Всяка година в Академията на Майските музикални тържества във Флоренция се обучават млади оперни певци. Те кандидатстват за определен брой места и идват от цял свят.Своя пореден майсторски клас в тази академия през месец февруари проведе сопраното Татяна Шиварова. Татяна завършва консерваторията в София. Тя живее в Милано и вече преподава на различни места в страната. Тежката пандемична обстановка в Италия се отразява и върху нейната работа. Щастлива да се срещне отново с учениците Татяна разказва: „Селекцията е много строга. Първо изпращат видеозаписи. След това ги канят за прослушване на живо. От всички избират десет певци, които получават стипендия“.
Освен това тези от тях, които не си намерят веднага работа имат възможност да продължат в следващ курс за усъвършенстване. За да преподава в тези майсторски класове Татяна Шиварова също е преминала през изпит. Предоставя се възможност за работа с певците и ако те са доволни, преподавателят е канен и за други курсове.
За жалост до сега в Академията не са се обучавали българи. Татяна съдейства да разговаряме с Джани Тангучи, артистичен координатор на Академията. Той каза, че в момента там има испанка, руснак, италианци, южно кореец, китаец и персиец. Много интересна е програмата. Освен пеене, актьорско майсторство, работа с пианист, танци певците задължително учат италиански и английски. Имат часове с търговец и финансист, за да се справят с договорите и с новите финансови изисквания. Имат и часове по метода „Александър“. Музиколог ги запознава с различните стилове.
В края на всеки сезон правят голям концерт, в който участват всички. За Коледа също има концерт. В спектаклите в оперния театър участват в малки роли, като това им се заплаща. Така освен помощ за тях и за театъра е и натрупан безценен сценичен опит. Организират се и концерти в съседните градове. За тях също получават хонорар.
Обикновено изпитите са през юни, а годината започва през ноември. Може би сега няма да обявят нов конкурс, тъй като пандемията е попречила на пълноценната работа със студентите. Но тъй като няма мецосопран в курса, вероятно ще обявят конкурс за прием само на два мецосопрана.
Самият Джани Тангучи има богата артистична биография. Това е един от ярките мениджъри. Сред постовете, които е заемал е артистичен директор на театър „Комунале“ в Болоня, на театър „Ла Фениче“ – Венеция, на Миланската скала, на Римската опера, на международния фестивал в Бергамо, както и консултант в различни други театри и организации в Италия. Председателствал е и е бил член на международни конкурси.
В звуковия файл чуйте разговора с Татяна Шиварова и Джани Тангучи.
Спектакъл от сцената на Нидерландската национална опера ще проследим тази събота (4 април от 20 часа) чрез международния радиообмен. Това е операта "Роберто Деверьо" на италианския композитор Гаетано Доницети, с която трупата на театъра и тандема режисьор – диригент, Йетске Мийнсен и Енрике Мацола, завършват историческата трилогия на Тюдорите. В нея..
Операта е базирана върху трагедията на Франсоа Ансело "Елизабет Английска". Либрето: Салваторе Камарано. Световна премиера: 29 октомври 1837, Неапол, театър "Сан Карло". В България операта не е поставяна никога. Действащи лица: • Елизабет Първа, кралица на Англия – сопран • Херцог Нотингам – баритон • Сара, херцогиня Нотингам – мецосопран • Роберто..
Венсан Гайо от Франция: В България се чувствам свободен! От Варшава до София: Историята на преводача, който владее и езика на музиката Едина Жолчак-Димитрова от Унгария: Чувствам се прекрасно в България! Животът на една френска бизнесдама в България Стивън Монтгомъри: Англичанинът, който обикна България Полският рапър Куба..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от най-важните етио-джаз групи в света днес (с елементи на откровен пънк, прогресив рок и фрий джаз), пристига в София на 4 април, първия петък на месеца, по покана на концертната поредица "Аларма..
На международния ден на ромите "Кварто" музикантите ще изненадат публиката с изключителна програма със символно значение. Цигански музикални шедьоври, сред които: "Астурия" от Исак Албенис, "Кармен-фантазия" от Жорж Бизе-Пабло Сарасате, "Цигански напеви" от Пабло Сарасате, "Унгарски танци" от Йоханес Брамс, "Румънски танци" от Бела Барток,..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg