Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гала концерт със сър Антонио Папано

Сър Антонио Папано
Снимка: sr.de

Затвореният от пандемията свят на изкуството намира възможност да радва своята публика и понякога успява да си позволи лукса да организира концерт с оркестър, хор и солисти. Това се случи и на 4 септември 2020 г. в Кралската опера „Ковънт Гардън“. Ето какво каза диригентът Антонио Папано.



Филипе МануИзбраните арии, дуети и сцени са от „Севилският Бръснар“ и „Пепеляшка“ на Росини, „Любовен еликсир“ на Доницети, „Сомнамбула“ на Белини, „Бал с маски“ и „Отело“ на Верди, „Манон“ на Масне, „Кармен“ на Бизе, „Тоска“ на Пучини.

Сред поканените е била и Соня Йончева, която не е успяла да се присъедини към трупата. В концерта освен много известни певци са включени и две нови имена – на Филипе Ману и Айгуль Ахметшина.

Филипе Ману е от Нова Зеландия и учи в Гилхолд скул Лондон с прочутото сопрано Ивон Кени. Пристига в Лондон, благодарение на фондацията на Кири Те Канава, която подкрепя развитието на талантливи оперни певци от Нова Зеландия.

Айгуль Ахметшина
Впечатляващото мецосопрано Айгуль Ахметшина е от Башкирия. „Смятам, че Айгуль е явление, казва Владимир Спиваков – днес няма такива гласове, въпреки, че много работя с певци. Истински, завладяващ артист и музикант“. Момичето пее от шестгодишна и казва, че е сбъднала мечтата на майка си, която е полицайка. Завършва училището по изкуствата в Уфа, но не кандидатства в консерватория, а продължава да се занимава с учителката си Наил Юсупова. Преживява и вокална криза, но отново двете се справят с проблема. Явява се на конкурса „Нов оперен свят“ и по покана на Дейвид Гоуланд заминава за Лондон в младежката програма на Ковънт Гардън. От 365 души избрали петима и тя била едната от тях. Наричали я бебето, защото била най-млада. Годината е 2017, а ето вече момичето е сред оперните звезди на лондонския театър.

Останалите солисти:
Чарлз КастроновоЧарлз Кастроново – роден е в Ню Йорк на 29 юни 1975. Баща му е от Сицилия, майка му от Еквадор. Кариерата си започва в операта в Лос Анжелес.

Попада и в младежката програма на МЕТ, откъдето започват и важните роли – дон Отавио, Ернесто, Тамино, Ферандо, Фентън.

От тогава започват да го търсят и за европейските продукции, а броя на престижните сцени, на които пее се увеличава.

Сър Джералд Финли
Сър Джералд Финли е роден на 30 януари 1960 г. в Монреал, учи в Отава, а след това в кралския колеж в Лондон. Титлата сър добавя към името си през 2017 г. за отдадена служба на операта. За него Кая Саарияхо пише песенния си цикъл „Истински огън“.

Вито Прианте
Роденият в Неапол през 1979 г. Вито Прианте дебютира през 2002 г. на Майските музикални тържества във Флоренция в операта „Слугинята господарка“ на Пергобези. Известно време работи с Алън Къртис и участва в изпълнението на барокови творби, след което разширява ролите, като освен оперни партии добавя и кантатно-ораториални творби.

Кристине Ополайс и Джералд Финли
Кристине Ополайс е родена на 12 ноември 1979 г. Тя е латвийка. Учи в латвийската музикална академия. За кратко е хористка в хора на латвийската опера, а след това започва солистичната ѝ кариера. Там среща и съпруга си диригента Андрис Нелсонс, с когото вече са разделени. Първото ѝ признание е в берлинската опера „Унтер ден Линден“, последван от дебют в милано, виена, Мюнхен където изпълнява партията на Русалка от едноименната опера на Дворжак. Това е една от знаковите роли в репертоара ѝ. Пее я и на сцената на МЕТ.

Лизет Оропеза
Лизет Оропеза е родена в Ню Орлеан на 29 септември 1983 г. Родители ѝ са кубинци. Започва да свири на флейта на 12 години, но учи и пеене. Печели възможността да бъде в студиото на МЕТ и на 22 години през 2007 г. дебютира като Сузана от „Сватбата на Фигаро“ на Моцарт на първата американска сцена. Често е канена в големите испански театри в Мадрид и Барселона, а името ѝ вече е в програмите на най-елитните оперни театри по света.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Интуитивното музициране и децата с аутизъм

Експерименталният музикант Мирян Колев и деца от аутистичния спектър създават музикалния проект "Интуиция" . Чрез изразните средства на интуитивно музициране и свободна импровизация те заедно записват материал, който впоследствие музикантът обработва и превръща в албум. "Понякога аутистите са смятани за хора със забавено развитие, докато..

публикувано на 19.10.24 в 12:15

Тази година лятото си отива на 25 октомври

За "Мери Бойс Бенд" лятото си отива на 25 октомври. Тогава Мери Мутафчиева и компания ще забият в известен столичен клуб и ще ни поканят да пеем заедно любимия рефрен "Отива си лятото, идва есента". На живо ще прозвучат любими песни от албумите "Непознати улици", "Само за теб", "Дългият път към дома", "Щастливи дни" и "Продължавай да мечтаеш", както..

публикувано на 19.10.24 в 08:50

От джаз до фолклор: Музика от Азербайджан

Диригентът Минко Ламбов, познат със своите многостранни интереси в различни жанрове и стилове, беше гост в предаването "Нашият ден". Със солидна кариера, включваща композиране на класическа музика, участие и създаване на редица джаз и поп формации, Ламбов отново доказва своята широка музикална палитра, като подготвя предстоящия етно-симфоничен..

публикувано на 18.10.24 в 12:00

Вечната любов на Анди Гиб

Съществуват ли определения като "божествени фалцети" или "ангелски фалцети"? О, да, несъмнено! И те прилягат идеално на една личност от историята на световната поп музика, която слага своя уникален отпечатък върху нея. Със същия отличителен белег са надарени и неговите братя от английската фамилия Гиб, съставляващи клана "Би Джийс". Налице е..

публикувано на 16.10.24 в 10:30
 Quarto Chamber Orchestra

Quarto Chamber Orchestra и Йордан Камджалов празнуват рожден ден в зала “България”

20 години ще отбележи на 16 октомври Quarto Chamber Orchestra – един от най-успешните български състави за класическа и съвременна музика, доказал се с изключителни участия на международната сцена.  Рожден ден има и Татяна Тодорова – водач на виолите в Quarto Chamber Orchestra. В същия ден е роден маестро Йордан Камджалов, носител на многобройни..

публикувано на 15.10.24 в 16:55