Какво ни казва мартеницата и първомартенската обредност?
Темата коментира в “Нашият ден“ проф. Георг Краев
“Мартеницата е онова чудо, което ни прави българи. Без мартеницата не съм уверен, че щеше да го има онзи огън на българското, който звучи във всичко, включително и в днешното суникакво българско съществуване. Казвам суникакво, защото не се пазят стойностите на фолклорната ни култура. Как се е съхранила мартеницата за мен е чудо. И то едно радостно чудо, много съм доволен, че увиването на бялото с червеното поражда чудото на българското семейство.“
“Българинът уважава и цени семейството си. А то е – дом, земя и разбира се много деца. Всичко това се крие в значенията, които носи мартеницата. Всъщност мартеницата срещаме много по-рано. През първата брачна нощ, когато все още е имало девствени жени и те са ценели своето чудо, своя дар. Те са дарявали своето девство в името на своя род и семейство.“
“Фолклорът е една чудесия, на която за съжаление ние гледаме с очите на четящия човек. Фолклорът е устна култура, т.е – как българинът с помощта на думането на словото опитомява нещата около себе си. Връх е именно тази мартеница, защото имено българският фолклор е пронизан от бялото и червеното. Бидейки словесен той е семиотичен, знаков. Той не е буквален в своето разбиране, когато ние говорим за апотропей, за предпазващия символ на мартеницата.“
“Тези бяло и червено, увити, че и завити около себе си, са онази нишка, онзи стожер на българщина, който ни прави малко по-шантави от другите европейци, малко по-различни. Но от друга страна ние много държим да не бъдем различни и се правим на онова, което не сме. “
Разговора с Георг Краев можете да чуете от звуковия файл.
Ако на 1 март в Израел срещнете някой, който е закичен с мартеничка, със сигурност той е или българин, или молдовец, или румънец.
В Хайфа дори има празник на мартеницата в центъра на завърналите се от чужбина евреи. Празникът е организиран не от българи, а от молдовци. Това казват Феня и Искра Декало от Израел, които подготвиха среща с бесарабската българка Наташа Иванова и с Рут Леви, дългогодишна служителка в Министерството на образованието и науката в България. След пенсионирането си тя учителства с децата на преселниците от България в Израел.
Срещата с двете можете да чуете от звуковия файл.
Как хората пред една от сергиите в Кюстендил коментират символа на мартеницата?
“Символизира здраве и късмет, най-вече здраве. Това е едно старо българско поверие, българска традиция, така е останало във времето и трябва да я следваме.“
“Има най-различни поверия, но това е за здраве и за берекет. Идва пролетта и всичко започва.“
Гласовете на хората можете да чуете от звуковия файл.
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..
За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..
Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..
Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..
Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..
В епизод 597 "Трамвай по желание" среща своята публика с талантливия млад писател и автор на бестселъри Васил Попов. Васко става широко популярен с..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg