selim Sivad Evil” или “Miles Davis Live”, ако се четат думите отзад-напред, (активното присъствие на Джо Завинул в електро-формациите на Майлс от края на шейсетте).

За продукцията “We Speak Luniwaz” Скот Кинси подбира музиката от репертоара на Завинул като самостоятелен лидер, както и от албуми на формацията „Уедър Рипорт“: “Black Market”, “Night Passage”, “Procession”, “Mysterious Traveler”, “Night Passage” и “Tale Spinnin’”. Отсъства любимият “Sweetnighter” – вероятно е запазен за следваща продукция.

През годините Кинси плавно, по естествен път се вписва в музикалното изкуство на планетата като авангардист и визионер в съвременния-и-бъдещ джаз. Преодолял гравитацията на модела „между вчера-и-днес“, Скот Кинси стига дълбини и върхове, разкривайки тайните на синтезиса в перспективата на нова виртуалност, която съумява да пресътвори в хуманизирана реалност и елегантно поднася знанието Luniwaz.

"Джаз клуб" – четвъртък от 23.00 до 24.00 часа




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Григор Паликаров

Григор Паликаров дирижира "Немски реквием" от Йоханес Брамс за Великден

В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..

публикувано на 15.04.25 в 10:24

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 30 април 2025 г.

16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..

публикувано на 15.04.25 в 09:10
Даниеле Феббо

Даниеле Феббо в света на музиката

Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..

публикувано на 15.04.25 в 08:35
Jullzie

Нестандартната певица Jullzie

Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..

публикувано на 14.04.25 в 15:20

Шведската дарк метъл сензация Eleine най-сетне пристига у нас за хедлайн шоу

"Ние сме заедно в това. И ще преминем през него. Докато стоим заедно!" , е простото, но силно верую, което музикантите от "Елейн" (Eleine) следват при записите на актуалния си студиен албум We Shall Remain, сътворен от прекрасни разрушителни сили. Шведската дарк симфоник метъл сензация "Елейн" (Eleine) най-сетне пристига у нас за хедлайн..

публикувано на 14.04.25 в 10:37