Испания е страна с вековни традиции в правенето на дантела и днес там се правят огромни събори на дантелиери от цялата страна и от чужбина. България, от друга страна, има своя дантелиерски град – Калофер, едва от около век. Въпреки това дантелата в България е жива в някои от носителите си и изкуството на изплитането ѝ все още се предава.
Дали тя ще остане само застинало във времето изкуство, или ще се превърне в примамливо занимание по икономически, естетически или други предпоставки, като че зависи само от нагласите на днешните носители на умението. Някои от тях продължават да правят от дантела класически предмети за украса и за бита. Други, като новаторката Бистра Писанчева, създават цели пейзажи с техниката на дантелата. Именно Бистра най-пълно и с размах приближава дантелиерството много повече до изкуството, отколкото до занаятчийството. И въпреки това...
Преди година Бистра се среща на летището в Мадрид с испанската дизайнерка Лидия Муро, която иска да прави сгъваеми чанти от парчета кожа и парчета мек и красив материал. Тя открива Бистра Писанчева виртуално и така стига до евриката какъв да бъде този материал. Двете дами печелят вниманието на Проекта за ценно сътрудничество на европейската комисия, който цели да насърчи съвместната работа между дизайнери (а под дизайнери Европейската комисия разбира много повече от дизайнери на дрехи) от различни страни в Европа. Така започва пътят на „The Eastern Side of Riviera“ и малките сгъваеми чанти, които са удобни и създадени устойчиво – с остатъци от кожарската индустрия в една испанска област и с възможността за производството им и други хора да усвоят и практикуват дантелиерството.
Бистра и Лидия се срещат за втори път в София, за да работят заедно на живо и докато работят върху прототипите на серията чанти, те разказват за себе си, за проекта и за бъдещето. За миналото и за бъдещето на дантелата разказва и Антоанета Петрова, председател „на читалище Христо Ботев“ в гр. Калофер, където от няколко години функционира Център на дантелата.
Чуйте цялото предаване в звуковия файл.
Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..
В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..
Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса – най-големия черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg