Как по-малко пушачи може да означава по-малко наркозависими? Това може да се разбере с инициативата “Спираме цигарите за “Розовата къща“. Доброволци, отказващи се временно от цигарите в полза на “Розовата къща“, единственото безплатно място в България, което помага на хората със зависимости да оцелеят.
Юлия Георгиева от “Розовата къща“ разказва в “Нашият ден“ за инициативата.
“Голямата цел не е ние да спрем цигарите, а голямата цел е едни хора да се опитат да спрат цигарите, за да се поставят поне за малко в обувките на хората, които употребяват наркотици. Защото изключително често чуваме репликата – “да вземат да спрат“. Все едно, че това е най-лесното нещо на света. Зависимостта е болест, тя е заболяване и има нужда от лечение.“
“Розовата къща“ е единственият нископрагов център за хора, които употребяват наркотици в страната. Ние започваме с покриването на базовите им нужди – храна, възможност да се изперат. Такива съвсем човешки неща, които за другите хора са даденост. Но не си даваме сметка колко много хора са напълно лишени от тях. В огромната си част посетителите на “Розовата къща“ са бездомни и безкрайно бедни. И това, че могат да получат порция храна на обяд и кроасан на закуска, за тях е изключително. Започвайки от това, можем да работи за цялостното им подобрение.“
“Човек, когато е гладен и няма къде да спи, той няма как да се самоусъвършенства. Няма как да започне работа. Никой не го иска като работник, а и наркотиците не се спират толкова лесно. Започваме с най-базовите неща, за да може да продължим с изваждане на лични документи, търсене на работа, когато хората вече са по-стабилни. А после и евентуално насочване към терапия на тези от тях, които са готови да спрат.“
Какво отговориха, поканените да спрат цигарите в полза на “Розовата къща“, можете да чуете от звуковия файл.
Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус" днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които искат справедлива съдебна система у нас . Какво пропусна гражданското ни общество, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Какво..
Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул" коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Минчо Димчев, Търговище: Съседът ми направи ламаринен гараж в двора си, непосредствено до моята ограда. Направих молба до Общината и до МРРБ. От министерството ми отговориха, че от Общината могат да разрешат въпроса. Зная, че..
Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки? Кое е новото според европейската директива? Проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, консултант на "Законът и Темида", коментира новото в правната уредба: "Става дума за новата директива на ЕС 2024/2853, в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гости са двама млади, но вече наложили се български дизайнери – Калоян Василев и Симеон Димитров . Те са съоснователи на първото българско студио за мебели, което е представило страната ни на престижната Седмица на дизайна в Милано – едно от най-големите събития в света на интериорния и продуктов..
Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус" днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които..
Поетеса, писателка, преподавателка и учен от БАН, Людмила Миндова написва книгата си "Ангелът на прехода" не само в памет на своята майка Свобода..
На Световния ден за предотвратяване на удавянията в рубриката "Темата на деня" ви срещаме с Васил Загорчев от Life Saving Bulgaria – специалист по..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg