Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Комисията за защита от дискриминация работи усилено въпреки пандемията

доц. д-р Ана Джумалиева
Снимка: личен архив

През новата 2021 година Комисията за защита от дискриминация работи на пълни обороти независимо от трудностите около Covid-19.

Показателен е фактът, че постановените решения от началото на годината са около 200. Нито за момент работата в институцията не е спирала – приемат се жалби и сигнали, образуват се преписки, провеждат се заседания, постановяват се решения, работи се и в посока превенция срещу дискриминация.

Нашите регионални представители по места също изпълняват своите задължения и работят с гражданите. Предоставят се независими правни консултации и се оказва методическа помощ на гражданите както в централата на КЗД, така и чрез регионалните представители на Комисията.

Образуваните преписки през новата година са по оплаквания за дискриминация по защитените признаци възраст, пол, увреждане, лично положение, обществено положение, етническа основа, гражданство, сексуален тормоз, образование, упражняване на синдикална дейност, семейно положение.

Налице са и преписки за твърдяна дискриминация по няколко признака – множествена дискриминация. Преобладават, както е тенденцията от години в КЗД, оплакванията за дискриминация при упражняване правото на труд.

Разговора можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йордан Симеонов - лекция в Клуба на фоторепортерите

А портретът от стената

В клуба на фоторепортера се състоя лекция на тема: "Официалният портрет на Доналд Тръмп – техниките, символиката и посланията". Фотожурналистът от в. "24 часа" Йордан Симеонов и политологът и преподавател в НБУ д-р Любомир Стефанов анализираха портрета на 47-ия американски президент, който предизвиква множество дискусии и дебати. Официалният портрет..

публикувано на 03.02.25 в 09:00

От индустриалната революция до дигиталната ера: Еволюцията на корпоративния разказ

Днес представяме една любопитна и не толкова популярна тема, провокирана от книгата "Корпоративният разказ" на доц. Яна Събева, а именно какво са корпоративните истории. Всъщност, както хората, така и компаниите ежедневно разказват свои истории – за битките, за успехите, провалите и победите . Разказът помага на компанията да оцелее в трудни моменти,..

публикувано на 03.02.25 в 08:41

Срещата ни с Христос

На 2 февруари от древност се празнува Сретение Господне, т. е. срещата на праведният Симеон с Богомладенеца в храма. В същото време днешният евангелски текст разказва за изцеряването дъщерята на една хананейка от Господ Иисус Христос. В неделята на хананейката и в деня на Сретение Господне с доц. Мариян Стоядинов, преподавател в православния..

публикувано на 02.02.25 в 09:45

Емилия Милчева: Не беше позволено преходът да бъде осмислен

Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща" не трябва да говорим обаче? И не са ли тези "отминали неща" дълбоко вкоренени в живота ни? Наистина ли ДС и неговите октоподни пипала са отрязани днес, 35 години по-късно, та да спрем да говорим?..

публикувано на 02.02.25 в 09:45
Мелания Тръмп на инаугурацията на президента Доналд Тръмп

Изкуството да си първа дама: символи и послания

Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва да е умерена и овладяна – нито прекалено емоционална, нито прекалено студена и строга. Стилна е, но не и екстравагантна, елегантна е, но не и скучна, модерна, но не и жертва на модата. Зад нея стои..

публикувано на 02.02.25 в 09:05