На 10 февруари преди 142 г. е свикването на първото Учредително събрание на току-що освободена България (Учредителното събрание в Търново). По-късно то ще бъде наречено Първо Велико народно събрание (I ВНС), чиято основна задача е била да приеме “Органически устав на Княжеството“, документ, наречен по-късно “Конституция“.
С коментар за събитията на днешния ден участва историкът и политик проф. Веселин Методиев в “Нашият ден“.
“На 10 февруари 1879 г., преди 142 години, във Велико Търново се събират тези 230, упълномощени от Берлинския договор на практика, хора да правят “Органически устав“. Те много бързо, започвайки своята работа, ще сменят думата “Устав“ с “Конституция“.“ – разказва проф. Методиев:
“Ние познаваме Българското възраждане романтично, обичаме го, там са в пантеона на героите имена като – Левски, Ботев, Каравелов, Раковски – но не познаваме българското възрожденско общество като цяло. Идеята, че това са прости хора, неуки едва ли не, водени от десетина-петнайсет образовани, е невярна. Изобилието от вестници, които се издават, наличието вече и на списания, на читалища и библиотеки, на хиляди такива организации – еснафи и др. Това е една огромна мрежа от нещо, което днес ще наречем “неправителствени организации“, в които се движи тази информация, идваща основно вече от Западна Европа.“
Руските юристи работят до 10-и февруари в рамките на това, което подготвя въпросната руска административна власт в окупационните мрежи на руската армия. Руските юристи, които са работили, са знаели, че това, което пишат, е невъзможно за тяхната империя и са дали простор на най-добрите образци от онова време, за които може да се каже, че са добри образци и за 21-ви век.
“В една конституция има две големи части – едната урежда обществените отношения. А обществените отношения в ХIX век са отношения на свобода, на демокрация. Това е времето на либералната демокрация. Втората част е тази, която урежда държавните институции“, обяснява още проф. Методиев.
Слушайте разговора с проф. Веселин Методиев в звуковия файл.
През 2020 година – по време на протестите, управляващите имаха предложение за създаването на една нова Конституция, която, по думите на бившия правосъден министър Данаил Кирилов, може да смени изцяло днешната политическа система и да създаде чисто нови обществени отношение в България… Възможно ли е това днес, и кои ще бъдат тези български нотабили, които като предшествениците си отпреди 142 години ще успеят да се обединят около нов основен закон? Според историка и политик проф. д-р Веселин Методиев няма смисъл от нов основен закон, има смисъл по-скоро от някои промени в сегашната Конституция, но едва ли ще се намери политическа воля за това… Жалко е, че на днешно време липсва доверие в експертите и в днешните политически водачи – за да се приеме някаква промяна на сегашната организация на българската държава…
Защо свързваме играта с удоволствие, а ученето с тегоба? Този въпрос засяга порочния начин на мислене, който ограничава потенциала на игрите в образованието. Мария Алкалай от Сдружение "Възможности без граници" коментира в ефира на „Нашият ден“, че всъщност няма нищо по-ефективно от ученето чрез игра . Всяко дете още от най-ранна възраст..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" гостува Зорница Русинова , председател на Икономическия и социален съвет (ИСС), която коментира новите анализи на съвета, насочени към предизвикателствата в демографията, образованието и пазара на труда в България. По нейни думи, през настоящата година ИСС е изготвил няколко ключови..
Австрийската библиотека "Д-р Волфганг Краус" и Австрийското посолство в София организират на 31 октомври 2024 г. от 19:00 ч. в Балната зала на Националната галерия / Двореца събитие, което съчетава литературно четене и музикален концерт с участието на писателя Илия Троянов и музикантите Александър и Константин Владигерови. По време на..
Международният ден на Черно море се отбелязва на днешния 31 октомври. Той е обявен през 1996 г. в Истанбул, Турция, по време на срещата на министрите на околната среда на България, Грузия, Румъния, Русия, Турция и Украйна . Целта е да се повиши осведомеността на международната общност за необходимостта от регионално сътрудничество за опазването на..
След Световния ден на инсулта в Lege Artis разговаряме за съвременните възможности за овладяване на инсулта с доц. Росен Калпачки , началник на Клиниката по неврология в УМБАЛ "Св. Анна" и председател на Българското дружество по инсулт. В началото на разговора доц. Калпачки информира слушателите докъде е стигнало разработването на мобилното..
105 години от създаването си празнува Общинският драматичен театър "Боян Дановски" в Перник. Театърът е създаден през 1919 година под името..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" открива втората си изложба "Поколение ботокс" на 31 октомври от 18.00 ч. Експозицията..
След Световния ден на инсулта в Lege Artis разговаряме за съвременните възможности за овладяване на инсулта с доц. Росен Калпачки , началник на Клиниката..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg