Китайската нова година ще протече по един по-спокоен начин тази година в новите условия на вирусната криза. Празникът ще премине без големи тържества на открито, за да се гарантира безопасността на хората. В Хонконг например се отменя традиционният пищен парад и фойерверките, както и храмовите събори в отделните китайски провинции.
47 музея в Пекин са подготвили специални събития за празничния сезон, които включват изложби и интерактивни игри. Повечето от тях ще се проведат виртуално с удължено работно време. Също така библиотеките, културните центрове, галериите, театрите, парковете и забележителностите ще останат отворени за празника в китайската столица. Те ще работят с ограничен брой посетители на ден и предварителни резервации. Много от тези места ще предоставят на пекинските жителите и намаления и безплатни услуги.
Също така, местните зрители очакват с голям интерес и премиерите на няколко китайски филма, за които са закупени милиони билети. Пролетният празник по традиция е най-доходоносният сезон за киноиндустрията и кината се очаква да останат отворени с намален до 50% капацитет в Пекин и други области.
И след празника културните събития ще продължат да се провеждат в налагащия се в пандемията „хибриден формат“, а именно онлайн и офлайн, докато обстановката се нормализира.
Чуйте как китайците посрещат най-големия си празник и какво вещае Годината на Металния вол.
Създателите на първия филм Луи и Огюст са смятали, че "киното е изобретение без бъдеще", въпреки че днес това е едно от най-обичаните и предпочитани визуални изкуства в цял свят. Продуцентът Невена Семова и сценаристът Дечо Таралежков разнищват в нашия разговор как се е развило седмото изкуство. Киното е "краста" и изисква пълна..
В началото на новата календарна година – времето, в което си даваме обещания и се надяваме на позитивна промяна с филолога Александър Попов и философите Димитър Божков и Петър Горанов разговаряме за бъдеще и утопия. Как мислим за бъдещето, как проектираме настоящите си знания към предстоящи ситуации? Как се е променяла представата..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката – Деспо ". Изложбата е посветена на най-разпознаваемият от плакатистите на Народния театър Стефан Десподов-Деспо. Тя показва 12 от най-значимите му произведения, създадени за спектакли от..
Поканихме я, за да ни е на късмет, тя просто е от нашата порода! От малка е в студията на Народния театър и неин пръв учител е Димитър Еленов. Тя печели първия си кастинг и играе главна роля на 10 години в сериала "Хотел България". А с днешна дата – играе главна роля в един от най-скандалните спектакли "Мъртвешки танц" на сезона по..
Животът на Ангел Каралийчев започва на 21 август 1902 година в село Стражица, Велико Търновско. Смъртта на близкия му приятел Ангел Димитров променя живота на Каралийчев и той се заема да издаде неговите стихове. Това до такава степен му повлиява, че самият той се отдава на творчеството. В София учи химия, но разбира, че не му е по..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
В днешната рубрика "Епизоди от живота" обръщаме внимание на една тревожна тенденция, свързана с празничната пиротехника, и нейното въздействие върху..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg