Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 22-28 февруари

„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата 22-28 февруари. Ето и някои от акцентите в предаването от 28-и февруари.

В предаването „Фотофабрика – Факт и фикция“ на 21-ви февруари бе представена изложбата „Голямата малка Америка“ на Константин Вълков. Изложбата, чийто куратор е Калин Руйчев, може да бъде разгледана в галерия „Синтезис“ до 15-и март. Константин Вълков е журналист, политически анализатор, интернет редактор и пътешественик. Неговото последно пътешествие е по време на пандемията, в най-слабо населения американски щат Уайоминг – когато американците избираха кой да бъде следващият им президент. Но неговият фотографски разказ не е за изборите и пандемията, а за сетивата, които срещат въздуха, водата, вятъра; за „голямата малка Америка“, в която дори може неусетно да се влюбиш.

На 22-ри февруари в галерия „Стубел“ беше открита изложбата „Автопортрети в женски род“, кураторски проект на Юлиана Текова. Изложбата събира 12 художнички от различни поколения, сред които Алла Георгиева, Анжела Терзиева, Трендафила Трендафилова и най-младата – Хариета Асумани.

Фестивалът за късометражно кино „In the Palace“ започна своето 18-о издание на 27-и февруари. До 6-и март зрителите могат да гледат филмите от програмата на фестивала онлайн. Тази година заявилите желание за участие филми са над 3000, а в официалната селекция бяха допуснати 120 заглавия от 40 държави.

В сряда, 24-ти февруари директорът на Чешкия център в София Дагмар Остранска представи панорамата на филми на Павел Юрачек в програмата на 25-ия София филм фест. Павел Юрачек е роден през 1935 година в Чехословакия. Той учи журналистика и чешки език във Филологическия факултет на Карловия университет, откъдето е изключен поради „лоша репутация, лош успех и неизпълнение на студентските си задължения“. През 1957 година той е приет да следва драматургия във FAMU и започва да пише идеи за филмови сценарии. От него тръгват идеите, темите и концепциите за част от филмите на колегите му от т.нар. Чехословашка нова вълна – Вера Хитилова, Зденек Сирови, Ян Шмид.

„Истинско нещо“ – книгата с 34 есета на американския автор Елиът Уайнбъргър излезе на български. Журналистът и преводач на сборника Стоян Гяуров говори в петъчния "Артефир" за колажния подход в есетата на Уайнбъргър, които събират впечатления и „новини“ от вековечната история на природата, човека и културата в текстове с голяма поетична красота.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Пожелай си нещо" с Пени Панайотопулу

"Пожелай си нещо" на гръцката режисьорка Пени Панайотопулу беше част от Балканския конкурс на 29-ия София филм фест. Филмът представлява социална драма, която пресъздава градски пейзажи и жизнени пространства, пълни със социални разломи, в които главният герой Костас губи контрол над себе си и с неимоверни усилия успява да запази вярата си в доброто..

публикувано на 06.04.25 в 10:15

"Контрасенсус" – стипендия за културни изследвания в чест на проф. Ивайло Дичев

Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края на миналата седмица. Идеята е на приятели, сътрудници, изследователи и близки хора до проф. Дичев. "Чудехме се какво би харесало на Ивайло и Иван Кръстев тогава каза: Той толкова много обичаше да..

публикувано на 06.04.25 в 10:15
Димитър Узунов, Емил Янев и доц. д-р Владимир Божилов (отляво на дясно)

Разходка из космоса на чудесата

В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители   в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..

публикувано на 05.04.25 в 17:05

"Дизайн срещу съвременно изкуство" – артпотенциал без конфликт

В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA –  художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..

публикувано на 05.04.25 в 16:35

Поетическите сънища на Владимир Левчев

Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..

публикувано на 05.04.25 в 09:15