Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Главен герой

Приложение за опазването на околната среда от отпадъци отличено в хакатон

Снимка: Владимир Недев

19-годишният Ивайло Илиев е студент по компютърни науки в Манчестър, Великобритания, и е завършил Софийската математическа гимназия.

Той неотдавна беше сред победителите в глобалната иновационна програма Panda labs на WWF – България. Програмата включваше един хакатон, в който идеите на Ивайло и неговите съмишленици бяха отличени.

Ивайло Илиев е главен герой в “Нашият ден“

“Нашата идея за опазването на околната среда от отпадъци е приложение, което да информира хората за това какъв тип боклук държат, по какъв начин да го изхвърлят. Осъзнахме, че има един малко по-голям проблем. Оказа се, че хората много се дразнят, когато си направят усилието да проверят какъв тип им е боклука, да намерят контейнер, в който се изхвърля. Или пък, когато намерят правилната кофа, тя да е пълна, да я няма или да е повредена. Отделно от това понякога отнема много време и хората малко се демотивираха да търсят къде точно има подходящ контейнер“ – разказва той и уточнява –

Затова развихме идеята си в това потребителите да могат по-лесно да получават информация, първо, това което държат в ръцете си какъв тип боклук е, и после, лесно да разберат коя е конкретната правилна кофа, в която да го изхвърлят, и отделно от това чрез GPS да ги навигираме до най-близката такава.“

“Нашият отбор, ние сме приятели, случайно ни попадна идеята и решихме да се включим. Като цяло всички сме студенти първа или втора година. Всички учим в чужбина. Това сме аз – Ния, която учи финанси, Ерин, който учи бизнес и мениджмънт, и Иван, който учи природни науки.“


Страстта към предприемачеството

“За развитието си съм много благодарен на моите родители, които още от малък ме записваха на абсолютно всякакви неща. Това донякъде е оставило един навик в мен, впускам се във всяко нещо, което искам да пробвам. Разучавам всяка инициатива, която ми е интересна, и се свързвам с хората, които я правят. Отидох в Манчестър за два месеца, и когато обявиха втория национален локдаун, в началото на ноември, реших, че ще ми е по-добре в България.“

“Всичко започна с първата ми програма с “Тийноватор“, в която се включих просто защото направиха презентация в училище и група приятели се включихме. Най-големият ми бонус бяха контактите, запознах се с много хора, които след програмата ме насочиха как да продължа да се развивам в това, което ми е интересно. Така се занимавам с много програми и инициативи.“

“Тийноватор“ е програма за групово менторство. На практика взимат ученици от много градове в страната, формират екипи от тях и им дават ментори, които да им помогнат да изградят свой бизнес. Там организирахме онлайн платформа за рождени дни. Работихме за нея през цялата учебна година, продължихме и след състезанието да се занимаваме с нея. На практика свързваме родителите с детските парти центрове.“

Компютърни науки в чужбина

“Брат ми, който е 4 години по-голям от мен, влезе преди мен в Математическата гимназия и преди мен започна да учи компютърни науки. В един момент трябваше да се попитам – всъщност това е път, който е готин, който има добра реализация, но за мен ли е точно?! Посъветвах се с много хора и се оказа, че тези технически умения, които получавам чрез обучението си, ще ми бъдат полезни не само ако реша да се развивам като програмист, но и ако избера занимания с бизнес, това са ключови умения.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Огненият Дунав" се завръща: Тутракан празнува с музика, риба и традиции

Град Тутракан отново ще се превърне в сцена на едно от най-очакваните летни събития – фестивалът "Огненият Дунав". В продължение на четири вечери жителите и гостите на дунавския град ще могат да се потопят в пъстър празник, който съчетава традиции, модерно изкуство, музика и весело настроение. Подробности за програмата разкри кметът на..

публикувано на 23.07.25 в 08:57

Наука без граници: Историята на един български професор в САЩ

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..

публикувано на 22.07.25 в 11:03
Созопол

В разгара на туристическия сезон: Несебър и Созопол остават в списъка на ЮНЕСКО

За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..

публикувано на 22.07.25 в 09:23

Състезанията по стрелба "Компак Спортинг" за Купата на НЛРС–СЛРБ

Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..

публикувано на 21.07.25 в 16:10
Михаела де ла Русо, д-р Веселин Тенев, Евелина Кулински и Антон Митов

Мозъкът не служи само за главоболие

Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..

публикувано на 21.07.25 в 11:58