Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Милен Чолаков, Шумен: Имунизационният процес си върви

Снимка: Радио Шумен

Науката за ваксините срещу Covid-19? На какво се дължи разделението в обществото? Има ли достатъчно информация от Министерството на здравеопазването и от експертните съвети към министъра на здравеопазването?

В "Нашият ден" коментар на темата прави д-р Милен Чолаков, председател на Асоциацията на общопрактикуващите лекари в Шумен и областта:

"Искам да успокоя слушателите с тежки заболяванияако всичките ви заболявания са в ремисия (т.е. консервативен стадий, а не в обостряне), няма причина да не се имунизирате. Дори е препоръчително и е много добре, защото имунизацията ще спести: тежко боледуване, евентуален нещастен случай от боледуване, и хоспитализация. Дори и да се разболеят след ваксината, те ще го изкарат в изключително лека форма. Самата ваксина "АстраЗенека" е достатъчно добре поносима и няма да даде странични действия. 

Съветвам да се консултират пациентите с домашния лекар, защото той най-добре ги познава."

За ваксините

"Към този момент имаме опит с две ваксини – едната е на „Пфайзер/Бионтех“ и другата е "АстраЗенека" – обяви се, че това ще бъде масовата ваксина. Предполагам, че в най-скоро време пазарът ще се насити. И двете ваксини са много добри, дават достатъчно голям процент протекция, и двете се понасят добре. Моят опит в Шуменска област показва, че и от двете ваксини има само леки странични действия – лека грипоподобна симптоматика, болка на мястото с леко зачервяване, обща отпадналост. Но разбира се, това са леки симптоми и бързо отминават. 

Така че имунизационният процес си върви. Общо взето, ваксинацията тръгна, въпреки че характерно за нашата българска психика е да бъдем раздвоени и подозрителни."

По отношение на дарителите на кръвна плазма, д-р Чолаков уточни, че е по-добре те да са преболедували, притежаващи антитела спрямо целия вирус, а не спрямо шипестия антиген, както е при имунизираните. Имунитетът на човека и качеството на продукта е триста пъти по-ефективен на преболедувалия.

Чуйте повече в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йоанна Елми

Цензурата е нещо различно от това да кажеш, че определено твърдение не е вярно

С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за проверка на фактите от независими експерти и ще възприеме т.нар. "модел на общностни бележки". Започнаха дискусии във всички социални мрежи – до какво би довело това във времената на фалшивите новини и..

публикувано на 10.01.25 в 17:00
Протест в Грузия срещу закона за чуждестранните агенти

Темука Капанадзе: Грузия няма да се превърне в Беларус

За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през последните месеци. "Отначало протестите бяха малки, а после, когато разбрахме, че искат да спрат преговорите за членството ни в ЕС, тогава голяма маса хора реагира и протестите станаха големи. Дори..

публикувано на 10.01.25 в 16:30
Снимката е илюстративна

Улична инфраструктура в наследствен имот

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Калин Тихолов: "Притежавам наследствен имот, който е бил одържавен по време на комунизма. В средата на 50-те години на виналия век през парцела е прокаран уличен водопровод. Имотът ни е възстановен..

публикувано на 10.01.25 в 14:45
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Какви са конституционните ребуси в началото на новата година?

Какви са конституционните ребуси в началото на новата година? Това е темата на юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида". Какво целят внесените проекти за изменение на Закона за съдебната власт? Наистина ли предполагат реални реформи в съдебната власт?  Д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в..

публикувано на 10.01.25 в 12:40

Доброволци на възраст 17-25 години стават вдъхновители за деца в центрове за настаняване

Столичната община започва нова инициатива, наречена "По-голям брат/сестра", която има за цел да осигури подкрепа, приятелство и вдъхновение за децата, живеещи в центрове за настаняване от семеен тип. Програмата е подготвена по инициатива на заместник-кмета по социални дейности Надежда Бачева, която сподели повече за нея в ефира на "Нашият ден". Какво е..

обновено на 10.01.25 в 12:35