Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Китайската нова година по време на пандемия

Културните институции със специална програма за празника

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Китайската нова година ще протече по един по-спокоен начин тази година в новите условия на вирусната криза. Празникът ще премине без големи тържества на открито, за да се гарантира безопасността на хората. В Хонконг например се отменя традиционният пищен парад и фойерверките, както и храмовите събори в отделните китайски провинции.

47 музея в Пекин са подготвили специални събития за празничния сезон, които включват изложби и интерактивни игри. Повечето от тях ще се проведат виртуално с удължено работно време. Също така библиотеките, културните центрове, галериите, театрите, парковете и забележителностите ще останат отворени за празника в китайската столица. Те ще работят с ограничен брой посетители на ден и предварителни резервации. Много от тези места ще предоставят на пекинските жителите и намаления и безплатни услуги.


Също така, местните зрители очакват с голям интерес и премиерите на няколко китайски филма, за които са закупени милиони билети. Пролетният празник по традиция е най-доходоносният сезон за киноиндустрията и кината се очаква да останат отворени с намален до 50% капацитет в Пекин и други области.

И след празника културните събития ще продължат да се провеждат в налагащия се в пандемията „хибриден формат“, а именно онлайн и офлайн, докато обстановката се нормализира.

Чуйте как китайците посрещат най-големия си празник и какво вещае Годината на Металния вол.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пътят на сърцето във филма "Сватба" по Николай Хайтов

Постановъчен костюмен филм, който не сме гледали от години в българското кино – така критиците определиха филма "Сватба" на Магдалена Ралчева. Той получи наградата на гилдия "Критика" към СБФД на 42-рата "Златна роза" заради достоверността си и изисканата си стилистика. Филмът е екранизация на едноименната творба на Николай Хайтов от сборника му..

публикувано на 01.10.24 в 12:57

Пътешествие до Виена в Световния ден на кафето

През 2011 година виенските кафенета са включени в списъка на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО. На 1 октомври, когато традиционно се отбелязва Световният ден на кафето , мислено се отправяме на пътешествие във времето и пространството – в красивата атмосферата на XIX век, която все още може да бъде усетена в австрийската столица...

публикувано на 01.10.24 в 09:28

Всеки ден е "Триумф"

Заради припомнянето, че дори най-абсурдните начинания могат да ни доведат до прости истини и осъзнаване на наивността, " Триумф " на Петър Вълчанов и Кристина Грозева взе " Златна роза " за най-добър филм на тазгодишния 42-ри фестивал на българското кино във Варна. За журито, публиката и Съюза на българските филмови дейци той беше..

публикувано на 30.09.24 в 17:37

Моноспектакълът "Х" – в жанра на театралната горчилка

Нека наречем "Х " точката, в която се пресичат публичният ни образ – онзи, който конструираме " за пред хората " , който изрича и преповтаря всеизвестни констатации, който винаги върви леко прегърбен, поради невъзможността си да изрече това, което наистина мисли – и личният ни, никому непоказан такъв, чийто глас не можем да запушим, когато..

публикувано на 30.09.24 в 15:57

"Рейдж" се завръща в България

Легендарната германска група "Рейдж" се завръща в България. Концертът, който предстои в столичния клуб "При Черепите" на 6 октомври, е част от световното турне на бандата по случай нейната 40-та годишнина. Бързи, мощни, здрави, размазващи – такива са изпълненията на "Рейдж": пропукват стени и срутват пласт след пласт всичко, което изглежда неподвижно,..

публикувано на 30.09.24 в 12:56