Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Феерия от мрак и светлина

Част от екипът осъществяващ проекта
Снимка: Алберто Стайков

„Феерия от мрак и светлина“ е проект, реализиран от Сдружението на творците с увреждания в България.
Одобрен по програма „Публики“, модул „Творческа намеса в дигитална и публична среда“ при Национален фонд „Култура“ в Министерство на културата. Той представя редки визуални изкуства, каквито са сетивната фотография (специален вид фотография, пренесена от Мексико и Индия единствено в родината ни от цяла Европа. Тя е за фотографи с увредено зрение – незрящи или полузрящи), както и живопис-стъклопис (представлява живопис върху стъкло), рисувана от единствения полусляп художник на стъклописи в България и председател на Сдружението на творците с увреждания в България – Николай Примов.

Участниците в проекта ще демонстрират процеса, чрез който се създават сетивните фотографии и стъклописите. Ще се наблегне на творби, които се създават от незрящи творци. Основната идея е да се подпомогнат творците в неравностойно положение в ситуация на Ковид-19, като се заснемат видеоклипове, на които те показват различни техники и методи, използвани в горе споменатите жанрове. Така от една страна, този тип изкуство ще се популяризира и разпространи по-лесно в дигитална среда, и от друга страна, ще се обучат повече хора в тези техники. Клиповете ще бъдат адаптирани за хора с нарушено зрение.

Алберто Стайков – фотограф и съмишленик в тази инициатива, открехва завесата за това: Що е то „Сетивна фотография“, както за аудиторията, така и за самите участници в проекта. Самият той ги обучава да заснемат различни модели.

„Аз не се фокусирам върху това, как незрящите не виждат, а върху това, как ние, зрящите, не виждаме. В края на краищата, виждането е мисловен процес, а не физиологически. Трябва да сме толерантни, защото на всекиго може да се случи всичко, а знам, зрение се губи много лесно“.

Ръководителят на проекта – Десислава Караиванова и единственият полусляп художник на стъклописи в България – Николай Примов разкриват малко повече за каузата, зад която застава „Сдружение на творците с увреждания в България“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Списаревски (1916 –1943)

Списаревски и героизмът на българската авиация

"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между САЩ и Великобритания "лудата глава" на българската авиация, която остава завинаги на 27 години. До днес съществуват тези за действията на Димитър Списаревски – ранен ли е бил, мунициите ли е свършил,..

публикувано на 17.04.25 в 17:05

Приключи Международният конкурс за хайку "Мая Любенова"

Международният конкурс за хайку на името на Мая Любенова се проведе за шести път. Днес, в Световния ден на хайку, излязоха резултатите от конкурса. Тази година в българската секция са получени 179 творби от 91 автори, а в международната секция – 464 хайку от 232 автори от 40 държави. Журито в българската секция Владислав Христов и Гергана Янинска..

публикувано на 17.04.25 в 16:17
Златко Паунов

Скулпторът Златко Паунов: Да пътуваш, твориш и даряваш по инстинкт

В "Нашият ден" разговаряме със Златко Паунов – скулптор, дарител и почетен гражданин на град Трявна. Човек, обиколил няколко пъти земното кълбо, благодарение на когото в Трявна има Музей на азиатското и африканското изкуство. Търсенията на твореца се простират от Родопите, където е роден баща му, до Непал, Тибет и Индия. Пътуването и..

публикувано на 17.04.25 в 11:31
Николай Панайотов

Рисуването е моето мислене – формата изпреварва идеята

Художникът Николай Панайотов гостува в "Артефир" с призив да се замислим за "добрата новина" в живота си. "В последните месеци светът е изпълнен с лоши новини", казва художникът по повод серията от творби "Добра новина", включена в изложбата "Портрет" – съвместна с неговата съпруга Лариса Илиева. Изложените в галерия "Нирвана" творби..

публикувано на 17.04.25 в 08:55
Проф. Пламен Павлов

Проф. Пламен Павлов събира дворцовите драми в българската история в една книга

"Власт и страст. Дворцовите драми в българската история" е новата книга на проф. Пламен Павлов.  В "Артефир" популярният български историк, византолог, публицист, поет и преподавател във Великотърновския университет представя своето литературно пътуване из душите и сърцата на знатните български предци – от Античността до ХХ век. Проф. Павлов е..

публикувано на 16.04.25 в 16:25