Любовта към самия себе си, без която всяка друга би била (почти) невъзможна – за тази любов разказва Слава Дойчева във филма си „Брак“. Късометражната драматична история, която разглежда в детайли мига на споделеност между две момичета, имащ потенциала да се превърне в обич, се развива на фона на шумно сватбено тържество, на което млада жена разбира, че не може повече да крие същността си от света.
„Брак“ е филм за преломен момент, когато стомната се чупи и няма връщане назад“, сподели във „Време и половина“ режисьрката му Слава Дойчева. Тя пише и сценария за филма. Влиза и в ролята на Яна, която си партнира с отличената с „Европейска изгряваща звезда“ на Берлинале 2020 актриса Мартина Апостолова.
Слава разказва тази история, защото именно нея има нужда да види на екран. И защото чрез нея си дава възможност да се заяви като личност.
„Брак“ е филм с 9 международни отличия, сред които наградата за „Най-добър късометражен филм“ от фестивалите „Мерлинка“ (Сърбия), „Side by side“ (Русия), Булдокс (Германия) и „Наградата на журито“ от форумите „Златна роза“ (България) и Social Film Fest (Унгария). След участието му в близо 40 международни фестивала, филмът е излъчен и в ефира на сръбската национална телевизия. От 12 февруари пък вече е достъп за свободно гледане на онлайн платформата за българско късометражно кино NO BLINK. Негов продуцент е режисьорката Ралица Петрова. Слава работи като неин асистент във филма ѝ „Безбог“.
Безвъзвратното влюбване в киното за Слава Дойчева настъпва на 16-годишна възраст, след като играе във филма на Иван Черкелов „Обърната елха“. Учи в Лондон, но се връща у нас, за да прави българско кино, защото българското е това, което най-добре знае. А тя се опитва да говори само за нещата, които дълбоко познава. Не си позволява да лъже, особено във филмите си. Освен че е актриса, сценарист и режисьор, Слава е артистичен директор на „София прайд филм фест“ в рамките на три години, отново защото балансът между естетиката и посланието е важен за нея, а разказването на истории, които да накарат различния да се почувства просто човек като всички останали, е най-прекият път към него.
В работата си тя говори само за истинските неща, които отварят душите, запълват празнините и водят до малката, бавна и желана промяна. Такава тема е образът на жената в киното, който често е символичен.
„Това, разбира се, е една голяма и важна тема. Все по-малко липсват (тези образи), но за мен още не са достатъчно обширни. Има все още групи жени, проблеми, които не сме видели на екран. И това е наша задача – да продължим да разказваме и да осветяваме там, където досега не е имало светлина“, каза още режисьорката, сценаристката и актрисата Слава Дойчева в ефира на програма „Христо Ботев“.
Ако наистина искате да разберете коя е тя обаче, може би е най-добре да гледате „Брак“ – филмът ѝ е откровение и признание, който, след две години фестивален живот, имаше своята онлайн премиера в платформата NO BLINK.
И все пак, чуйте в звуковия файл още за „Брак“(-уването), любовта и другите катастрофи в света на човека и чувствата му, както и за женските теми и образи, които ги има и ги няма в съвременното кино. А и за това, което Слава Дойчева може да даде и да вземе от документалния начин на разказване на филмови истории.
В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов. Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg