“Дълбините на въображението. Приказки от един суфи“ е книга, принадлежаща на древността, но много модерна по смисъла си. Своеобразно пътешествие от срещи с Буда, Заратустра, Брахма, Авраам, Моисей, Конфуции, Платон, Аристотел, Исус и Мохамед.
Произведение с поетичен език, приличащо на приказка и фантастика, но съчетаващо мъдростта на всички религии. Хармонична, изящна и лаконична творба.
Ахмед Хилми, наречен Филибелията, се ражда през 1865 г. в Пловдив (тогава гр. Филибе), в семейството на османския консул в града, Сюлейман бей. Суфист, философ, писател и издател на богат набор от периодични издания.
„Дълбините на въображението“ е най-известното произведение на Хилми. То може да се разглежда и като сборник със суфистки разкази. В него авторът изпраща своя герой Раджи – млад мъж, разочарован от науката, философията, религията и от живота, какъвто го познава – на вълшебно пътешествие в търсене на тайната на собственото му съществуване.
“Срещнах се с книгата преди двадесет години. По това време докторанствах в Истанбул и попаднах на първото издание на превода на турски“, разказва преводачът Азиз Таш в “Артефир“.
“В произведението се откриват страшно много елементи от зороастризъм, хиндуизъм, от съвсем чужди за османската култура религии и философии“, казва още той и подчертава:
“Ахмед Хилми по един особен и успешен начин успява да направи вкусна “манджа с грозде“. Не всеки би могъл да постигне нещо подобно. Още повече, че всичко това е пречупено през суфизма“.
“Забелязвайки името “Филибели“ на корицата на книгата, си я купих преди време. И в много следващи издания неизменно присъстваше името “Филибе“ с отпратка, че това е Пловдив, затова имаме пълни основания да го припознаем като най-добрия, заслужаващ да бъде припознат, суфи автор, живял някога по българските земи“, разказва още преводачът.
Повече за книгата можете да чуете от преводача Азиз Таш в звуковия файл.
Можем да наречем тази изложба и юбилейна за навършилия през 2024 г. 70 години Димитър Рашков. Основният и непоказван досега цикъл в нея е именно "Зодиакът", който е продължение на темите, занимаващи скулптора през целият му път. Сред тях са: Трифон Зарезан (Опиянението на боговете); Еротикон (Изящните дебелани); Адам и Ева след изгонването от Рая;..
2000 художници, фотографи, архитекти, скулптори и гравьори от цял свят ще представят най-новите си произведения. Събитието се провежда под стъкления купол на "Гран Пале" във френската столица. Панаирът за съвременно изкуство "Арт Капитал" се открива с грандиозно шоу и дефиле на бижутери, които представят най-новата си продукция. В рамките на трите..
Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален фестивал ще се проведе от 24 до 28 септември 2025 година. Идеята на организаторите е да предложат в ранната есен едно голямо културно събитие на варненци и на гостите на града и така да се удължи..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които създават епизодите, разкриват събития и истории, свързани с построяването, архитектите и обитателите на ценните сгради в Стара София. "Идеята за поредицата се роди на базата на две беседи, които..
Представлението "Не се обличай за вечеря" по пиесата на Марк Каполети "Пижама за шестима" е първият опит на режисьорката Максима Боева за ситком. Заедно със сценографа на представлението Киряна Аврониева те се впускат още повече в експеримент със сценичното пространство, като бягат от класическия модел на жанра, който е белязан от "диван по..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg