На времето Джордж Бърнард Шоу беше го посъветвал: „За да не разгневите Бога, който не допуска съвършенство сред простосмъртните, трябва всяка вечер да изсвирвате по няколко фалшиви ноти“. Действително – дори на запис изпълненията на Яша Хайфец поразяват с неповторима техника, ярък тон и изключителна изразителност. Неговото майсторство се превърна в еталон за съвременна интерпретация и оказа огромно влияние върху развитието на цигулковото изкуство на XX век.
Много пъти е задаван въпросът на какво се дължи особеното магнетично въздействие на Хайфец, онова неповторимо съвършенство, което кара слушателите да го провъзгласяват за „най-добрия цигулар на века“ и „император на цигулката“. Самият Давид Ойстрах казва: „Най-добрите са много, но има само един Хайфец“. Никой друг не е съумявал по такъв неподражаем начин да доближи цигулката до човешкия глас и да постигне „вокален“ ефект на инструменталното изпълнение. И независимо от това, че на сцената не допускаше никаква външна проява на емоция, Яша Хайфец впечатлява именно със съчетанието на изключителна дълбочина на чувството с класическо съвършенство на формата и лаконичен израз. Може би затова изпълненията му винаги се открояват ярко над останалите и не оставят и сянка на съмнение – свири ТОЙ, Паганини на 20-и век, цигуларят, превърнал се в легенда – Яша Хайфец.
На 2 февруари се навършиха 120 години от рождението на великия цигулар. По този повод в неделната музикална вечер на програма „Христо Ботев“ ще ви припомним някои от неговите паметни изпълнения. Ще звучи музика от Джовани Батиста Витали, Кристоф Вилибалд Глук, Йохан Себастиан Бах,, Йоханес Брамс, Антонин Дворжак, Едуард Лало, Леополд Годовски, Арам Хачатурян, Джордж Гершуин и Ян Сибелиус. Ще чуете и една авторска композиция на Хайфец, изпълнена от самия него на... пиано! Партньори на Яша Хайфец са неговият ученик – цигуларят Ерик Фридман, пианистите Еманюел Бей и Милтън Кей, както и Нов Лондонски симфоничен оркестър с диригент Малкълм Сарджънт и Чикагският симфоничен оркестър с диригент Уолтър Хендл.
Операта е базирана върху трагедията на Франсоа Ансело "Елизабет Английска". Либрето: Салваторе Камарано. Световна премиера: 29 октомври 1837, Неапол, театър "Сан Карло". В България операта не е поставяна никога. Действащи лица: • Елизабет Първа, кралица на Англия – сопран • Херцог Нотингам – баритон • Сара, херцогиня Нотингам – мецосопран • Роберто..
Венсан Гайо от Франция: В България се чувствам свободен! От Варшава до София: Историята на преводача, който владее и езика на музиката Едина Жолчак-Димитрова от Унгария: Чувствам се прекрасно в България! Животът на една френска бизнесдама в България Стивън Монтгомъри: Англичанинът, който обикна България Полският рапър Куба..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от най-важните етио-джаз групи в света днес (с елементи на откровен пънк, прогресив рок и фрий джаз), пристига в София на 4 април, първия петък на месеца, по покана на концертната поредица "Аларма..
На международния ден на ромите "Кварто" музикантите ще изненадат публиката с изключителна програма със символно значение. Цигански музикални шедьоври, сред които: "Астурия" от Исак Албенис, "Кармен-фантазия" от Жорж Бизе-Пабло Сарасате, "Цигански напеви" от Пабло Сарасате, "Унгарски танци" от Йоханес Брамс, "Румънски танци" от Бела Барток,..
В премиерната вечер за Старозагорската опера на “Риголето” от Джузепе Верди сценичният размах и визуалният разказ се разгръщаха със смелост и прецизност. Публиката беше въвлечена в едно модерно, но същевременно дълбоко емоционално преживяване. “Риголето” е произведение, балансиращо между дълбока човешка драма, политически интриги и съдбовна..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg