Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Маргьорит Лонг – пианистката-легенда

Снимка: cadences.fr

„Златната нишка, която ни свързваше с Дебюси, Равел и Форе се скъса завинаги” – с тези думи пианистът Святослав Рихтер отбелязва сбогуването си с Маргьорит Лонг след нейната кончина през 1966 г. Доскоро известна у нас като Маргарита Лонг, легендарната пианистка не само е изпълнителка-сподвижница на френския модернизъм в края на 19 и първата половина на 20 век. Тя е талантлива педагожка и заедно с цигуларя Жак Тибо създава през 1943 г. един от най-престижните международни конкурси за изпълнители, който носи тяхното име.

Образът ѝ, нейният „шарм” и духовно излъчване ще оживим с разказа на пианиста Юрий Буков, имал щастието да учи при Лонг. В предаването ще се докоснете до нейното голямо клавирно изкуство с ценни архивни записи, които БНР притежава в своя Златен фонд. Сред тях са хитовите творби в репертоара ѝ: Концертът за пиано и оркестър в сол мажор от Морис Равел (посветен на Лонг, която е и първата му изпълнителка) и Балада за пиано и оркестър от Габриел Форе.

Ще разлистим също мемоарите на изпълнителката, запечатали вълнуващите ѝ срещи с композиторите Клод Дебюси, Габриел Форе и Морис Равел. Придружени с проницателните анализи, които тя прави на някои от клавирните им произведения.

Лонг концертира до 1959 г. – тогава е на 85 години. Невероятно и щастливо дълголетие на сцената, на която дебютира на десет години с Концерта в ре минор от В.А. Моцарт. Съвременната френска музика е нейна кауза, активното сътрудничество и с композиторите Ерик Сати, Франсис Пуленк, Дариус Мийо, Жермен Тайфер, Бохуслав Мартину, Роже Дюкас и др. очертава огромния ѝ принос за утвърждаването на редица техни творби. За заслугите си Лонг получава Ордена на Почетния легион.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Залезът на боговете" в Брюксел – триумфален финал на Вагнеровата тетралогия в "Ла Моне"

С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...

публикувано на 16.02.25 в 08:05

Маскани звучи в Уексфорд

73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..

публикувано на 15.02.25 в 08:05

"Маските", опера в пролог и три действия от Пиетро Маскани

Музика: Пиетро Маскани Либрето: Луиджи Илика Премиера: 17 януари 1901 г. Пролог Актьорите и техният импресарио представят героите: • Бригела, пътуващ търговец; • д-р Грациано, юрист; • Коломбина, неговата прислужница (влюбена в Бригела); • Панталоне, богат жител; • дъщеря му Розаура (влюбена във Флориндо); • заекващия Тарталия; • капитан..

публикувано на 14.02.25 в 16:30

Жените в музиката

Три талантливи дами обединяват творческите си усилия, за да зарадват публиката с разнообразна програма. Надежда Цанова, Петромила Йакас и Вилиана Вълчева поставят музикален мост между България и Хърватска с концерт, озаглавен "Жените в музиката". "След първата професионална среща с Петромила решихме, че ще бъде интересно да се направи едно..

публикувано на 14.02.25 в 15:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 28 февруари 2025 г.

16 февруари Изпълнения на ансамбъл La Venexiana с Габриеле Паломба – теорба и диригент. 3.00 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Di far semper gioire (Винаги да радва хората) из "Мадригали и канцонети", книга девета от 1651. 3.03 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Ohimè dov’è il mio ben (Уви, къде ми е доброто) из Седма книга с мадригали от..

публикувано на 14.02.25 в 09:18