Panda Labs е глобална иновационна програма на WWF и най-новата и платформа за решаване на неотложните екологични и социални проблеми в света.
WWF България откри за първи път у нас младежка програма Panda Labs. Основните действащи лица в програмата са младежите между 15 и 25 години, които ще работят в отбори, за да предложат иновативни подходи по въпроси, свързани с глобални екологични и социални предизвикателства. Темите, по които ще работят, са бъдещето на отпадъците, бъдещето на храната и бъдещето на мобилността.
От 19 до 21 февруари ще се проведе хакатон между млади хора. Кой ще участва в него и как ще се реализират идеите на Panda Labs?
В “Нашият ден“ Лилия Аракчиева от WWF, проектен мениджър на програмата Panda Laps, обяснява за програмата:
“Организацията наистина има доста засилена политика на глобално ниво. За разработване на иновации, свързани с опазване на околната среда. Програмата Panda Laps възниква преди няколко години в Австралия, където нашите колеги от екипа там поканват бизнеса и представители на научните среди, за да разработят заедно иновации в посока намаляване на отпадъците и алтернативи на пластмасата.“
В “Нашият ден“ Наталия Митева, програмен директор “Добро образование и работни умения“ във фондацията Америка за България, разказа още за инициативата:
“За фондацията, както и за цялата ни държава, е много важно да имаме млади иноватори, които работят в посока професии на бъдещето. Решават глобални проблеми, локални проблеми и могат да имат достоен живот, независимо от това къде се намират в България. Технологичните професии са тези, които носят добавена стойност в икономиката, и затова е важно да подкрепим точно младите хора, които имат интерес в тази посока. Да могат да работят в екип и да могат да включват технологични решения в тези предизвикателства.“
“Целта е да се създаде едно усещане у младите хора, че те могат. Това е култивиране на начин на мислене, предприемаческото.“
Апостол Дянков, един от менторите в програмата Panda Pabs разказа за предстоящия хекатон:
“Започваме с отпадъците утре, защото това е най-видимият проблем за много хора. Факт е, че има отпадъци навсякъде около нас. Предприемачите по принцип мислят системно. Идеята е да стигнем от проблема с отпадъците до някакво решение, което всъщност поправя икономическите системи и го прави по-печеливш за икономиката и бизнеса начин.“
Разговорите можете да чуете от звуковите файлове.
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..
Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..
Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg