Самотата е едно от вечните проявление на живота в общност. Тя нерядко се превръща в тема табу, но винаги остава неразривна част от нашата социална и психическа същност.
Така важната именно в момента тема за самотата е в центъра на поредното издание на „Гласът на времето” – предаването на дискусии в ефира на програма „Христов Ботев”. Водещ е Емануил А. Видински, а негови гости в студиото са писателката и психотерапевт Виргиния Захариева и Димитър Кенаров – поет и журналист.
Зад привидната нормалност и рутинно извършваните във всекидневието действия нерядко се крие цяла бездна от самота. Самотните хора живеят често на ръба на обществото, в неговата периферия, но също така и в неговия център. Да си сам е обективен факт, може да бъде констатиран от всеки. Да си самотен обаче е нещо съвсем различно, то е усещане и себеусещане – как усещаш себе си в света, но и света в себе си. Социалните измерения на самотата пък могат да изолират индивида в обществен план, но и дори чисто физически особено сега, когато свободата ни на придвижване е ограничена. Това са само част от посоките, по които поема разговорът в студиото.
В предаването се включва и д-р Бояна Петкова, лекар, председател на фондация „Ида”. Тя засяга наболелите в момента въпроси за „самотата при децата в условия на пандемия и изолация“. Какво можем да направят родителите, но и обществото и държавата, за да се притъпи ударът и да се ограничат негативните последствия от самота особено в ранната тийнейджърска възраст?
Отговорите на тези и други въпроси търсят гостите и водещият на „Гласът на времето” Емануил А. Видински.
Пълен запис на предаването можете да чуете в звуковия файл.
Как четем утопии и антиутопии през XXI век – като наръчници или като предупреждения? Към какво бъдеще ни води човешкото въображение? Гости в "Нашият ден" са Александър Попов и Владимир Полеганов – познавачи на фантастичния жанр, които вече 10 години водят курс по четене на научна фантастика в Софийския университет, в рамките на който всяка..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач. "Усещането за цикличност е много отчайващо, защото всеки път излизаш срещу едно и също зло, което е готово да те довърши. Сега е по-различно обаче, защото сме свидетели на..
Изследване на WWF-България за периода 2010-2024 доказва, че над 90% от пожарите у нас възникват след преднамерена човешка намеса или поради небрежност През последните години горските пожари в България стават все по-чести, по-интензивни и засягат все по-големи територии, включително и защитени зони. Мащабите на пожарите и щетите, които те нанасят..
Преди седмица Федерацията на здравните синдикати към КНСБ заплаши с национални ефективни стачни действия във връзка с преговорите за колективен трудов договор в сектора. Акушер-гинекологът д-р Неделчо Тотев , директор на Общинската болница в Чирпан и председател на Сдружението на общинските болници, коментира в Lege Artis исканията на..
Родилките в "Майчин дом" ще попълват анкета при изписването, в която ще посочват дали са доволни от медицинското обслужване и от етичното отношение на лекари, акушерки, медицински сестри и санитари. Това е една от мерките за подобряване на комуникацията между лекари и пациенти в лечебното заведение, която ще бъде предприета след обвиненията срещу д-р..
В края на август (27-30 август) новосъздадената танцова компания Surdce ще представи в Proposition Gallery, Лондон, премиерата на спектакъла “Самодива” –..
Държавната опера в Стара Загора навършва 100 години с премиера на спектакъла "Цар Калоян" на сцената на Античния форум "Августа Траяна" – на 17 и 18..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg