Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Варненският театър на 100

Снимка: dramavarna.com

Драматичният театър „Стоян Бъчваров“ във Варна днес става на 100 години. На 12 март се навършва точно един век от създаването на първия професионален театър във Варна през 1921 година. Първото представление е „Инстинктът“ от Анри Кестмекер – постановка на директор-режисьора Стоян Бъчваров, един от пионерите на българския театър. Така се поставя началото на театралното летоброене в града.

Вековният юбилей трябваше да бъде честван със спектакъла „100“, в който участват всички актьори от трупата на театъра, а постановката е на Боян Иванов. Сценографията и костюмите са на Елица Георгиева, хореограф е Татяна Соколова, музикално оформление – S.U.S.F., видеомапинг – Тодор Тодоров, графичен дизайн – Славяна Иванова.

Усложнената епидемична ситуация обаче осуети днешния празник на театралите.

Във връзка с обявения от кризисния щаб във Варна локдаун от 12 март до 27 март 2021 година се отменят всички празнични събития, свързани със 100-годишния юбилей на Варненския драматичен театър на 12 март 2021 г. Поради заболяване на актьор (не от Covid) се отменя и излъчването с LiveStream на юбилейния спектакъл „100!“ днес от 19 часа, съобщават организаторите.

„100 години Варненски драматичен театър „Стоян Бъчваров“! 100 години професионален театър! Гордост за България, гордост за варненци!

Днес театърът ще остане затворен и сцената празна. Но пред нас са още 364 юбилейни дни! Сърцата ни са чисти и отдадени на изкуството, гласовете ни докосват душите на варненци и гости, театърът ни ще пребъде! Ще хилядим, скъпи колеги!

Честит празник актьори, технически служби, администрация, любима публика! На многая лета!!!”, написа на фейсбук страницата си Даниела Димова, директор на Театрално-музикалния продуцентски център във Варна.

„Артефир“ честити вековния юбилей на Варненския театър, с пожелание за здраве, вдъхновение и още много успехи на творците, които създават днешната биография на театъра столетник.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекции за българско изкуство в ново квартално пространство

"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..

публикувано на 16.02.25 в 12:15

Философската поезия на Цочо Бояджиев в спектакъл на "Сфумато"

Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..

публикувано на 16.02.25 в 08:45

Обявиха победителите в VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем"

Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..

публикувано на 15.02.25 в 09:45

Ана Андреу Бакеро: Беше трудно, но важно да намеря баланса между емоции и историческа реалност

"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..

публикувано на 14.02.25 в 16:35

Даниел Келман за изплъзващите се послания на историческото

Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм.  Пабст остава спорна фигура и до днес..

публикувано на 14.02.25 в 16:25