Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

СедянкаТА – нишките, които ни свързват

Преди малко повече от десет години – на 15-и февруари 2011 г. – три дами – Станка Божинова, Светломира Иванова и Бистра Писанчева – се събират, за да правят ръкоделия заедно. Дали някоя от тях е подозирала, че десет години по-късно неформалната им група, наречена СедянкаТА, ще има зад гърба си множество пътувания, изложби, общи проекти и все повече хора, които да посещават срещите им и да бъдат обучавани в различните техники на плетивата и дантелата?

За всички тях от значение продължава да бъде работата с нишките в приятелска и топла атмосфера, и дали в музея или в ателието на СедянкаТА на една малка уличка в центъра на София, те продължават да работят и да създават заедно, всяка сряда в привечерен час или пък онлайн, когато срещите им на живо са затруднени.

От дейността им не се раждат само приятелства, а и смислени проекти, чиято основна цел е запазването на дантелиерските техники и предаването им на следващите поколения. Въпросът дали дантелата днес е изкуство или занаят, се промъква неусетно в разговора, а отговорите не могат да бъдат еднозначни.

Бистра Писанчева и Светломира Иванова споделят спомени за дългия и щастлив път на СедянкаТА, а гл. ас. Ива Кюркчиева от ИЕФЕМ разказва за изследванията си върху групата и за съвместните проекти на ИЕФЕМ със СедянкаТА. И всичко това не само защото хората работят с нишки и от тях създават изкуство, а защото нишките свързват хората.

Снимки – архив СедянкаТА

Чуйте предаването в звуковия файл.

ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12