Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сава Димитров-внук – наследник и продължител на утвърдени традиции

Снимка: Здравко Петров

В петъчната вечер на 12 февруари 2021 г. от 23 часа, предаването „Български изпълнители“ на програма „Христо Ботев“ ще срещне слушателите с един изключително активен в своята творческа дейност български музикант. Това е кларинетистът и настоящ ректор на НМА „Проф. Панчо Владигеров“ проф. д-р Сава Димитров.

Роден в София, той е потомък трето поколение на една от най-уважаваните музикантски фамилии в областта на изпълнителското изкуство. Баща му – кларинетистът проф. Димитър Димитров е преподавател по кларинет и е бил солист на всички водещи български оркестри. Неговият дядо и съименник проф. Сава Димитров е основоположник на професионалната музикална кларинетна школа в България, въвежда съвременната система „Бьом“ при конструирането на кларинета и е първи изпълнител на първия български инструментален концерт за кларинет, написан от композитора Георги Костов. Всичко това предопределя житейския и творчески музикален път на младия Сава Димитров, но не и първоначалния избор на музикален инструмент.

„Изборът да свиря на кларинет беше изцяло мой“ – споделя Сава Димитров, който започва да свири най-напред на виолончело, но, запленен от красивия звук на кларинета, който слуша постоянно в своя дом, още като ученик той решава да тръгне по пътя на баща си и на своя дядо. Именно те са и неговите основни учители в музикалното училище и музикалната академия, заедно с изтъкнатия български кларинетист проф. Петко Радев, а след завършване на висшето си образование Сава Димитров специализира и в Париж.

В своята дейност като концертиращ артист, Сава Димитров участва като първи кларинетист в много състави, с които гастролира във Франция, Италия, Германия, Швейцария, Холандия, Испания, Португалия, Гърция и др. Създава кларинетен квартет, с който изнася концерти в България и Германия. Солист е на Софийската филхармония, Симфоничния оркестър на Българското национално радио, камерен ансамбъл „Софийски солисти“, оркестър „Симфониета“ към БНР, ансамбъл „Оркестрал“ и др.

Има самостоятелни рецитали в София и страната, Австрия, Словакия и др. Има записи като солист и с камерни формации в БНТ и БНР. Репертоарът му включва произведения от всички стилове и епохи, в които се създава музика за кларинет. Автор е на книгите „Българската кларинетна школа“ (2007) и „Пътят на кларинетиста“ (2011). Съставя и издава три сборника (2012, 2013 и 2016 г.) с избрани и анализирани етюди за кларинет, написани от неговия дядо проф. Сава Димитров. Член е на жури на наши и международни конкурси и е основател на международен кларинетен конкурс на името на своя дядо. От есента на 2020 г. е ректор на НМА „Проф. Панчо Владигеров“, където преподава кларинет, както и Методика на обучението по дървени духови инструменти.

„Има едно ниво, от което само националната идентичност, съотнесена към музиката, прави различно отношението към нея, докато всъщност музиката е една и съща. Тя трябва да въплъщава чувства и чрез нея да предаваш тези чувства на публиката, на слушателите.“
Тези и още свои мисли споделя проф. Сава Димитров със слушателите на предаването „Български изпълнители“ в петъчната вечер от 23 часа. Ще звучат и негови майсторски интерпретации на музика от Франтишек Крамарж, Карл Мария фон Вебер, Камий Сен-Санс, Франсис Пуленк, Белла Ковач, Херберт Бауман и Ангел Котев. Удоволствието за ценители е гарантирано!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Легендарната група "Гънс ен' Роузес" се завръща в София

О, да! Легендарната група "Гънс ен' Роузес" обяви своето дългоочаквано завръщане в София като част от мащабното си турне през 2025 година. Вторият десант на патлаците и розите предстои отново на стадион "Васил Левски" тази вечер. Във въздуха припуква електричеството на нетърпеливото очакване за фалцетните височини на Аксел, Кавалерът на розите с..

публикувано на 21.07.25 в 14:50

Пианистката Рая Костова с първи авторски диск

В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който започва от Варна от Националното училище по изкуствата "Добри Христов", където Рая е в класа по пиано на Боян Бъчваров и я отвежда през 2009 г. в Кралската академия по музика в Лондон, с пълна..

публикувано на 20.07.25 в 08:10

H.M.S.U. канят на летен фестивал този уикенд в София

25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U.  е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е най-дълго провеждащият се музикален фестивал в България и най-старият с дръм и бас насоченост на Балканите. Hard Music and Sounds United (HMSU)  е българско музикално движение, създадено през..

публикувано на 17.07.25 в 17:05

Русенската опера със седем спектакъла на Белоградчишките скали

Държавна опера - Русе за първи път взема участие във фестивала “Опера на върховете“, който се провежда за десета година на Белоградчишките скали.  Фестивалът започва на 1 август и ще продължи до 6 септември . Русенската опера ще представи седем спектакъла под открито небе. Първият, с който ще бъде отрит “Опера на върховете“, e мюзикълът “Зоро”. В..

публикувано на 17.07.25 в 16:05

Международният фолклорен фестивал "Велико Търново" с 27-о издание

This is me. This is US! е тазгодишният наслов на Международния фолклорен фестивал "Велико Търново", който се открива на 19 юли и се организира от Националната Секция за България на CIOFF – Международен съвет на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства – официален партньор на ЮНЕСКО. БНР е медиен партньор на събитието, чийто..

публикувано на 16.07.25 в 09:00