На какъв етап е проектът за изграждането на новата Национална многопрофилна детска болница?
През септември 2020 г. се състоя срещата, на която здравният министър проф. Костадин Ангелов обяви, че няма да има промяна в сроковете и бюджета, заложени в договора за изпълнителя за детска болница, както и че ще бъде разрушена настоящата конструкция и ще бъде изградена напълно нова сграда.
Какво се случи оттогава, коментира в “Нашият ден“ арх. Петкана Бакалова от инициативата “За истинска детска болница“ .
“И да се е случило нещо, ние нямаме информация, въпреки че изпратихме писма и запитвания, както до Министерството на здравеопазването, така и до Столична община. Поискахме да получим информация дали е подготвен проект за разрушаването, тъй като това се прави с проект. Поискахме също информация по отношение на Обществения съвет, който ни беше обещан от премиера, но все още не сме поканени и не е създаден според нас такъв“ – каза тя и посочи – Даже ако е създаден, той е без участие на граждани експерти от инициативата.
Не получихме никакъв отговор. Зададохме въпрос също по отношение на договора, защото това е един съвсем различен предмет вече – изграждане на нова сграда, и съгласно нашето законодателство и по-точно съгласно Закона за обществените поръчки, би трябвало да има нова обществена поръчка. Да се твърди, че в рамките на същия бюджет ще бъде съборен старият строеж и ще бъде направена нова сграда, меко казано, е нонсенс.“
Арх. Бакалова подчерта, че нито едно обещание от май 2020 г. не е изпълнено, нито е направен обещаният анализ на нуждите, нито е предоставено новото техническо задание за изискванията към болницата... При липса на отговор ще заведат дело по Закона за достъп до обществена информация, тъй като, според нея, на практика е налице отказ от предоставяне на информация.
През лятото, с решение на МС, бе създадена “Здравна инвестиционна компания за детска болница“ ЕАД с начален капитал от 30 млн. лева и ангажимент държавата да внесе 50 млн. лв. до края на юли 2021 година и още 20 млн. лв. – година след това. В момента върви съгласувателна процедура с различните ведомства и министерства, със “Здравна инвестиционна компания за детска болница“ ЕАД и засегнатите страни.
Изпълнителният директор инж. Иван Алексиев участва в “Нашият ден“ с коментар за това на какъв етап е нейната работа:
“Тъй като обектът е в доста начален стадий на проектиране и разработване и тъй като като функция той е изключително сложен, се доразработва технологичното задание на проекта. От октомври месец дружеството има внесен уставен капитал, регистрирано е и ще започва дейностите по реализация на проекта. Има тристранно споразумение. Инженерингът включва строителството и проектирането в един договор.“
Инж. Алексиев поясни, че в момента тече процесът по цялостно конструктивно обследване, и подчерта, че сега най-важното е заданието да се доразвие.
Още подробности за съгласуването между институциите и неправителствените организации, за времето на разрушаването на старата конструкция и за сроковете за проект на цялата сграда, както и съобразяването с идейната концепция на сградата, за похарчените до момента средства от началния капитал (30 млн. лв.) – можете да чуете в звуковия файл.
Проф. Добрин Константинов, детски онкохематолог и председател на Съвета на директорите на “Здравна инвестиционна компания за детска болница“ ЕАД, също коментира темата в “Нашият ден“:
“За съжаление сме още на един етап, който не ни позволява да сме много активни и да решаваме конкретни медицински проблеми.
Още когато беше направен търгът и е сключен договорът, има общи постановки, които отговарят на основните изисквания към тази болница. Ние сме абсолютно убедени и сме в очакване да се включим активно, говоря за експертите от медицинска гледна точка, когато се решат проблемите по съгласуване. Без тази зелена улица не можем да бъдем абсолютно конкретни в нашите искания и планове.“
“Историята е дълга с тази болница, но тя става все по-необходима за нас и искана“ – допълни още той. "Това, което ни интересува, като медици, е, че ние нямаме интегрирана единица, която да работи и да посреща чисто медицинската нужда за децата в един огромен район като София."
Проф. Константинов е категоричен, че изчистването на различните гледни точки нито ще бъде лесен, нито краткотраен процес.
Проф. Иван Литвиненко, педиатър, детски невролог, началник на Клиниката по неврология в Специализираната болница за активно лечение по детски болести „проф. д-р Иван Митев“, подчерта необходимостта от изграждането на болницата:
“Трябва да се постигне консенсус. Трябва да се направи тази болница, защото нашите условия не са такива, каквито трябва да бъдат дори за нормална работа, а в усложнената обстановка – още повече. Ние сме със съзнанието, че не отговаряме на изискванията, правим каквото можем, но мечтаем да можем да правим това, което правим, така, както трябва – със съзнанието, че не го правим с риск за себе си и най-вече за пациентите. Новата болница би отговорила на тези условия. И хората, от които зависи, хората, които разколебават тази перспектива, трябва с чиста съвест да си помислят – дали правят добро или не. Защото е ясно, че без компромис нищо не може да се постигне, за да се стигне по-бързо до най-добър резултат.“ – каза проф. д-р Литвиненко.
Защо свързваме играта с удоволствие, а ученето с тегоба? Този въпрос засяга порочния начин на мислене, който ограничава потенциала на игрите в образованието. Мария Алкалай от Сдружение "Възможности без граници" коментира в ефира на „Нашият ден“, че всъщност няма нищо по-ефективно от ученето чрез игра . Всяко дете още от най-ранна възраст..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" гостува Зорница Русинова , председател на Икономическия и социален съвет (ИСС), която коментира новите анализи на съвета, насочени към предизвикателствата в демографията, образованието и пазара на труда в България. По нейни думи, през настоящата година ИСС е изготвил няколко ключови..
Австрийската библиотека "Д-р Волфганг Краус" и Австрийското посолство в София организират на 31 октомври 2024 г. от 19:00 ч. в Балната зала на Националната галерия / Двореца събитие, което съчетава литературно четене и музикален концерт с участието на писателя Илия Троянов и музикантите Александър и Константин Владигерови. По време на..
Международният ден на Черно море се отбелязва на днешния 31 октомври. Той е обявен през 1996 г. в Истанбул, Турция, по време на срещата на министрите на околната среда на България, Грузия, Румъния, Русия, Турция и Украйна . Целта е да се повиши осведомеността на международната общност за необходимостта от регионално сътрудничество за опазването на..
След Световния ден на инсулта в Lege Artis разговаряме за съвременните възможности за овладяване на инсулта с доц. Росен Калпачки , началник на Клиниката по неврология в УМБАЛ "Св. Анна" и председател на Българското дружество по инсулт. В началото на разговора доц. Калпачки информира слушателите докъде е стигнало разработването на мобилното..
105 години от създаването си празнува Общинският драматичен театър "Боян Дановски" в Перник. Театърът е създаден през 1919 година под името..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" открива втората си изложба "Поколение ботокс" на 31 октомври от 18.00 ч. Експозицията..
Дръзката биографична драма "Лимонов" (2023), копродукция на Италия, Франция и Испания на режисьора Кирил Серебренников, спечели награда "Синелибри" за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg