Продължава звездната серия на гостуващи артисти на сцената в зала „България“. Преди седмица на пулта застана Найден Тодоров – директорът на Софийската филхармония, за да дирижира концерт с музика на Дмитрий Шостакович и солист Максим Венгеров. Преди симфонията на Шостакович той се обърна към публиката и каза.
„Днес ние живеем в едно особено време, когато, ако се огледаме какво се случва по света, виждаме как хората се борят за своето здраве, виждаме също така, как в тази борба решават, че някои неща могат да останат настрани. Така тези неща постепенно умират, защото онова, което не е в нашето съзнание, онова, което не е в нашето сърце, то умира. Съвсем наскоро ме попитаха „Какво толкова може да се случи, ако културата за малко спре?“ Мога да отговоря. Културата в последните години се превърна в бизнес. Ние кандидатстваме по проекти, на нас ни трябват билети и аз благодаря, че сте тук. Ние работим като предприятие. И какво се случва? Културата малко по малко взима своя ход назад и хората губят своята емпатия. Хората губят своето усещане за съпричастност към близкия и към далечния. Резултата виждаме навсякъде по света днес. Разделени – това е думата за днешния свят. Културата е онова, което може да ни върне обратно – всички заедно, независимо какви са мненията ни по различните въпроси. И точно това е голямата опасност, ако ние загубим изкуството, ако ние загубим културата“.
И ето тази седмица още едно име от световната сцена ще свири в София. Тя е легенда, името ѝ е свързано с тези на Святослав Рихтер, Йосиф Бродски, Курт Мазур, Курт Зандерлинг, квартет „Бородин“ ... Пътят ѝ започва в Тбилиси през 1945 г. Там се установили родителите ѝ по време на войната след като напуснали Одеса. След успешното начало на кариерата си и след като става лауреат на едни от най-големите конкурси – „Джордже Енеску“ в Букурещ, „Маргарита Лонг“ в Париж, Ккралица Елизабет“ в Белгия започва успешната ѝ кариера. Продължава в Москва, а след това във Виена. Носителка е на много престижни награди, както за своите записи, така и високи държавни отличия в Австрия и Грузия. Последната е наградата на Опус класик в категория инструменталист на годината. Последният й диск е от миналата година – вариации и сонати на Роберт Шуман. През 2019 издаде интеграл на сонатите за пиано на Франц Шуберт, а в момента записва всички клавирни сонати на Волфганг Амадеус Моцарт.
В четвъртък (18 февруари от 19 часа) в зала „България“ ще свири Елизавета (Елизабет) Леонская. В списание „Диапазон“ Андре Букурещлиев пише за нея: „Пътят на Леонская е път от върхове. С надхвърляне на себе си, с взискателност, със страст и интелигентност, тя се нарежда сред най-великите, не само от днешния ден, но и в годините: нарежда се до Клара Хаскил, до Липати, плюс в допълнение модерността“.
За срещата си с българската публика е избрала концерт за пиано и оркестър №3 в ми мажор на Бела Барток.
„Много го обичам, но не го свиря често“, каза тя.
В звуковия файл може да чуете какво сподели пианистката за живота си, за срещите, за плановете си.
На концерта ще бъде изпълнена и симфония №39 в ми бемол мажор, К543 от Волфганг Амадеус Моцарт.
На пулта ще бъде младият унгарски диригент Роберт Фаркаш, асистент на Иван Фишер в Оркестъра на Концертхаус – Берлин и Фестивалния оркестър в Будапеща.
"Той е гений и живото доказателство, че блусът идва от Мали" , споделя легендарният американски блусмен Тадж Махал за своя колега и приятел Басеку Куяте . Тя пък – Ами Сако – има един от най-мощните и запомнящи се гласове в цяла Западна Африка. А платформата за традиционна и нова африканска музика "АфроВизия" и концертната серия..
На днешния ден се навършват 66 години от гибелта на рок легендите Бъди Холи, Биг Бопър и Ричи Валенсуела . Самолетът им се разбива в Айова, по време на турне. На мястото на катастрофата и в родните им градове всяка година се организират възпоменателни събития. Този ден е наречен от феновете на рокендрола "Денят, в който музиката умря". Бъди Холи,..
Талантливата пианистка е родена в град Бургас в голям музикантски род. От съвсем малка има увлечение към сцената и на петгодишна възраст започват занимания по пиано, балет, танци и изобразително изкуство. След първия ѝ рецитал в пети клас, не закъсняват и наградите от конкурси: Aevea Piano Prize - Италия, Leopod Bellan International Music..
По традиция в периода преди Нова година Кралската опера на Валония в Лиеж предлага на публиката заглавия от по-лекия, комичен жанр. През 2024 г. това бе оперетата "Перикола" на Жак Офенбах, реализирана от Лоран Пейи. Френският режисьор е най-изявеният сценичен интерпретатор на творбите на Офенбах днес, достоен наследник на именития от близкото минало..
Музика: Джакомо Пучини Либрето: Джузепе Джакоза и Луиджи Илика по драмата на Давид Беласко, основана на историята "Мадам Бътерфлай" от Джон Лутер Лонг от 1898 г. Премиера: 17 февруари 1904 в Миланската Скала. Същата година е играна в Бреша, през 1906 е третата "американска" версия, а през 1907 г. е представена и в Париж. Пучини открива сюжета за..
Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща"..
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971..
Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg