Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нотариус Камен Каменов отговаря на правни въпроси от слушатели

Прехвърляне на дружествения дял от един съдружник на друг

Снимка: Кирчо Стоичков

Един от основните консултанти на предаването “Законът и Темида“ нотариус Камен Каменов отговаря на въпроси на слушатели на БНР и читатели на интернет изданието.

“Може ли да се продаде жилище, което е дарение и как става това?“ – въпрос на Ставри Ставрев от Пловдив.

“Дарението е една от формите на придобиване на имота, това е безвъзмездната форма. Ако разширим въпроса, ако няма разваляне на договора за дарение по съдебен път, изрично упоменатите в Закона за задълженията и договорите, хипотези за разваляне на отношенията между дарителя и дарения, то нотариалният акт съществува. Той е, въпросният човек, е собственик на имота, и спокойно може да се разпореди с него, както прецени. Ако не е развален нотариалният акт, той може да се разпореди с него. Особеността тук е, ако има запазено право на ползване от дарителя, тогава то трябва да се вземе предвид при последващата сделка.“

Знам, че дружественият дял може да се прехвърли и наследява – как може да се осъществи прехвърлянето на дружествения дял от един съдружник на друг“ – пита г-жа Ружа Велкова от София.

“Свободно се прехвърля между съдружници дружествен дял, без да се свиква решение в протокола на Общото събрание. За разлика от прехвърлянето на дял на трето лице, когато се иска решение с протокол на съдружниците и с изменението от преди няколко години на 137чл., протоколът трябва да бъде с нотариална заверка на подписа и съдържанието, освен ако в устава на дружеството не е предвидена обикновена писмена форма.“

При смяна на управител на фирма трябва ли нотариална заверка на протокола на дружеството?“ – въпрос на Катерина Спасова от Вълчедръм.

“Стига да не е упоменато изрично, че смяната на управителя ще бъде с обикновената писмена форма, би трябвало да бъде с решение на Общото събрание, което да бъде с едновременно нотариално удостоверяване на подписа и на съдържанието“.

Отговорът на нотариус Каменов на въпросите: какви документи са необходими при продажба на имот, как да се снабдите с удостоверение за тежести с десетгодишен срок, имат ли срок пълномощните и случаи, в които може да се прекрати брачен договор и други, можете да чуете от звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Искаме ли Христос в живота си?

Като избягваме да се взираме в злото на този свят, рядко си задаваме въпроса за неговата причина. Случили ни се нещо неприятно, достигне ли ни нещастие, сме склонни да припишем вината на хората, които са около нас, но трудно я търсим в себе си. Вгледаме ли се в своите постъпки ще разберем, че и на нас ни се случва нерядко да грешим. Понякога..

публикувано на 20.10.24 в 10:05

Възрастните хора и дигиталните медии и обучение

По-уязвими ли са поколенията, израснали преди интернет, към фалшиви новини, пропаганда, конспиративни теории и здравна дезинформация?  Конференцията "Информацията има значение: Практики за повишаване на дигиталната и медийна грамотност на възрастните", организирана от фондация "Глобални библиотеки" - България , беше посветена на..

публикувано на 19.10.24 в 16:54

Религията и религиозните войни

Религията е универсален и всеобхватен факт. Няма период в историческото развитие, когато човекът да не е бил религиозен. Науката не познава съвременна или древна нерелигиозна култура. Предвид всеобщността на религията несъмнено причината за нейното пораждане трябва да бъде обща за цялото човечество. Когато нещо е всеобщо и универсално, то..

публикувано на 19.10.24 в 12:35

Рабиша, селото в което се живее трудно

Село Рабиша се намира в община Белоградчик, област Видин и е известно с пещерата "Магура", която се намира на 3 километра от селото и с най-голямото по площ вътрешно езеро у нас – Рабишкото езеро. Според последното преброяване в Рабиша живеят 245 човека. Преди 90 години жителите на селото били 1296. Църквата "Свети пророк Илия" е построена..

публикувано на 19.10.24 в 08:15
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

За дискриминацията – тормоз, преследване, подбуждане

В рубриката "Съветите на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Петър Ненов, София: С оглед на обстоятелството,..

публикувано на 18.10.24 в 15:00