Френският институт отваря отново зала "Славейков" с прожекции на съвременни филми. 2021 година е специална година за Френския институт, защото той отбелязва 30 години от своето основаване.
Мария Конакчиева от Френският институт разказва повече в "Артефир":
"Мисля, че това е една много голяма дата – не само за нас, но и за всички наши партньори, с които през годините сме искали да продължим една стара традиция, започнала в началото на ХХ век. През 1991 г. френското външно министерство решава да открие в София Френски институт. В началото беше само Френски културен институт. След това нашата дейност се разшири – освен културна, след 1997 г. започнахме да се занимаваме с всички компетенции около култура, наука, образование и станахме един, мисля, атрактивен център. В онези години не се случваха чак толкова много неща, както е сега. България се отваряше към всичко ново, към всичко различно и Франция винаги е била близо до България. Надявам се, че ще успеем да отбележим подобаващо тази 30-годишнина.
Кинокритикът Владислав Апостолов представи филмите, които ще се прожектират в зала "Славейков". Неслучайно организаторите са подбрали за начало комедии.
"Ценителите на френското кино и френската култура ще могат по един добър начин – чрез комедии – да се откъснат от реалността на пандемията. От самото създаване на киното френската комедия е един от фундаментите и на киното, и на френската култура още от времената на Луи дьо Фюнес и на Фернандел. През годините тя си остава основен стълб в самото континентално европейско разбиране и осъзнаване за хумор, за жизнерадост и жизнеутвърждаване. Този месец на комедиите предоставя една страхотна селекция на Френския институт ни дава възможност да се срещнем с новата реколта френски комедии. Този петък и събота, 26 и 27 февруари, гледайте филмите „Нека и момичетата ритат“ и „21 нощи с Пати“ в зала "Славейков от 18.30 ч.
По един интелигентен, елегантен и качествен начин тези филми са едно от доказателствата, че киното не трябва да бъде само комиксови супергерои, експлозии или някакви тийн филми в стрийминг гигантите. Напротив – завръщането на европейското кино е символ и на завръщането към нормалния живот. Естествено, какво по-добро от това да се съпреживее филмовата магия в тъмния салон."
Филмите са със субтитри на български език. Прожекциите се провеждат при спазване на всички санитарни мерки.
Вход с билет (стандартна цена 6 лв. / намалена цена 4 лв.) или с абонаментна карта.
Чуйте повече в звуковия файл.
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
"Хоуп и Морето" е нова детска книга на българския книжен пазар, която е специална освен със своята история, така и с българското участие в нея. Текстът е от американския автор Андрю Хакет, илюстрациите са на българката Светла Радивоева. Преводът на български език е на Катя Перчинкова. Сюжетът разказва за момиченцето Хоуп, което си играе само и тъжно..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg