Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

СедянкаТА – нишките, които ни свързват

Преди малко повече от десет години – на 15-и февруари 2011 г. – три дами – Станка Божинова, Светломира Иванова и Бистра Писанчева – се събират, за да правят ръкоделия заедно. Дали някоя от тях е подозирала, че десет години по-късно неформалната им група, наречена СедянкаТА, ще има зад гърба си множество пътувания, изложби, общи проекти и все повече хора, които да посещават срещите им и да бъдат обучавани в различните техники на плетивата и дантелата?

За всички тях от значение продължава да бъде работата с нишките в приятелска и топла атмосфера, и дали в музея или в ателието на СедянкаТА на една малка уличка в центъра на София, те продължават да работят и да създават заедно, всяка сряда в привечерен час или пък онлайн, когато срещите им на живо са затруднени.

От дейността им не се раждат само приятелства, а и смислени проекти, чиято основна цел е запазването на дантелиерските техники и предаването им на следващите поколения. Въпросът дали дантелата днес е изкуство или занаят, се промъква неусетно в разговора, а отговорите не могат да бъдат еднозначни.

Бистра Писанчева и Светломира Иванова споделят спомени за дългия и щастлив път на СедянкаТА, а гл. ас. Ива Кюркчиева от ИЕФЕМ разказва за изследванията си върху групата и за съвместните проекти на ИЕФЕМ със СедянкаТА. И всичко това не само защото хората работят с нишки и от тях създават изкуство, а защото нишките свързват хората.

Снимки – архив СедянкаТА

Чуйте предаването в звуковия файл.

ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Атанас Мангъров

Менингит: Симптоми, лечение и ваксини – експертен анализ

В днешното издание на Lege Artis обсъждаме менингита, начините на разпространение и ваксините срещу него с доц. Атанас Мангъров – водещ специалист в областта на инфекциозните болести. Причинители на бактериалния менингит Когато говорим за менингит, и по-специално за бактериалния, е важно да отбележим, че най-честите причинители..

обновено на 02.04.25 в 14:21
Д-р Атанаска Аврамова

Как да разпознаем ранните признаци на аутизма?

На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенцията при деца с нарушения в развитието. В ефира на предаването Lege Artis д-р Атанаска Аврамова, началник на дневното отделение към Клиниката по детска психиатрия..

обновено на 02.04.25 в 12:33

Да дишаш е привилегия: Един живот в очакване на чудо

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за глътката въздух, за мечтите си. Тя се бори вече 15 години, сама, с диагнозата пулмонална артериална хипертония . Историята вероятно е сходна с историите на много други хора, сблъскали се със същото..

обновено на 02.04.25 в 11:22

Ани Андонова: Децата с аутизъм вече са по-разпознаваеми и по-приети в обществото

На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенция при децата с нарушения в развитието. В ефира на предаването "Нашият ден" Ани Андонова, представител на Асоциация Аутизъм, сподели своите наблюдения..

обновено на 02.04.25 в 10:15

Несигурното, но адаптивно младо поколение: Изводи от мащабно проучване

През последните дни сериалът "Юношество" разбуни обществения дебат, провокирайки размисли за средата, в която израстват днешните млади хора. Той насочи вниманието към начина, по който възрастните често подценяват факторите, формиращи съзнанието и поведението на новото поколение. В предаването "Време за наука" гостува Яница Петкова от агенция..

обновено на 01.04.25 в 14:38